ניתוחים לקיצור קיבה בישראל: טרנד שעלול להיגמר באסון

ניתוחי קיצור הקיבה בישראל צוברים פופולריות ומשווקים באגרסיביות לציבור ■ נתוני ההשמנה של ילדי ישראל שמתפרסמים רק יחמירו את המצב ■ האם הציבור מודע בכלל לסכנות?

מנתחים, ניתוח / צילום: thinkstock
מנתחים, ניתוח / צילום: thinkstock

דוחות ומחקרים שמתפרסמים לאחרונה מצביעים על כך שכרבע מילדי ישראל סובלים מעודף משקל. כל הנתונים מצביעים על כך שהילד הישראלי כבר עקף במשקלו את הילד האמריקאי, ובכלל - ישראל ממוקמת בצמרת ההשמנה של מדינות ה-OECD בקרב ילדים.

מדובר בהחלט בנתונים מעציבים ומצערים. מה שצריך להדליק נורה אדומה הוא שלרוב, ילד שמן יגדל להיות נער שמן ומבוגר שמן. על רקע עליית המשקל הזו, ניתוחי קיצור הקיבה בקרב מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר הפכו להיות "טרנד" אופנתי.

בשנים האחרונות עברו עשרות אלפי אנשים בישראל ניתוחים אלה, המבוצעים באופן פרטי או בבית חולים ציבורי ומכניסים כסף רב לבתי החולים. ניתוחים שייעודם הראשוני היה לתקן מצב בריאותי אצל אנשים הסובלים מהשמנה על רקע בריאותי, הפכו לניתוחים אופנתיים. פרסום הטרנד ע"י אחמ"ים מפורסמים שעברו, למזלם בהצלחה, פרוצדורה זו, גורם לבעלי משקל עודף לשקול ויתור על דיאטות ושמירה על משקל תקין כדרך חיים, ולבחור ב"פתרון הזהב" - ניתוח קיצור קיבה.

למרבה הצער, ניתוח קיצור קיבה אינו ניתוח פלסטי-אסתטי. מדובר בפרוצדורה כירורגית פולשנית, העלולה להסתיים בנכויות קשות ואף במוות, מה שלא מפריע לבעלי אינטרסים כלכליים לשווק ניתוחים אלה לציבור באמצעות מאמרים, קטעי עיתונות וכו'.

האם הציבור יודע בכלל מהו ניתוח לקיצור קיבה? קיימים מספר סוגים של ניתוחי קיצור קיבה:

■ טבעת מתכווננת, קרי: הצרת הקיבה על-ידי טבעת.

■ מעקף קיבה או "ניתוח שרוול" בו מנטרלים כ-90% מהקיבה: זה ההליך הפופולרי ביותר, המנתח מסיר המנתח את רוב נפח הקיבה ויוצר קיבה חדשה בצורת שרוול.

המכנה המשותף של כל הניתוחים הוא שהם מבוצעים בהרדמה מלאה ומגבילים את כמות האוכל שהקיבה מסוגלת להכיל, מה שגורם למנותח לתחושת שובע.

מאידך, מדובר בניתוחים לא פשוטים, הטומנים בחובם סכנות רבות. מי שעובר ניתוח כזה צריך להיות בדרך-כלל ברמת משקל של כ-35-BMI 40 לפחות, כלומר במצב של השמנה חולנית.

לפני הניתוח חובה לבצע מספר בדיקות כגון א.ק.ג, צילום חזה, בדיקת הורמונים, תפקודי ריאות, צילום קיבה, אולטראסאונד, בדיקות דם ולעתים גם הערכה פסיכיאטרית. הנזקים שניתוח כזה יכול לגרום, בין היתר, הם נקבים (דלף) שעלולים להיווצר במעיים עקב הפרוצדורה הניתוחית, קרישי דם, זיהומים, חסימת מעיים ועוד.

בישראל מוגשות תביעות רבות של רשלנות רפואית בניתוחי קיצור קיבה, שגרמו לנכות או למוות עקב רשלנות בניתוח עצמו, או במעקב שלאחריו. תביעות רבות מוגשות במקרים של איחור באבחון פתולוגיה לאחר הניתוח, כגון דלף מהמעי, זיהומים וכיו"ב שנגרמו כתוצאה מהניתוח. התביעות לרוב מורכבות, מאלמנטים כגון כאב וסבל, קיצור תוחלת חיים, אובדן או פגיעה בכושר ההשתכרות, פגיעה בסיכויי ההחלמה ועוד.

מי שבכל זאת החליט לפנות לפרוצדורה ניתוחית, חייב לדעת את זכויותיו הבסיסיות, בראשן הזכות לפגישה מקדימה עם המנתח והמרדים, שמחויבים להסביר לחולה, בהרחבה ובפירוט, את הסיכונים הכרוכים בניתוח ולקבל את הסכמתו לכך. זו זכותו של החולה לפי חוק זכויות החולה, והוא חייב לעמוד על כך.

אם להסתמך על נתוני ההשמנה של ילדי ישראל, בשנים הקרובות מספר הניתוחים לקיצור קיבה בישראל יילך ויגדל. אותם מנותחים - שבשינוי הרגלי אכילה ודרך חיים יכולים לפתור לעצמם את הבעיה - חייבים לדעת שכאשר הם בוחרים בפרוצדורה ניתוחית, הם מסכנים את עצמם. עם כל הכבוד לרצון להיות רזה ויפה, ניתוח לקיצור קיבה אינו דומה לניתוח פלסטי באף או להרמת עפעפיים.

■ הכותבת היא בעלת משרד המתמחה בתביעות רשלנות רפואית ונזיקין.

צרו איתנו קשר *5988