משרדי האוצר והבריאות: להתיר יצוא קנאביס למטרות רפואיות

כל גורם שיעמוד בדרישות יוכל לקבל רישיון לגידול, ייצור, אחסון או הפצה של קנאביס ■ אומדן ההכנסות למדינה: 1-4 מיליארד שקל בשנה

קנאביס / צילום: שאטרסטוק
קנאביס / צילום: שאטרסטוק

הוועדה הבין-משרדית לבחינת היתכנות היצוא של קנאביס רפואי של משרד האוצר ומשרד הבריאות ממליצה להתיר יצוא קנאביס מישראל למטרות רפואיות.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מסר: "אנחנו מובילים נושא שהוא חדשני בעולם, ועל כן יש לעשות זאת בזהירות ובאחריות רבה, תוך כדי הפיכת הסוגיה למקצועית ובסטנדרטים הרפואיים הגבוהים ביותר".

הוועדה - שבראשה עמדו מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב; ובה היו חברים נציגי משרדי החקלאות ופיתוח הכפר, ביטחון פנים, משרד המשפטים ומשרד הכלכלה והתעשייה - הגישה היום (א') את המלצותיה לשר האוצר משה כחלון ולשר הבריאות יעקב ליצמן.

הוועדה בחנה את ההיבטים הכלכליים, החוקיים והרגולטוריים של יצוא קנאביס רפואי, וזאת בשים לב למדיניות משרד הבריאות בדבר רגולציה של תחום הקנאביס הרפואי בישראל.

עמדת הצוות, היא שמבחינת מצב השוק הבינלאומי, נראה כי קיים פוטנציאל כלכלי ליצוא קנאביס, וכי למדינת ישראל יש יתרונות רבים בהיבטי רגולציה מתקדמת, מחקר ופיתוח, ניסיון קליני ואקלים היכולים להיות מנוצלים על-ידי חקלאים, חוקרים ויזמים ליצירת שווקים לתוצרת מוצרי קנאביס רפואי ישראליים.

על-פי מסקנות הוועדה, המדינה תתיר יצוא של קנאביס רפואי תחת המגבלות הבאות:

■ היצוא ייעשה על-ידי משרד הבריאות או ישירות על-ידי הצדדים, תוך פיקוח הדוק של המדינה.

■ היצוא יאושר רק למדינות המתירות שימוש בקנאביס רפואי ואשר יתירו יבוא מישראל במפורש.

■ היצוא יאושר רק לחקלאים אשר יקבלו רישיון לגידול וליצוא ממשרד הבריאות.

■ יצוא הקנאביס יתאפשר על כלל מוצריו השונים בצורותיו הרפואיות (מוצרי עישון, טבליות, שמנים וכו').

כמו כן המליצה הוועדה, על הקמת צוות משותף של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, משרד הבריאות, משרד האוצר ומשרד החקלאות, אשר יפעלו למיתוג ושיווק יצוא קנאביס רפואי ומוצריו מישראל .

משרד האוצר, אשר יזם את הקמת הוועדה, ביסס את פעילותו בנושא על החלטת הממשלה שהתקבלה בחודש יוני אשתקד להסדרת והרחבת תחום הקנאביס הרפואי בישראל. בשנים האחרונות החלה מערכת הרפואה הישראלית בשימוש נרחב בקנאביס הרפואי עבור חולים במחלת הסרטן ומחלות נוספות - כאשר זה הוכח כבעל יכולות משמעותיות בהפגת כאבים. ישראל מובילה כיום בתחום הקנאביס רפואי - הן מבחינת מחקר ופיתוח, הן מבחינת ניסיון קליני והן מבחינת רגולציה המאפשרת שימוש בו.

משרד האוצר ביסס עמדתו על ניתוח הפוטנציאל הכלכלי בשוק והן על העובדה כי מדובר בתחום בתולי, בעל פוטנציאל משמעותי להגדלת התוצר, ואשר לישראל יש בו יתרון יחסי. בישראל פועלים כיום 8 מגדלים בעלי רישיון לגידול קנאביס רפואי (המייצרים כ-10 טון בשנה), כאשר הרחבה של השוק עבורם ועבור מגדלים נוספים (כיום ישנם למעלה מ-500 מגדלים אשר הגישו בקשה לקבלת רישיון לגידול) לטובת יצוא - תוכל לענות על פוטנציאל של כ-1-4 מיליארד שקל בשנה ואף יותר.

מחיר הקנאביס הרפואי בעולם עומד על כ-10 דולר לגרם. היקף השוק העולמי הכולל של קנאביס רפואי נמצא במגמת צמיחה משמעותית. בשנת 2000 הייצור הכולל בעולם עמד על 1.3 טון, ובשנת 2014 עלה הייצור ל-57.3 טון. 

שר האוצר, משה כחלון, מסר: "יצוא קנאביס רפואי הוא ענף בעל פוטנציאל כלכלי משמעותי למדינת ישראל. היצוא יחזק את החקלאות הישראלית בכלל ואת החקלאות באזור הערבה בפרט ויהווה הזדמנות עבור מדינת ישראל לנצל יתרון יחסי מובהק שיש לה בפיתוח מוצרים רפואיים מקנאביס רפואי". 

שר הבריאות, יעקב ליצמן, מסר: "היחס לקנאביס צריך להיות דומה לכל סם, ויש לזכור שלפי החוק הינו אסור לשימוש ומסחר. עם זאת, החוק מאפשר שימוש בקנאביס רפואי למחלות קשות במקרים מיוחדים ותחת מגבלות מיוחדות.

בהתאם לכך הובלנו רפורמה למניעת ביורוקרטיה בקנאביס הרפואי לחולים שאושר להם השימוש בחוק, כדי שלא יסבלו ללא סיבה וגם להוזלת המחירים. בשל התעניינות הבינלאומית בקנאביס הרפואי מישראל בשל איכותו המקצועית ונוכח הפוטנציאל הכלכלי הגלום, סיכמנו עם משרד האוצר לאשר יצוא קנאביס רפואי תחת מגבלות מסוימות ולמדינות בהן יש אישור חוקי לכך. נפעל כדי שהמהלך יביא לתוספת משאבים למערכת הבריאות כתוצאה מגידול בהכנסות המדינה".