טראמפ על המו"מ עם הפלסטינים: יש לי הרגשה שנגיע לעסקה

(עדכון) - נשיא ארה"ב: "נוצרה הזדמנות אדירה לשלום באזור" ■ שרה נתניהו למלניה טראמפ: "רוב העם אוהב אותנו, לא כמו התקשורת" ■ אורן חזן גרם מבוכה

קבלת הפנים לנשיא דונאלד טראמפ בשדה התעופה / צילום: רויטרס
קבלת הפנים לנשיא דונאלד טראמפ בשדה התעופה / צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשאו הערב (ב') דברים בכניסה לארוחת הערב המשותפת. נתניהו אמר בהצהרה המשותפת כי בפעם הראשונה הוא רואה הזדמנות לשינוי שיכול להתקיים לאחר ביקורו של טראמפ בערב הסעודית.

טראמפ אמר כי היום ארה"ב מחזקת את הברית עם ישראל שחולקות תקוות משותפות לשלום. "אנחנו יותר מחברים, אנחנו בעלי ברית", אמר טראמפ והוסיף כי "יש הרבה דברים שיכולים לקרות עכשיו ולא יכלו לקרות לפני, זה כולל את האיום האיראני. ניתן להשיג שלום באזור הזה ולמעשה בכל העולם. נפגשתי עם הרבה מנהיגים ערביים אתמול, וחלקנו את חששותינו מהשאיפות של איראן".

באשר להסכם שלום עתידי בין ישראל לפלסטינים אמר טראמפ כי מדובר בעסקה הקשה בעולם, אבל ניתן להגיע אליה. 

בתחילת פגישת ראש הממשלה ונשיא ארה"ב, אמר טראמפ לעיתונאים האמריקאים כי בפגישתו עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הוא לא הזכיר את המילה "ישראל", וזאת בתגובה לסערה שמתחוללת בארה"ב סביב התכנים שהועברו ללברוב על-ידי טראמפ.

מוקדם יותר, במסיבת עיתונאים משותפת עם הנשיא הישראלי ראובן (רובי) ריבלין, אמר נשיא ארה"ב טראמפ: "הידידות בין ארה"ב לישראל נמשכת תמיד, אנחנו גם שותפים שעמדו תמיד יחד. יש לנו איומים זהים, ביחד נסיים את גל האלימות שלוקח כל-כך הרבה חיים בישראל ובכל העולם. לאיראן אסור להחזיק נשק גרעיני לעולם, והיא חייבת להפסיק את אימון גייסות הטרור".

30 השעות של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ בישראל החלו היום (ב') בשעה 12:25, עם הנחיתה של מטוס האייר-פורס 1 בשדה התעופה בן-גוריון. חלק מהפמליה של טראמפ, המונה לא פחות מ-1,300 גורמי ממשל, דיפלומטים ואנשי ביטחון, הגיעו מוקדם יותר במסוקים שנחתו בנתב"ג בזה אחר זה כרכבת אווירית.

בבית הלבן ביקשו תחילה כי הביקור הרשמי לא יכלול טקסים ונאומים בשדה, כל שכן באחד הימים החמים של העונה, אולם בלחץ של שרי הממשלה הוסכם על טקס שלם שכלל נאומים של טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין.

מי שהובילה את "המרד" היא שרת התרבות, מירי רגב, שהבהירה כי היא מסרבת להגיע לנתב"ג כל זמן שהנשיא האמריקאי לא מתכוון ללחוץ ידיים לשרים. "לא אהיה שם 4 שעות על תקן תפאורה, יש לשרים דברים יותר חשובים לעשות", אמרה רגב. בהמשך הודיעה שתגיע בלי שום תנאים, לאחר שיחה שקיים איתה רה"מ נתניהו.

"אלה כללי הפרוטוקול, אין מה לעשות", אמר נתניהו לטראמפ בצעידה על השטיח האדום, לאחר שהנשיא האמריקאי העיר כי הוא עדיין לא מספיק מתורגל.

ח"כ אורן חזן (ליכוד) ניצל את ההזדמנות לצילום "סלפי" עם טראמפ, מה שהכעיס את רה"מ נתניהו שניסה להזיז את ידו של חזן. מאוחר יותר היום סיפר חזן באולפן וואלה: "זה היה רגע השיא של חיי. ראש הממשלה נתניהו נלחץ מהתמונה, אבל טראמפ חייך". 

טראמפ: "צריך לעשות שלום יחד"

כבר בנאומו הקצר ברחבת השדה, לא פסח טראמפ על כוונותיו המדיניות: "יש לפנינו הזדמנות נדירה להביא לאזור הזה שלום, ביטחון, יציבות, הרמוניה ושגשוג. אבל צריך לעשות את זה יחד, אין דרך אחרת". טראמפ ציין כי בביקורו בסעודיה הוא נפגש עם מנהיגים מהעולם הערבי והמוסלמי ומצא בהם שותפים למלחמה בטרור ובאידיאולוגיה של רשע, כמו גם "תקווה חדשה". טראמפ הדגיש את המחויבות העמוקה של הממשל האמריקאי לעתידה וביצורה של ישראל והוסיף: "לעולם לא ניתן לזוועות של המאה הקודמת לחזור".

