רוקד על כל החתונות: 7 השנים הטובות של השר לשעבר מודי זנדברג

כך זנדברג, שמשמש כיו"ר קרן היסוד ונעצר השבוע במסגרת חקירת הצוללות, גוזר קופונים בזמן שהוא אמור לגייס כספים לעם היהודי ■ ומה עושה בארץ היועץ האמריקאי המודח סבסטיאן גורקה? ■ הפּלוג+

מודי זנדברג האכרת מעצר/ צילום: אמיר מאירי
מודי זנדברג האכרת מעצר/ צילום: אמיר מאירי

השר לשעבר מודי זנדברג, שנעצר בראשית השבוע במסגרת חקירת פרשת הצוללות (תיק 3000), נוהג במסגרת תפקידו כיושב ראש קרן היסוד להסתובב ולהתחכך עם שועי עולם באינספור נקודות מרוחקות על הגלובוס.

אם בעבר ראשי המוסדות הציוניים עסקו בגיוס כספים וסיוע למדינה שבדרך, זנדברג, שמשמש כיו"ר הקרן מזה שבע שנים, עובד רק ב-70% משרה (כך סוכם איתו כאשר נכנס לתפקיד ב-2010), ומטפח במקביל את עסקיו הפרטיים.

בלי להסתיר ובלי להסביר, זנדברג לקח על עצמו תפקיד ציבורי - גיוס כספים מתורמים ברחבי העולם כאחד מהנציגים הרשמיים של המוסדות הציוניים - והותיר לעצמו את המרווח, 30% לא טיפה פחות, לעשות עסקאות כלכליות מהצד. לא עסקאות למען המדינה, עסקאות למען מודי.

מוסד השנור הלאומי שצריך היה לבוא לסוף דרכו עם הקמת המדינה, פוצל מהסוכנות ומשמש כזרוע יחסי הציבור של זנדברג וגם של מקורבים לראש הממשלה נתניהו ולליכוד.

כך, בסינגפור, למשל, משמש זנדברג כחלק ממיזם ייעוץ לחברות סטארט-אפ ישראליות המעוניינות לחדור לשוק הסינגפורי. בחומרים פרסומיים של גוף שעוסק בתחום בשם "macroVpoint", מעטר פרצופו של זנדברג את קטעי הווידאו המזמינים יזמים ישראלים להשתתף בוועידה שנתית במדינה. הוא מוצג באותם פרסומים בשמו, תחת התואר "יו"ר קרן היסוד", ואם אנשי המיזם סוגרים עסקה כלשהי - זנדברג גוזר קופונים. זנדברג טס לסינגפור, משתתף באירועים, מצרף אליהם את שגרירת ישראל במדינה - והכל במקביל ותוך שימוש בתפקידו כיו"ר קרן היסוד, אשר מטעמו הוא אמור לייצג שם גם את העם היהודי. ממשיכם של יוסף שפריצנק, לייב יפה וארתור הנטקה רוכב על הסטארט-אפ ניישן כדי לעשות לביתו.

הערבוב הזה בלתי נתפס והוא מביך מאוד עבור אנשי קרן היסוד היושבים בבנייני המוסדות הלאומיים בירושלים. איך ימשיכו לגייס כסף מנדבני העולם כאשר העומד בראש נעצר וחשוד במעשים לא כשרים?

רוקד על כל החתונות

אך לא רק עסקים בסינגפור. זנדברג ישב במועצה המייעצת של חברת מגלן טכנולוגיות הגנת מידע, הוא דירקטור בדור כימיקלים יצרנית דלקים, והשבוע התגלה בפנינו גם כנציג בישראל של מספנת יונדאיי הדרום-קוריאנית, החברה שהפסידה במכרז הצוללות לתיסנקורפ הגרמנית. וזו רשימה חלקית.

שבעה דירקטורים יושבים עם זנדברג בדירקטוריון של קרן היסוד. הקבוצה הזו אישרה לו לרקוד על כל החתונות. אחד מהם, יעקב חגואל, הוא ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, והוא גם מקורבו האולטימטיבי של שגריר ישראל באו"ם דני דנון. אמרתם חגואל, אמרתם דנון. חגואל עובד בסוכנות לקידומו של דנון, ודנון עובד באו"ם לקידומו של חגואל - ו"הזוגיות" הזו הולכת שנים אחורה. חברי ליכוד רבים מכירים את ההיסטוריה המשותפת, כולל העסקנות של השניים באמצעות הליכוד העולמי.

וזה ממשיך: קרן היסוד של זנדברג מרימה אירוע בניו יורק, דנון הוא הנואם המרכזי. דנון מקדם ומבצע אירוע למאבק ב-BDS באו"ם (אכן אירוע תקדימי וחשוב), זנדברג נואם באו"ם, חגואל חתן השמחה. הקבוצה הזו סובבת סביב עצמה, אלה עוזרים לאלה, מפגישים אחד את השני עם השלישי, באים ונכנסים ונפגשים עם מעגל מתרחב של תורמים לעם היהודי. וזנדברג, מהצד שלו, שומר על 30% המשרה הפרטית.

