דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

הדירוג נחשף: בתי הספר המובילים והגרועים ביותר בישראל

משרד החינוך משיק הבוקר מערכת שקיפות בחינוך, שתאפשר לראשונה לצפות כמעט בכל מדדי בתי הספר ואף להשוות ביניהם

תלמידים יום הראשון ללימודים / צילום: תמר מצפי
תלמידים יום הראשון ללימודים / צילום: תמר מצפי

משרד החינוך משיק הבוקר (ב') מערכת שקיפות בחינוך, שתאפשר לראשונה לצפות כמעט בכל מדדי בתי הספר ואף להשוות ביניהם. זוהי מהפכה במדיניות משרד החינוך לאחר שבעבר סירב לפרסם אפילו את נתוני המיצ"ב והזכאות לבגרות לפי בתי ספר.

המערכת מאפשרת לקבל שורה ארוכה של מדדים אודות כל בית ספר, כאשר בבתי הספר התיכונים אף את "התמונה החינוכית" - סדרה בת עשרות מדדים שהושקה לפני שנה ובתחילה פורסמה כממוצע ארצי, לאחר מכן לפי רשויות מקומיות ולפני כשבועיים לפי בתי ספר. המערכת החדשה מאפשרת ליצור השוואות בין בתי הספר, ברמה ארצית, יישובית, לפי בתי ספר דומים ועוד.

לחיפוש בית הספר שלכם במערכת החדשה - לחצו כאן

מדובר בנתוני הזכאות לבגרות כולל פילוח של בגרות בהצטיינות ומספר מסיימי ארבע וחמש יחידות במתמטיקה ובאנגלית, בציונים רגילים ובהצטיינות. ניתן גם לראות מיהם בתי הספר המובילים בשיעור הנשירה של תלמידים, את שיעור האלימות בכל מוסד, מדד היחסים בין מורים לתלמידים ואפילו את חציון הוותק של מורי כל בית ספר ורמת ההשכלה שלהם.

נתונים אלו הם חלק מ"התמונה החינוכית" שלעת עתה מודדת את בתי הספר התיכונים בלבד ובעתיד תכלול גם את היסודיים. המערכת החדשה מאפשרת לקבל נתונים רבים גם על היסודיים, החל ממספר המורים והכיתות בכל בית ספר ועד לתקציבים המופנים אליו.

באמצעות המערכת ניתן ליצור טבלאות דירוג של בתי הספר על פי מדדים שונים, כך ניתן לגלות למשל אילו בתי ספר בישראל ששיעור האלימות בהם הוא הגבוה ביותר. הנתונים מבוססים על שאלון שבו התלמידים נדרשים להשיב אם בחודש האחרון היו מעורבים באירוע אלים.

הממוצע הארצי עומד על 8% וניתן לראות כי במקום הראשון בישראל עומד בית הספר מח"ט ערערה בנגב שבמועצה המקומית הבדואית ערערה בנגב. 32.4% מתלמידיו דיווחו על מעורבות באירוע אלים. במקום השני מקיף אבו גוש עם 29%, במקום השלישי מקיף עתיד אלביאן בתל שבע עם 27.4%. בין עשרת בתי הספר הראשונים במדד האלימות בי"ס יהודי אחד, ארבעה בדואים, ארבעה ערבים ואחד דרוזי.

בית הספר שבו המורים הם המשכילים ביותר והשיעור הגבוה ביותר בהם, 79.6%, מחזיקים בתואר שני ומעלה הוא "עתיד למדעים" בלוד. מדד חשוב נוסף הוא היחסים בין מורים לתלמידים. זהו מדד הבוחן את תחושות התלמידים כלפי מערכת היחסים בינם לבין המורים: האם התלמידים חשים אכפתיות מצד צוות בית הספר, האם יש להם למי לפנות כאשר הם זקוקים לסיוע ולתמיכה מהצוות והאם יש להם יחסים קרובים וטובים עם רוב המורים שלהם.

גם כאן דירגנו את בתי הספר המובילים מבין החטיבות העליונות ובמקום הראשון "דמוקרטי בלב השרון" באבן יהודה כאשר 92.3% מתלמידיו בחרו בשתי האפשרויות הראשונות בסולם דירוג של אחת עד חמש, בשאלות אלו. במקום השני ישיבה תיכונית מצפה רמון עם 87.2% ובשלישי תיכון במעלה אדר בפתח תקוה עם 86.3%. כאן ניתחנו גם את המקומות האחרונים, בית חינוך על שם רבין בתל מונד עם 18% ועירוני י"ד עם 13.7% מתל אביב יפו.

בנט: "דין וחשבון ציבורי"

"אנחנו מביאים בשורה גדולה לציבור ההורים בישראל ולציבור אנשי החינוך והחוקרים", אמר שר החינוך נפתלי בנט, "היום השלמנו את המהלך של הרחבת השקיפות בחינוך. מערכת השקיפות שעלתה היום לאוויר פורסת בפני הציבור בישראל מסד רחב ביותר של נתונים. הם כוללים 21 מדדים המשקפים את העשייה הענפה והמכובדת של בתי הספר. לצדם, נתוני ההשקעות של המשרד ברמה הארצית, המחוזית והבית ספרית. ההשקעות הרבות מצביעות באופן ברור שצמצמנו את הפערים בחינוך היסודי ובחטיבות הביניים. יש לנו עבודה בתיכון, ובכוונתנו לשנות גם שם את המצב. באתר עוד שורה רחבה של נתונים, וזאת חלק מהמדיניות שאני מוביל ומאמין בה - מקסימום מידע ומקסימום כלים להורים. אני מאמין במתן דין וחשבון ציבורי, ובהקשר זה האתר הינו כלי מהפכני".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "היום עשינו צעד נוסף וגדול בהשלמת הנתונים המוצגים לציבור בישראל. לאחרונה, פרסם המשרד את האתר מיצ"ב ברשת וכן את מתווה התגמול הדיפרנציאלי. היום אנחנו משלימים עוד מהלך רחב היקף ומשמעותי. אנו מעלים את אתר השקיפות בחינוך הכולל מערך גדול של נתונים שיאפשרו למשתמש בו לערוך שורה של השוואות, חיתוכים, הפקת דוחות ועוד שורה של פעולות אחרות. אין לי ספק שהאתר יהווה כלי עבודה משמועתי בעבור הרשויות, ציבור החינוך בישראל ובעבור ההורים שיוכלו לקבל תמונת מצב פרטנית ומלאה על המוסד בו לומד ילדם. אני מברך את הצוות המקצועי של המשרד אשר פעל ללא לאות כדי לאפשר לציבור לקבל שירות חינוכי מקצועי ואיכותי".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות