הבחירות בהולנד: רה"מ ניצח את מועמד הימין הקיצוני

מתוצאות המדגם עולה כי מפלגת השלטון בראשות מארק רוטה נותרה הגדולה בפרלמנט ■ "מפלגת החירות" של חירט וילדרס קיבלה 19 מנדטים ■ מכה לשמאל: מפלגת העובדים ירדה מ-38 מנדטים - ל-9 בלבד

אמסטרדם- פסטיבל המלך/ קרדיט: שאטרסטוק
אמסטרדם- פסטיבל המלך/ קרדיט: שאטרסטוק

מפלגת המרכז-ימין של ראש ממשלת הולנד מארק רוטה זכתה ב-31 מושבים בפרלמנט - כך עולה ממדגם הבחירות שפורסם אמש (ד') עם נעילת הקלפיות, ועודכן חצי שעה לאחר מכן עם נתונים נוספים. "מפלגת החירות" הימנית קיצונית בהנהגתו של חירט וילדרס, כמו גם מפלגת המרכז-ימין CDA והמפלגה הליברל-דמוקרטית D66 זכו כל אחת מהן, על פי המדגם, ב-19 מנדטים, מתוך 150. הסקרים האחרונים חזו למפלגת השלטון, שכיום מחזיקה ב-41 מנדטים, יתרון של כ-3% בלבד.

מפלגת "השמאל הירוק" זכתה, על פי המדגם, ב-16 מושבים בפרלמנט - בהשוואה לארבעה שבהם היא מחזיקה כיום, והסוציאליסטים ב-144. מפלגת העובדים, המזוהה עם השמאל, צנחה מ-38 מנדטים כיום לתשעה בלבד. כמו כן, מפלגת "דנק" שבראשותה עומד טונהאן קוזו, בן למהגרים טורקים, נכנסה לפרלמנט עם שלושה מנדטים. 

לאחר פרסום תוצאות המדגם אמר רוטה כי "העם אמר 'לא' לפופוליזם השלילי". הוא הוסיף: "עלינו להקים ממשלה יציבה ולהנהיג את המדינה". 81% מבעלי זכות הבחירה השתתפו בבחירות, שיעור ההצבעה הגבוה ביותר ב-30 השנים האחרונות.

וילדרס בירך את ראש הממשלה על ניצחונו. "הייתי מעדיף להיות המפלגה הגדולה ביותר, אך זכינו במושבים וזו תוצאה שיש להתגאות בה", אמר. "גם מחוץ לממשלה, השפעתה של המפלגה על הפוליטיקה בהולנד הייתה עצומה". וילדרס התייחס לדבריו של ראש הממשלה, ואמר: "לא הבנתי את כוונתו. הוא אומר שיש טובים ויש פופוליסטים רעים, הוא רומז שאני פופוליסט שלילי כמו סוג של נאצי".

מוקדם יותר הודה וילדרס למצביעיו בהודעה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, וטען כי "הרווחנו עוד מושבים בפרלמנט - זה ההישג הראשון!". הוא הוסיף כי ראש הממשלה רוטה "עוד ישמע ממני!".

מועמד הסוציאל-דמוקרטים בבחירות לקנצלר גרמניה , מרטין שולץ, הגיב בטוויר: "וילדרס לא הצליח לנצח. זו אנחת רווחה, אבל אנחנו חייבים להמשיך ולהיאבק למען אירופה פתוחה וחופשית". ראש לשכתה של הקנצלרית אנגלה מרקל, פיטר אלטמאייר, צייץ: "הולנד, הו הולנד, את אלופה! ברכותיי על תוצאה מעולה!".

ההערכות הן שהקמת הממשלה החדשה תימשך זמן רב, והיא עשויה להיות חלשה בשל ריבוי המפלגות. רוטה, שמקווה שהשיפור במצב הכלכלי יאפשר לו לשמור על כיסאו, הבטיח כי לא יקבל את מפלגת החירות כשותפה בקואליציה או יסתמך על וילדרס שיתמוך בממשלת מיעוט, כפי שהיה בין 2010 ל-2012. ראש ממשלת הולנד מאשים את וידלרס בבגידה אחרי שזה הפסיק את תמיכתו וגרם למשבר פוליטי בתקופה שבה סבלה המדינה מבעיות כלכליות.

הבחירות בהולנד הן הראשונות מתוך שלוש מערכות בחירות קריטיות שיתקיימו השנה באיחוד האירופי ויבחנו את כוחן של המפלגות הפופוליסטיות. בחודש הבא צפויה מארין לה פן להעפיל לסיבוב השני בבחירות בצרפת, ובספטמבר צפויה מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה לזכות לראשונה במושבים בפרלמנט.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988