יפאורה תבורי | לפני כולם

הקרן שצמאה להשקיע במניות יפאורה: Kharis Capital

הקרן משווייץ תרכוש 14% מחברת המשקאות תמורת 223 מיליון שקל

לן בלווטניק / צלם: יחצ
לן בלווטניק / צלם: יחצ

כמעט חודש עבר מאז דיווחה חברת קרור של שלמה רודב ורוני גת, בעלת השליטה ביפאורה, כי כלל תעשיות, בעלת מניות מיעוט בחברת המשקאות (30.5%) מתכוונת למכור כ-14% מהמניות לצד שלישי, שפרטיו לא פורסמו, תמורת 223 מיליון שקל, ותעניק לו אופציה לרכישת יתרת מניותיה ביפאורה (כ-16%) בתוך תשעה חודשים ממועד השלמת העסקה. העסקה מעניקה ליפאורה תג מחיר מרשים של 1.6 מיליארד שקל ללא פרמיית שליטה.

מבדיקת "גלובס" עולה כי אותו צד שלישי הוא, ככל הידוע, קרן פרייבט אקוויטי משווייץ ששמה Kharis Capital. הקרן מתמחה בהשקעות בתחומי הקמעונאות ומוצרי צריכה, תוך מתן העדפה להשקעות במותגים בארה"ב ובאירופה. Kharis מחפשת אחר השקעות בהיקף של 100-250 מיליון אירו, אשר יעניקו לה השפעה, כרוב או כמיעוט משמעותי בעסקים שבהם היא משקיעה. מטה הקרן ממוקם בשווייץ ובנוסף יש לה סניף בבריסל, בלגיה. מייסד הקרן הוא דניאל גרוסמן (45).

קרור דחתה הצעת כלל תעשיות

בשבוע שעבר דיווחה קרור כי היא דוחה את הצעת כלל תעשיות (כת"ש) לרכוש מידיה את המניות המוצעות ל-Kharis Capital בתמורה של 223 מיליון שקל. בהתאם לתנאי הסכם בעלי המניות ביפאורה, בין קרור וכת"ש, נדרשה קרור להחליט בתוך שלושה שבועות אם להיכנס לנעלי הרוכשת הפוטנציאלית. קרור מחזיקה היום ביתרת המניות ביפאורה (69.5%) ונוסף על כך מחזיקה בכ-38% ממניות יצרנית הצ'יפס ומוצרי המזון הקפואים תפוגן.

קרור דיווחה לבורסה כי היא הודיעה לכת"ש, הנמצאת בבעלות המיליארדר לן בלווטניק, כי החליטה "שלא לתת הודעת קיבול להצעתה של כת"ש - למכור לחברה חלק ממניותיה ביפאורה (14.31%) ולעמדתה כת"ש זכאית למכור לצד שלישי את המניות הנמכרות רק במחיר או בתנאים עדיפים להצעתה, וזאת לא יאוחר מ-21 יום ממועד ההודעה.

"כמו כן, החברה הודיעה לכת"ש כי לעמדתה זכותה של כת"ש למכור מניות חלה רק בהתייחס למניות הנמכרות. כל מכירה עתידית נוספת של מניות על-ידי כת"ש, גם אם תינתן לגביה אופציה לצד שלישי כלשהו, תהא כפופה לזכותה של החברה על-פי ההסכם עם כת"ש. עוד הודיעה החברה כי לעמדתה, ככל שתינתן לצד השלישי זכות הצטרפות (Tag Along), אזי על-פי ההסכם בין החברה לבין כת"ש, זכות זו לא תחול ברכישת מניות על ידי החברה".

הסכם בעלי המניות ביפאורה נחתם ב-1993 והוא תקף כל עוד כת"ש מחזיקה ב-16% ויותר ממניות יפאורה. יפאורה היא אחת החברות המובילות בשוק המשקאות הקלים והמים המינרלים בישראל. החברה מוכרת ומפיצה את מוצרי ספרינג, שוופס, קריסטל, תפוזינה, RC וכן המים המינרליים עין גדי ומי עדן. יו"ר החברה הוא רוני גת. המהלך למכירת החזקות כת"ש ביפאורה נעשה בתקופה חיובית לפעילות המשקאות הקלים, הנהנית משיעורי רווחיות מרשימים.

יפאורה: ההכנסות עלו, הרווח זינק

כך, בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2016 צמחו הכנסות החברה ב-6.5% ל-752 מיליון שקל, כשהצמיחה במכירות נרשמה תוך שיפור הרווחיות: שיעור הרווח הגולמי היה יותר מ-47% ושיעור הרווח התפעולי כ-17.5%.

החלטתה של כת"ש לממש את מניותיה ביפאורה, תואמת לאסטרטגיה שלה לממש פעילויות שבהן יש לה החזקות מיעוט. מניותיה של כת"ש, המנוהלת על-ידי אבי פישר, נמחקו מהבורסה לפני כשלוש שנים באמצעות הצעת רכש שפרסם בלווטניק למניות הציבור. ב-2015 נפרדה באופן סופי משוק ההון, כשביצעה פדיון מוקדם לחוב האג"ח שלה, בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל.

צרו איתנו קשר *5988