חברות ההימורים מחו"ל רוצות מידע? שישלמו

מינהלת הליגה בכדורגל גילתה את הפוטנציאל המסחרי הטמון בפרקטיקה של חברות הימורים זרות, ששולחות נציגים למגרשים כדי לאסוף מידע בזמן אמת

אליניב ברדה מול טל בן חיים וקרלוס גארסיה, מכבי ת"א מול הפועל ב"ש, ליגת העל בכדורגל / צלם: שלומי יוסף
אליניב ברדה מול טל בן חיים וקרלוס גארסיה, מכבי ת"א מול הפועל ב"ש, ליגת העל בכדורגל / צלם: שלומי יוסף

הטוטו הוא זכיין הימורי הספורט הבלעדי בישראל. זו עובדה מוכרת וידועה, ולא חידשנו כאן דבר. ביחד עם הסגירה ההרמטית על חברות הימורים זרות באמצעות איסור על סליקת כרטיסי אשראי ישראליים, המהמר הישראלי תקוע כאן עם הימורי הטוטו והווינר בלבד.

אבל באופן די מוזר, הרגולציה הזאת היא חד-כיוונית. לא מעט חברות הימורים זרות מעוניינות מאוד במשחקים המתקיימים בישראל. לעתים דווקא במשחקי הליגות הנמוכות שכלל לא משובצים בתוכנית הטוטו הישראלי - רובם עבור הימורים בזמן אמת (Live Betting). מי שגילתה לאחרונה את הפוטנציאל המסחרי שבעניין היא מינהלת הליגה בכדורגל, אחרי שנציגיה עודכנו על נוכחות באצטדיונים של עובדים מטעם חברות האוספות מידע ("ריסלרים") עבור חברות הימורים בחו"ל."מאחר שמשחקי ליגת העל והלאומית שייכים לנו ובאחריותנו", מסביר עו"ד מוטי ברונשטיין, סמנכ"ל הפיתוח העסקי ומזכיר המינהלת, "הבנו שאם חברות חיצוניות מעוניינות במידע מהמגרש - הרי שיש לזה שווי מסחרי מבחינתנו".

איסוף המידע מתוך האצטדיון נועד לתת לחברות ההימורים נתונים בזמן אמת, שאותם הן קונות מהריסלרים - כמו עצירת שוער, החטאה, פנדל, מיקום שחקנים במגרש. למידע הזה יש ערך בפני עצמו. אבל המידע הקריטי יותר נועד לדבר אחר: ביצוע חסימה של הימור (Blocking) בזמן אמת על הבקעת שער. "חלק מהאחריות שלהן הוא למנוע 'סניצ'ינג', גניבת הימור. אם מתקיים משחק בבלומפילד, אני כמהמר נמצא במגרש עם טלפון פתוח על ההימור וברגע שמכבי ת"א מבקיעה שער אני לוחץ ומכניס את ההימור שלי. באופן מעשי אני יודע על ההתרחשות במגרש לפני שחברת ההימורים ידעה עליה. למעשה זה לא הימור - אני גונב אותם, ומה שיותר אבסורדי הוא שזו גניבה חוקית".

- איך חוסמים את זה?

"ברגע שהכדור עובר בהתקפה את השליש האחרון של המגרש לכיוון השער, הסקאוט במגרש נועל את הימור על שער וחוסם אותו. המהירות שבה זה נעשה היא גבוהה, והכוונה היא להגיע לעד 0.7 מילישנייה מהרגע שהסקאוט במגרש לחץ על הטלפון הסלולרי שלו ועד שההימור מגיע לחברת ההימורים ונחסם. כדי לסבר את האוזן - בשידור טלוויזיה התמונה מגיעה לצופה במקרה הטוב 7 שניות אחרי ההתרחשות במגרש, ובשידורי HD עוד יותר זמן. מהסיבה הזאת לא דואגים ב-Live Betting ממהמרים שיושבים מול הטלוויזיה".

- איך הוצאתם מזה כסף, הרי אין לך סמכות להוציא מישהו שיושב עם טלפון במגרש שלך?

"נכון, אבל כזכיין וכמפעיל הליגה אני דואג לרשום על כרטיס המשחק שאין לאף אחד זכות לשדר מהמגרש, וגם שידור מידע המשמש לצורכי הימורים נחשב שידור. פנתה אלינו אחת מחברות הריסלר והציעה 10,000 אירו כדי שניתן לה גישה למשחקים בבלעדיות. התלהבתי, להרים 10,000 אירו מהרצפה - מה רע? אבל אחרי שבדקנו את הנושא לעומק בעזרת עו"ד אנגלי שמתמחה בתחום, הבנתי שקונים אותנו בגרוש וחצי ויש כאן פוטנציאל גדול. זו תעשייה של מאות מליוני דולרים, והכסף לא יורד למטה לליגות.

"עוד התברר לנו שהאיכות של הליגה לא מעניינת, ושבסיטואציה מסוימת משחק מהליגה הלאומית שלנו יותר מעניין את חברות ההימורים ואת המהמרים ממשחק בליגה צרפתית, למשל. כי השעות הן קריטיות - הליגה הלאומית משוחקת ביום שישי ב-13:00 בצהריים שעון אירופה, שעה שכמעט אין תחרויות כדורגל בעולם. אותו סיני טרוט עיניים שיושב עכשיו במקאו - פחות מעניין אותו אם הוא מהמר על סנט אטיין-מונפלייה או הפועל פ"ת נגד נשר. לפי חלק מההערכות שניתנו לנו, הליגה שלנו יותר מעניינת את המהמרים מהליגה הבלגית, הליגה ההולנדית ויותר מליגות שמדורגות מעלינו מבחינת הרמה, בגלל הפריסה של שעות המשחקים והעובדה שרבים מהם משוחקים בשעות מתות".