רה"מ נתניהו, שכבר הפנים כנראה את הכיוון ואת המוזיקה, הצהיר בנאומו: "אדוני הנשיא, אתה טסת לכאן מריאד שבסעודיה לביקור היסטורי ואני מקווה להיות ראש הממשלה הישראלי הראשון שיטוס מתל-אביב לריאד".

נתניהו הוסיף כי "ידה של ישראל מושטת לשלום כלפי כל שכנינו כולל הפלסטינים, אבל דרישתנו היא שהביטחון יישאר בידינו ושהסכסוך יסתיים לנצח". נשיא המדינה רובי ריבלין אמר לטראמפ: "במסע אחד בירושלים אתה תבקר במקומות הקדושים ביותר ליהדות, לאסלאם ולנצרות. לכולנו אמונות שונות, אבל אלוהים אחד. כולנו שואפים לעתיד טוב יותר".

בטקס קבלת-הפנים לטראמפ בנתב"ג, החליפו טראמפ ונתניהו ורעיותיהם מספר מילים ולחישות - שנקלטו במצלמות וחשפו טפח לקשר האישי בין השניים. בין השאר אמרה שרה נתניהו למלניה טראמפ כי "רוב העם בישראל אוהב אותנו, שלא כמו התקשורת" - וטראמפ השיב בהומור: "יש לנו הרבה במשותף".

בתום טקס קבלת-הפנים בנתב"ג, שכלל כמיטב המסורת את משמר הכבוד ותזמורת צה"ל, המשיך טראמפ לפגישה רשמית של 45 דקות במשכן נשיאי ישראל בירושלים עם הנשיא ריבלין. השניים כבר הכינו ומסרו מראש את ההצהרות ההדדיות והחליפו מתנות צנועות. נחמה ריבלין מסרה למלאניה טראמפ את ספר הילדים "חיבוק", של הסופר דוד גרוסמן. המחוות נמשכו כשבחצר בית הנשיא הציגו לטראמפ את עץ השקד שנטעו במיוחד לכבודו. בהמשך נסע טראמפ לביקור בכנסיית הקבר ובכותל המערבי, שם כידוע התעקש לעשות זאת ללא ליווי של גורמים ישראלים רשמיים - התעקשות שעוררה כעס ואכזבה בממשלה ובמפלגות הימין.

במערכת הפוליטית רואים בצעד הזה של טראמפ איתות לכך שבניגוד להצהרות שקדמו לבחירות בארה"ב, טראמפ לא סוטה מהקו שאפיין עד היום את הממשל האמריקאי בכל הקשור למעמדה של ירושלים כבירת ישראל, לפחות לפני חתימה על הסדר מדיני כולל. לאחר ביקורו בכותל נסע טראמפ אל מלון המלך דוד לצורך מנוחה, והערב הוא צפוי להיפגש שם באופן אישי עם רה"מ נתניהו. מיד בתום הפגישה הוזמן טראמפ לארוחת ערב חגיגית במעון רה"מ ברחוב בלפור, הממוקם מרחק כמה דקות נסיעה. על הארוחה ינצח השף שגב משה והחלק האמנותי יכלול את הזמרת שירי מימון, שתשיר בין היתר את "ניו-יורק ניו-יורק".

הנשיא ראובן ריבלין והנשיא דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
 הנשיא ראובן ריבלין והנשיא דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

מתח בירושלים

בירושלים שורר לא מעט מתח לקראת נאומו של טראמפ המתוכנן למחר בצהריים, במהלך ביקורו במוזיאון ישראל. במשרד החוץ ובסביבתו של נתניהו ינסו להביא ככל הניתן לתיאום הדברים לקראת הנאום, כדי להימנע מהפתעות ומבוכות.

עיקר החשש הוא שטראמפ יאותת בנאומו, כי הוא מקבל הלכה למעשה את הצורך בהקמת מדינה פלסטינית כבסיס לכל הסדר מדיני ויקרא לצדדים להימנע מצעדים חד צדדיים עד אז - בין היתר באמצעות הפסקת הבנייה בשטחים ובמיוחד מחוץ לגושי ההתנחלויות.

במערכת הפוליטית יש גם מי שקושר בין החקירה שמתנהלת נגד טראמפ בפרשת המגעים הבעייתיים עם ממשל פוטין, לבין המוטיבציה הגוברת שלו בתחום המדיני. בממשלה יש עדיין מי שמקווה כי טראמפ ינצל את נאומו כדי להודיע על העברת השגרירות האמריקאית בישראל מתל-אביב לירושלים, אולם על פי הערכות הוא ימנע מהבטחה הכוללת לוח זמנים רשמי.

לביקור של טראמפ כבר קדמה החלטה שהתקבלה היום בקבינט המדיני-ביטחוני, במרכזה שורה של הקלות כלכליות לרשות הפלסטינית. שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) הבהירה בעניין כי מפלגתה תמשיך להתנגד לכל מהלך של הפסקת בנייה בשטחים, אולם תתמוך בצעדים כלכליים לרבות פתיחת מעברים ופיתוח תשתיות.

צרו איתנו קשר *5988