פרשת הצוללות: המתווך מיקי גנור חתם על הסכם עד מדינה

גיוסו של גנור כעד מדינה משמעותו מחיקה של חלקים מן האישומים נגדו בהמשך והקלה משמעותית בענישה

מיקי גנור / צילום: אילן אסייג
מיקי גנור / צילום: אילן אסייג

איש העסקים מיקי גנור, שתיווך בעסקת הצוללות מטעם התאגיד הגרמני טיסנקרופ, חתם היום (ו') על הסכם עד מדינה עם הפרקליטות בפרשת הצוללות. אתמול מעצרו הוארך ביממה, ברקע המגעים שהתנהלו עמו.

עו"ד אלי זהר, המייצג את גנור, הגיע אתמול למשרדי להב 433. מוקדם יותר השבוע הגיע למשרדי היחידה היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, על רקע אותם מגעים להפיכתו של גנור לעד מדינה.

עם תחילת החקירה הגלויה בפרשת הצוללות, פעלו ביחידת להב 433 כדי לאתר אנשים שעשויים לשמש עדי מדינה במטרה לפצח את אחת מחקירות השוחד החמורות ביותר בתולדות מדינת ישראל. במשטרה סימנו כמה אישים מרכזיים, בהם את גנור.

במשטרה התמקדו בחשיפת מנגנון העברת הכספים והאנשים המרכזיים במערכת הביטחון והממשלה שנהנו לכאורה מכספי השוחד. ההבנה הייתה שגם אם רק חלק מן החשדות נכונים, מדובר בפרשה חמורה ביותר, שכן רכישת הצוללות והספינות מהקונצרן הגרמני טיסנקרופ היא מהלך אסטרטגי שצריך להיות נקי מכל אינטרס זר.

לכן, "האור הירוק" שניתן לחוקרים - לגייס עד מדינה מסביבתו של גנור או אותו עצמו - הגיע מהדרגים הבכירים ביותר בפרקליטות ומצמרת המשטרה, כשבסוד העניינים היו המפכ"ל רוני אלשיך והיועמ"ש מנדלבליט.

גיוסו של גנור כעד מדינה משמעותו מחיקה של חלקים מן האישומים נגדו ביום מן הימים והקלה משמעותית בענישה - אם תהיה כזו - אך בתמורה הוא יידרש למסור את כלל השמות של מקבלי השוחד לכאורה, בהם גורמים בכירים במערכת הביטחון, בממשלה ובשירות הציבורי.

צרו איתנו קשר *5988