לחץ לבטל את אירוע יעלון

ומה עוד עשה זנדברג בכלים העומדים לרשותו כיו"ר קרן היסוד? לפני כשבוע פורסם ב"ידיעות אחרונות" שאירוע של הקהילה היהודית בסאו פאולו עם שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, בוטל בעקבות לחצים על הקהילה היהודית המקומית מצד שגריר ישראל בברזיל ומקורבו של נתניהו, יוסי שלי.

בתוכנית המקורית של הכנס הייתה אמורה קרן היסוד לקחת חלק. הודעות כבר נשלחו, מסמכים הוכנו, וקרן היסוד הייתה שם, לפחות בהתחלה. אולם, ל"גלובס" נודע שלא רק השגריר שלי פעל לביטול האירוע, אלא שגם השר לשעבר זנדברג היה מבין אלו שבחשו לביטולו. בוקר אחד התעוררו שליחי הקרן בברזיל עם הוראה מזנדברג לבטל את השתתפות קרן היסוד במפגש עם שר הביטחון לשעבר. זנדברג העדיף שיעלון ישב לו שם בסאו פאולו בחושך לבד. איגוף מצד אחד של השגריר, איגוף מן הצד השני של זנדברג - העיקר שנסיעתו של יעלון תצומצם. שכמה שפחות אנשים יבואו לשמוע אותו.

כך, אחד האירועים הגדולים שתוכננו ליעלון - בוטל. יעלון הגיע לעיר בשבוע שעבר ונפגש עם כמה עשרות מנהיגי קהילה מקומיים, אך ללא המסגרות של המוסדות הציוניים. יעלון, כך סיפר לנו אדם שנכח באחד מן המפגשים, הקפיד על ממלכתיות. הוא לא עסק ולא התכוון לעסוק בנושאים פוליטיים במהלך הביקור.

השגריר שלי אמר היום בתגובה ל"גלובס" כי לא היה מעורב בביטול הכנס.

פנייתנו לתגובה מעורך דינו של זנדברג לא נענתה.

הודח מהבית הלבן וינאם בבינתחומי

בשבוע הקרוב יתחככו בכירי הזירה הפוליטית הישראלית כדוגמת שר הביטחון אביגדור ליברמן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שר החינוך נפתלי בנט, יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר - בסבסטיאן גורקה, איש קיצוני ומוזר אשר כיהן כשישה חודשים כיועצו של הנשיא טראמפ לביטחון וטרור, ונבחר לנואם מרכזי בכנס המכון למדיניות נגד טרור של המרכז הבינתחומי בהרצליה.

גורקה, רק נספר, לא הורשה באותם חודשים בבית הלבן להיכנס לקודש הקודשים של המועצה לביטחון לאומי לאחר שלא קיבל סיווג ביטחוני מתאים. הסיבה לכך פורסמה בארה"ב: שנה לפני כן הוא עוכב בשדה התעופה רייגן בוושינגטון די.סי כשהוא נושא נשק בתיקו הפרטי. לא הוגש אישום, אך רשויות הביטחון לא מוכנות היו לאשר לו סיווג ביטחוני כתוצאה מאותו מקרה מוזר.

באוגוסט האחרון, סולק גורקה מהבית הלבן עם הצטרפות הגנרל בדימוס ג'ון קלי, מי שהיה מפקד פיקוד דרום של צבא ארה"ב, והממונה, בין השאר, על מתקן הכליאה הידוע לשמצה גואנטנמו ביי. יחד עם גורקה הושלך גם יועצו של טראמפ מימי הקמפיין העליזים, סטיב באנון, מראשי אתר החדשות הקונספרטיביות "ברייטבראט".

בחודש יולי המריא פרופ' בעז גנור, העומד בראש המכון לפגישות בוושינגטון. למרות שבאנון נחשב לאדם בלתי נגיש, הוא וגורקה נפגשו עם גנור, שמטפח קשרים עם רבים בבירה האמריקאית. זמן לא רב לאחר מכן הודח גורקה, אבל בעיני פרופ' גנור והמרכז הבינתחומי הוא ממשיך להיות מומחה לענייני טרור, גם אם לשעבר ולא משנה שהיה בתפקיד רק זמן קצר.

מה בדיוק הספיק גורקה לעשות בתפקידו? להציע לנשיא טראמפ לחתום על צו איסור כניסת המוסלמים לארה"ב, שלא שרד בתצורתו המקורית אפילו חודש. מה עוד? הוא עורר סערה פוליטית כשצולם בטקס השבעת טראמפ עונד את אות מסדר ויטזי, ארגון אנטישמי הונגרי. שני בכירים בארגון אמרו לעיתון היהודי "פורוורד" שהוא חבר בארגון. גורקה הכחיש וטען כי ענד את האות רק לכבודו של אביו.

אחרי תקופת הבית הלבן הקצרה שלו, חזר גורקה לאתר ברייטבראט. זה המקום בו פורסם שברק אובמה הוא מוסלמי שנולד בקניה, שהנשיא לשעבר תומך בדאעש ושהוא הצמיד האזנות סתר לטראמפ תוך כדי הקמפיין - טענות שהופרכו לחלוטין.

אז זו מומחיות הטרור שמציגים בכנס אקדמי של אחד המכונים הנחשבים בישראל? מדובר באדם שלא הורשה להתקרב למועצה לביטחון לאומי ואשר הנשיא דחה את עצותיו. אולי גורקה יודע להגיד מה לא לעשות.

צרו איתנו קשר *5988