החשש: דאע"ש יחביא מטעני נפץ במחשבים ניידים - מבלי שיאותרו

מידע מודיעיני חדש ומדאיג שמפרסמת CNN מעלה כי ארגוני הטרור מצאו דרך לעקוף את מערכות הבידוק בנמלי התעופה - ולהחביא מטעני נפץ בתוך מחשבים ניידים ■ המידע נחשף כשבועיים, לאחר שהוכרז האיסור על הכנסת מחשבים ניידים לטיסות לארה"ב מכמה מדינות

אבטחה בידוק בטחוני שדה תעופה בן גוריון  / צילום: עינת לברון
אבטחה בידוק בטחוני שדה תעופה בן גוריון / צילום: עינת לברון


פצצה במחשב הנייד - מבלי שתתגלה במערכות הבידוק: בקהיליית המודיעין האמריקאית מאמינים כי דאע"ש וארגוני טרור אחרים הצליחו לפתח דרך להחביא ולהעביר חומרי נפץ בתוך רכיבים אלקטרוניים, זאת מבלי שהדבר יתגלה בבידוק בנמלי תעופה - כך מדווחת היום (שבת) רשת CNN.

מהמידע המודיעיני שהתקבל, עולה החשש שלידי ארגוני הטרור הגיע ציוד אבטחה מתוחכם שבו עושים שימוש בנמלי תעופה מערביים. באמצעות אותו ציוד, יכולים המחבלים לבדוק איך להסתיר את חומרי הנפץ ביעילות מבלי להתגלות, וככל הנראה זו הסיבה שבגינה הוכרז לפני כשבועיים האיסור על הכנסת מכשירים אלקטרוניים גדולים יותר מטלפון נייד לתא הנוסעים בטיסות ישירות לארה"ב.

הממצאים שבידי ארה"ב מעלים ברחבי המדינה את השאלה האם ההגבלה רחבה מספיק או שיש להרחיבה גם לטלפונים ניידים או אפילו למכשירים אלקטרוניים קטנים יותר, זאת משום שה-FBI קבע כי פצצות מסוג זה שיוטמנו במכשירים אלקטרוניים, יהיו קשות הרבה יותר לאיתור בבידוק הביטחוני בהשוואה למטענים שהיו בידי ארגוני הטרור השונים עד כה.

בהצהרה של המחלקה לביטחון המולדת של ארה"ב שפורסמה בעקבות הדיווח נמסר בעמימות כי "המדיניות שלנו היא שלא לדון במידע מודיעיני ספציפי בפומבי. הממשל האמריקאי מעריך מחדש ומשפר כל הזמן את הבדיקות הביטחוניות בנמלי התעופה בהתאם להערכות המודיעין".

במקביל לדיווחים אלה, הודיעו הבוקר רשויות הביטחון באוסטרליה כי בעקבות ארה"ב ובריטניה, תוגבר רמת הבידוק הביטחוני לנוסעים המגיעים ליבשת בטיסה ישירה מכמה מדינות במזרח התיכון עם רוב מוסלמי. המדיניות החדשה באוסטרליה תקפה כרגע רק לטיסות מקטאר, אבו דאבי ודובאי.

לפני כשבועיים ארה"ב, ובעקבותיה גם בריטניה, הודיעה על איסור העלאה למטוס של מכשירים אלקטרוניים גדולים מטלפון נייד בטיסות מכמה מדינות במזרח התיכון ובאפריקה בשל מה שכונה אז כ"התרעת טרור לא ממוקדת". האיסור תקף לגבי הנוסעים בטיסות ללא-עצירה בדרכן לארה"ב מהמדינות: ירדן, מצרים, טורקיה, ערב הסעודית, מרוקו, קטאר, כווית ואיחוד האמירויות הערביות.

צרו איתנו קשר *5988