האם אנחנו בדרך לשביתה כללית באל-על?

החל ממחר צפויים עובדי אל-על לקיים הצבעות כדי להחליט על המהלך, שאחריהן צפויה ההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה ■ שבועיים מההכרזה יוכלו העובדים להשבית טיסות ■ הסיבה לסכסוך: מחאה על מדיניות החכרת המטוסים של החברה

מטוס אל על / צילום: תמר מצפי
מטוס אל על / צילום: תמר מצפי

ההסתדרות מתכוונת להכריז על סכסוך עבודה בחברת התעופה אל-על בשבוע הקרוב, במחאה על מדיניות החכרת המטוסים של החברה. שבועיים לאחר ההכרזה, יוכלו ועדי העובדים להשבית לחלוטין את החברה.

הודעה בעניין נמסרה ביממה האחרונה לעובדים ולהנהלה, והיא מגיעה לאחר שבחודשים האחרונים נרשמים עיכובים ושיבושים בטיסות אל-על בעקבות הסכסוך בין ועד הטייסים להנהלה.

לצורך הכרזה על סכסוך עבודה נדרשת ההסתדרות להשיג רוב בהצבעה מיוחדת בקרב העובדים, בהתאם להסכמי העבודה בחברה. ראשי הוועדים קיבלו הנחיה מראש האגף לעובדי תחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, להתחיל ולבצע את ההצבעה כבר מחר (א') ובמשך השבוע הקרוב. גורמים בהסתדרות מעריכים כי יתקבל רוב להצעה.

מאל-על נמסר בתגובה כי "בשנה האחרונה נוקטים הטייסים עיצומים הגורמים לשיבושים בפעילות החברה ופגיעה בנוסעיה. בשל כך, ובכדי למנוע ביטולי טיסות, נאלצה החברה לחכור מטוסים מחברות תעופה אחרות על-מנת לא לפגוע בנוסעים.

"הפסקת פעילות המטוסים החכורים תגרום לביטול טיסות רבות מדי יום. תמוה שההסתדרות בוחרת דווקא עתה לאשר את התהליך להכרזת סכסוך עבודה, במקום לקרוא לטייסים לחזור לפעילות סדירה".

מוועד טייסי אל-על נמסר בתגובה כי "מדובר בתוכנית סדורה של הנהלת אל-על הנובעת משיקולים כלכליים בלבד. הדבר נעשה על חשבון נוסעים ששילמו מחיר מלא ומצפים לטוס בחברת תעופה ישראלית המופעלת על-ידי דיילים, טכנאים, מהנדסים וטייסים ישראליים. בהסתדרות הבינו כי המוביל הלאומי הפך להיות חברת תיווך ללא יידוע הנוסעים ועל חשבון כלל העובדים. האשמת הטייסים שקרית וחסרת בסיס, כפי שהסתבר מספר רב של פעמים. בימים האחרונים הוכח כי הניסיון להפיל את האחריות על הטייסים חסר בסיס, והעובדים וההסתדרות הבינו שלצורך סיום הפגיעה בחברה ובנוסעים נדרש לבקש סכסוך עבודה".

צרו איתנו קשר *5988