כחלון: "מאז התאגיד, העבודה עם נתניהו היא לא מה שהייתה"

בפתח כנס הרצליה, אמר שר האוצר כי העימות על השידור הציבורי היה "קו פרשת המים" ביחסים עם ראש הממשלה ■ הכנס המסורתי נפתח במרכז הבינתחומי בהרצליה

נתניהו וכחלון / צילום: אמיל סלמן-"הארץ"
נתניהו וכחלון / צילום: אמיל סלמן-"הארץ"

כנס הרצליה ה-17 נפתח היום (ג') במרכז הבינתחומי בעיר, במעמד בכירים במערכת הפוליטית, בכוחות הביטחון ובמוסד האקדמי. במוקד היום הראשון עומדים שיחה של שר האוצר משה כחלון עם כתבת וואלה! NEWS טל שלו, ונאומו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט.

כחלון התייחס בדבריו למערכת היחסים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי משבר התאגיד היה "קו פרשת המים": "כשאני התעוררתי בבוקר, באמת, בשיא העשייה בשיא קידום של נושאים, בכל התחומים. האמנתי בתמימותי שאנחנו מזניקים את המדינה, מריצים אותה, עושים בכל הכוח. מתחילים לראות פירות, ואז אני מוצא את עצמי כמעט בבחירות מי יערוף את ערוץ הבישול בתאגיד. זה הפרמטר להביא את מדינת ישראל לבחירות?

"מאז, אני מסתכל על הדברים בצורה אחרת. אולי איבדתי את התמימות, נפרדתי מהתום, אבל הבנתי שפה משהו קרה. והמשבר הזה עבורי הוא קרדינלי , ואני עושה את הפעולות שלי, עובד עם נתניהו בסדר גמור. יש באמת המון אתגרים, אבל להגיד שזה כמו מה שהיה לפני? לא".

כחלון אמר בנוגע למחלוקת סביב תוכנית הבנייה בקלקיליה: "הייתה הצבעה בקבינט, אני לא יודע כמה פרטים אני יכול לחשוף, אבל הנושא עלה להצבעה. מי שאמר שהוא לא מכיר או לא זוכר, אני זוכר את זה ובדקתי עם המזכיר הצבאי של ראש הממשלה לפני שהגעתי לכאן. כל מה שאני אומר, מתועד בפרוטוקולים אחד לאחד. ראש הממשלה אמר 6,000 (יחידות דיור), יכול להיות שהוא מתכוון לאשר 6,000".

על פגישתו עם ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, אמר כחלון: "השיח הזה חשוב ואני בא מהמקום של מה שטוב למדינת ישראל, ואם לפלסטינים גם - אז לא נורא. אני חושב שהאמון חשוב, זה לא סוד. אמונה פרטית שלי. קודם כל זה אנשים. אם אני יושב איתך ולא מאמין למילה שלך ,חבל שאנחנו יושבים. יש להם בקשות, יש להם צרכים, לא כל דבר הם מקבלים, אבל איפה שאפשר לנהל את החיים נורמלים - אני לא רואה סיבה שלא.

"הקפדתי לא להיכנס לנושא המדיני. אמר לי חמאדללה: 'אנחנו עושים עבודה יפה בינינו. הרשות הפלסטינית מרוצה מהקשרים הכלכלים, אבל בלי הסכם מדיני זה מאוד קשה' אמרתי לו שהסכם מדיני זה לא אני, 'אני בכלכלה וזה מה שאני יודע לספק לך'. מהשיחות איתם, אני חושב שהם לא בשלים. אני לא אומר שאנחנו הכי צודקים, האמת היא באמצע. אבל כרגע - הם אומרים 'תנו לנו לעבור את השנים האלה, יש בעיות באופוזיציה הפנימית, עם עזה. תנו לנו לנהל את הכלכלה, את החיים'. אני לא רואה הסכם".

על משבר החשמל בין הרשות הפלסטינית ל חמאס אמר כחלון כי "חמדאללה ביקש ממני לקצץ את כמויות החשמל שהם מעבירים לעזה, והסיבה לכך היא שרמאללה מעוניינת מאוד להכניס את עזה לממשלת אחדות, להשתתף בבחירות, ובעזה לא רוצים. הסיפור של החשמל הוא בין רמאללה לעזה. אנחנו מייבאים צרות של אחרים, זה לא קשור אלינו. אנחנו נסחפנו לשם והגזרה כמעט התחממה".

כחלון סירב להתייחס ליחסיו עם חברי מפלגתו ובהם השר יואב גלנט, ואמר: "פוליטיקה זו לא תנועת נוער, אלא גוף קר, אכזר, כפוי טובה, ציני וקשה מנשוא. לא סתם אנשים מתפרקים שם, ואנחנו צריכים להתמודד עם הדברים האלה. אחד אכזב אותי, מותר לי להתאכזב, את יתר הדברים אני כבר אפתור בבית". הוא כינה את הכרזות המציגות את יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג במדי אישה "זוועה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988