תיק 1000: "עדות זבלדוביץ' מחזקת את החשדות"

פרשת המתנות: גורמים המעורים בתיק אומרים כי עדותו של המיליארדר מחזקת את החשדות נגד נתניהו – שעל-פי הערכות יידרש לפחות לעוד חקירה ■ לשכת רה"מ: "עוד ניסיון-סרק לעורר עניין בדבר שאין בו מאומה"

פויו זבלודוביץ', בנימין נתניהו / צילום: דוברות בר אילן, חיים צח-לע"מ
פויו זבלודוביץ', בנימין נתניהו / צילום: דוברות בר אילן, חיים צח-לע"מ

חקירת "תיק 1000" נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיכה להסתעף: לאחר שאתמול חשף לראשונה העיתונאי אמנון אברמוביץ' כי איש העסקים, המיליארדר פויו זבלודוביץ', העיד בימים האחרונים בלהב 433 על טובות הנאה ומתנות שהעניק לבנימין ושרה נתניהו, גורמים העוסקים בחקירה טוענים כי מניתוח ראשוני של העדות - המידע שמסר מחזק את החשדות נגד ראש הממשלה בפרשת המתנות.

לדברי אותם הגורמים, עדותו של זבלדוביץ' משתלבת היטב עם המידע לגבי המתנות שהעביר לנתניהו המיליארדר ארנון מילצ'ן, ומייצרת תמונת מצב של שיטה - דפוס - בכל הקשור לקבלת מתנות וטובות הנאה לכאורה בניגוד לחוק.

בעקבות המידע החדש, ראש הממשלה יידרש כנראה לעוד יותר מחקירה אחת. כמו כן, לפי שעה טרם נגבתה עדות ממיליארדר אחר, ג'יימס פאקר האוסטרלי, שעל-פי הידוע העביר מתנות לבני משפחת נתניהו. בשבוע שעבר דווח בחדשות 2 כי חקירת "תיק 1000" - תיק המתנות נגד נתניהו - תימשך לפחות עוד חודשיים.

אתמול דווח כי זבלדוביץ' העיד במשטרה על מתן טובות הנאה לכאורה לזוג נתניהו. זבלודוביץ', ששהה בישראל, התבקש להעיד על מתן טובות הנאה לכאורה לנתניהו בעת שזה כיהן כשר אוצר וכראש ממשלה.

זבלודוביץ', המתגורר בלונדון, מחזיק אחוזים בחברת אל-על וגם את מלונות "דניאל" בהרצליה ובים המלח ועסקים נוספים בארץ. כמו כן, הוא ידוע כאספן אמנות.

זבלודוביץ' מסר בתגובה כי הוא התבקש והעיד באופן וולנטרי בעניין חקירותיו של בנימין נתניהו. זבלודוביץ' הדגיש כי הוא אינו חשוד בדבר, והמשטרה הודתה לו בחום על עדותו.

בתגובה לפרסום, נמסר מטעם ראש הממשלה כי "העדות של מר זבלדוביץ' לא יכולה להניב דבר - מסיבה פשוטה: הוא מעולם לא נתן שום מתנות, לא לראש הממשלה ולא למשפחת נתניהו, ואף פעם לא יתבקש לכך. מדובר בעוד ניסיון-סרק לעורר עניין תקשורתי בדבר שאין בו מאומה. אנו חוזרים ואומרים: לא יהיה כלום, כי אין כלום".

בשבוע שעבר פורסם כי למרות כל ההודעות המוקדמות על סיום מהיר של חקירת תיק 1000 נגד ראש הממשלה נתניהו, במשטרה לוקחים צעד אחורה ומדווחים כי החקירה הזו תימשך לפחות עוד חודשיים. הסיבה - לאחר בדיקות ובחינות של התיק הבינו במשטרה שיש עוד מלאכה מרובה לחוקרים - בין השאר חיקורי דין בחו"ל, כשהמשמעותי שבהם הוא של המליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר, שעדיין מתקשים לקבוע לו מועד.

בחודש ינואר הודיע מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, על כך שחקירת התיק נמצאת בישורת האחרונה, וכשנשאל על כך, הוסיף כי מדובר במושגים של כמה שבועות שנותרו לסיום החקירה בתיק הזה. כעת מדברים במשטרה רק על סביבות חודש יוני.

למרות כל העיכובים האלה נותרה בעינה ההערכה במשטרה שבתיק 1000, תיק המתנות, מתגבשת תשתית ראייתית, ושהמשטרה תמליץ בסופו של דבר להעמיד לדין את נתניהו. אך גם אם תתקבל המלצת המשטרה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, הוא לא יוגש לפני קיץ 2018.

בחודש שעבר נחקר נתניהו בפעם הרביעית בתיק 1000 ונשאל בין היתר שאלות שנוגעות למידע נוסף שהגיע לחוקרים בעקבות השלמת עדות שנעשתה שבוע לפני כן לארנון מילצ'ן. חוקרי משטרה הגיעו לאחר תיאום מראש לביתו של מילצ'ן בלוס אנג'לס ובמהלך כשעתיים גבו ממנו עדות נוספת, שהוגדרה כהשלמה לעדות המרכזית שמסר כבר לפני חודשים. מקצת מהפרטים שעלו בעדות הזאת הוטחו בשבוע שעבר בפני נתניהו במהלך חקירתו.

צרו איתנו קשר *5988