גאון מי שקנה: המניה הזו הכפילה את ערכה בשנת 2016

קבוצת גאון הרוויחה 219 מיליון שקל ברבעון ממכירת קרקע ■ תחלק דיבידנד עצום של 52 מיליון שקל ■ בימים האחרונים נמכרו מניות עיזבונו של סמי שמעון בחברה לילין לפידות ופסגות בכ-28 מיליון שקל

הראל בית און / צילום: תמר מצפי
הראל בית און / צילום: תמר מצפי

קבוצת גאון  (לשעבר צינורות המזרח התיכון) סיכמה היום (ב') את הרבעון הראשון של 2017 עם רווח נקי חריג של 219 מיליון שקל, בעקבות עסקה למכירת קרקע לידי איש העסקים ג'ורג' חורש, שנחתמה אשתקד והושלמה בפברואר, תמורת קרוב ל-390 מיליון שקל. המכירה ייצרה לגאון רווח הון של קרוב ל-290 מיליון שקל. קבוצת גאון עוסקת בייצור ובשיווק של צינורות פלדה ופלסטיק, מגופים, מדי מים וברזים לתשתיות זורמות.

על הקרקע, הממוקמת באזור התעשייה ניר צבי שבסמוך לרמלה (מתחם צריפין), ממוקם המפעל של קבוצת גאון, שכעת שוכרת אותה מחורש תמורת 17.5 מיליון שקל בשנה, והיא בוחנת הקמת מפעל חדש באזור הדרום.

לצד הרווח המרשים, קבוצת גאון הודיעה על חלוקת דיבידנד עצום של כ-52 מיליון שקל לבעלי המניות. מניית קבוצת גאון ומניית בעלת השליטה בה - גאון אחזקות - עלו בשעות הצהריים ב-5%-7%, אחרי שהעליות בהן הגיעו במהלך המסחר לשיעורים דו-ספרתיים. העליות מהיום ממשיכות את המגמה החיובית מהשנה החולפת, שבאה לידי ביטוי בהכפלת ערכה של קבוצת גאון, לשווי שוק נוכחי של קרוב ל-300 מיליון שקל ולקפיצה של יותר מ-40% בערכה של החברה-האם גאון אחזקות, שמתקרב ל-150 מיליון שקל.

זינוק של 19% בהכנסות ברבעון

לצד הרווח החריג, גם בפעילות השוטפת הציגה קבוצת גאון מגמה חיובית, עם קפיצה של 19% בהכנסותיה הרבעוניות, שהגיעו ל-121 מיליון שקל, בעיקר בהשפעתו של שיפור בפעילות מגזר הפלדה, וכן בתמיכת איחוד לראשונה של חברת ייצור הצנרת פלגל שנרכשה אשתקד. השיפור בפעילות הפלדה גם תמך בעלייה של 31% ברווח הגולמי של גאון, שהגיע לכ-22 מיליון שקל.

המרוויחים המידיים מהעליות שרשמה היום קבוצת גאון הם בתי ההשקעות ילין לפידות ופסגות, שבימים האחרונים רכשו את יתרת החזקות עיזבונו של סמי שמעון, שהיווה חלק מגרעין השליטה בגאון, באמצעות חברת אינסבורי (Ainsbury Properties). אינסבורי מכרה בעסקה מחוץ לבורסה קרוב ל-12% ממניות קבוצת גאון תמורת כ-28 מיליון שקל, לפי מחיר מניה של 5.2 שקלים - כ-6.5% מהן לילין לפידות וכ-5% לפסגות. מחיר המניה הנוכחי משקף לשני בתי ההשקעות רווח של כ-20% על הרכישה - ובמספרים, רווח של כ-6 מיליון שקל - כ-3.5 מיליון שקל לילין לפידות, שהשקיע כ-15.5 מיליון שקל ברכישה, וכ-2.5 מיליון שקל לפסגות, שהשקיע ברכישה כ-12 מיליון שקל.

בעלת השליטה בחברה, גאון אחזקות, נמצאת בשליטת קרן ההשקעות ויולה, שרכשה את השליטה בגאון אחזקות מידי משה גאון במאי 2013, במהלך שכלל הסדר חוב בקבוצה והשקעה של 70 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות. אינסבורי מחזיקה גם ב-10.5% מהונה של גאון אחזקות - מניות בשווי נוכחי של כ-15 מיליון שקל. 

מניית קבוצת גאון
 מניית קבוצת גאון

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988