השלב הבא היה לערוך הסכם. המינהלת היא חברה בארגון הליגות באירופה, ולאחד הכנסים דאגו לזמן את אותו עו"ד אנגלי, סטיבן ברטון, שיסביר על הפוטנציאל. בתום אותה סדנה החליטו נציגי הליגה הבלגית והישראלית שכדאי לנסות לפעול במהירות ולממש את הזכויות. אחרי סיבוב באולם ופנייה לכמה ליגות, נאספו עוד 6 ליגות מיד. סך הכול 8 ליגות כרוכות כיום בהסכם - ישראלית, בלגית, אוסטרית, שווייצרית, הולנדית, דנית, נורבגית ושבדית. "היה לנו ברור שכוח המיקוח שלנו, 8 ליגות, מול חברות ההימורים יהיה עכשיו גדול יותר", אומר ברונשטיין. 8 הליגות הוציאו מכרז, שכרנו משרד בלונדון והטסנו את כל הגורמים הרלוונטיים ללונדון להתמחרות אינטנסיבית, בתום כמה סיבובי התמחרות לחוצים הגיעו לסכום המתקרב ל-4 מיליון אירו ל-3 שנים. חלקה של המינהלת בהסכם יעמוד על כ-150 אלף אירו בעונה. "הסכום הזה הוא לא גיים צ'יינג'ר - אבל זה כסף שלא היה לנו. וחוץ מזה, זה הולך וגדל. עכשיו מצטרפות להסכם חמש ליגות - פורטוגלית, רומנית, סרבית, קזאחית ואוקראינית. מכל ליגה שמצטרפת הולכים אחוזים מסוימים ל-8 הליגות הראשונות שבהסכם. אנחנו מקבלים דיבידנד על כל מי שמצטרף, ומעבר לכך זו הפעם הראשונה שבה ליגות ממדינות שונות מתאגדות ומנצלות כוח מסחרי של פעולה משותפת".

- איך הטוטו חי עם זה? אתה משלב ידיים עם חברות הימורים זרות, שנחשבות ללא חוקיות בישראל.

"אלו נתונים שנאספו תמיד, רק שעד עכשיו זה נעשה בצורה שהיא לא מסודרת. עכשיו אני מסדיר דבר שגם ככה קיים. מעבר לזה, לכל שלוש החברות שעובדות איתנו אסור לעבור עם שום גורם ישראלי, והן מחויבות לדווח לנו עם מי הן עובדות. בנוסף, אין אפשרות לשחק כאן בארץ בגלל חסימת הסליקה של כרטיסי אשראי. מאוד מורכב להמר אם אתה אזרח ישראלי וגר פה. כמו כן, יש התחייבות של החברות לדווח מיידית במקרה שהן מזהות דפוס פעילות שעלול להעיד על משהו לא כשר. חוץ מזה, יש פה חברות הימורים שהן לא טוטו שפועלות מישראל - כמו 888".

- איך ההסדרה שלכם עם החברות האלו עובדת ביום-יום?

"אנחנו דואגים לאנשים למקום במגרש. יש להם אקרדיטציה על שמם ועל שם החברה, והם יושבים ביציע העיתונות ועושים את עבודתם".

- זכויות שידור, סלולר, אינטרנט, עכשיו זכויות הימורים - יש עוד פוטנציאל מסחרי שאתם חושבים עליו?

"יש הרבה תחומים, למשל משחקי מחשב, אם ניקח את קונאמי ואת EA ספורטס ונעשה מולם מכרז שיאפשר להשתמש במשחקים שלהם במדים של הקבוצות בליגה. אז אולי לליגה הישראלית לא יהיה כוח מיקוח חזק, אבל 30 ליגות באירופה שבאות יחד זה כבר יותר משמעותי. יש מוצר נוסף שכרגע שייך לזכיין השידורים, חברת צ'רלטון, שמאפשר להם למכור שידור אינטרנט באיכות נמוכה למטרת הימורים. אותו סיני שיושב במקאו ומהמר, יש סבירות גבוהה שהוא יהמר אם יהיה לו שידור של המשחק. מדובר במוצר זכויות שידור של סטרימינג באיכות נמוכה, על רבע מסך, מפוקסל, שנועד למהמרים מחוץ לישראל - והוא נועד להגדיל עבור חברות ההימורים את פוטנציאל ההכנסות".

- רגע, בוא נחזור למשחקי מחשב. הבן שלי משגע אותי, מתי הוא יוכל לשחק עם הפועל ב"ש בפלייסטיישן או ב-xbox?

"אנחנו מנסים לדחוף את זה וללחוץ שם גם במהלכים שאנו עושים עצמאית בישראל וגם במסגרת של שיתוף פעולה עם ליגות אחרות. הלכנו לקבוצות וקיבלנו את האישור שלהן להתקדם עם זה. אני חושב שהבעיה היא פוליטית כרגע. אנחנו מנסים להגיע למקבלי ההחלטות, אבל עוד לא הצלחנו להבקיע את הקו הזה. אין מחלוקת על כך שמדי הקבוצות והשמות שלהן שייכים לקבוצות עצמן. יכול להיות שאם נלך 15 ליגות ביחד, אולי נצליח גם להכניס את הליגה שלנו לתוך הפלייסטיישן, ואז הבן שלך יוכל לשחק עם הפועל ב"ש".

מהמגרש עד למהמר בבית
 מהמגרש עד למהמר בבית

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988