חרף מאמצי ישראל: הפלסטינים התקבלו לאינטרפול

הלחץ הדיפלומטי הכבד של ישראל לא צלח: ארגון השיטור הבינלאומי החליט לצרף את הפלסטינים כחברים ■ החשש בישראל: כעת תוכל המשטרה הפלסטינית להוציא צווי מעצר לקצינים ישראלים ולקבל מידע רגיש על המאבק בטרור

אבו מאזן / צילום: רויטרס
אבו מאזן / צילום: רויטרס

הפלסטינים הצליחו להתקבל לאינטרפול: למרות הלחץ הדיפלומטי הכבד שהפעילו בימים האחרונים המועצה לביטחון לאומי, משרד החוץ והמשרד לעניינים אסטרטגים, הרשות הפלסטינית התקבלה היום (ד') רשמית לארגון השיטור העולמי. 75% מהחברים במליאת הארגון הצביעו בעד ההצעה, ורק 24 מדינות התנגדו.

משמעות קבלתם של הפלסטינים לארגון היא שהם יוכלו להוציא צווי מעצר לקצינים ישראלים ולקבל מידע רגיש על המאבק בטרור. מעמדם של הפלסטינים יהיה זהה לזה של משטרת ישראל.

שלשום החליט הוועד המנהל של האינטרפול להעביר את בקשת החברות של הפלסטינים להצבעה במליאת הארגון: הדיון התעכב מעט בעקבות טענות של מספר מדינות, ובהן ישראל, על אי סדרים ברישום תוצאות ההצבעה על הקריטריונים לקבלת חברים חדשים לארגון. לבסוף התקיימה ההצבעה, בה זכו הפלסטינים לרוב הדרוש.

בתקופה האחרונה בוצעו מגוון צעדים מצד כלל המערכת הדיפלומטית, לרבות ראש הממשלה בנימין נתניהו, בניסיון לשכנע את המדינות החברות בארגון לא לתת יד למהלך -בתקווה לשחזר את ההצלחה האחרונה בבלימת צירוף הפלסטינים לארגון התיירות העולמי .

לפני כשבועיים, בעקבות הלחץ המדיני כבד שהפעילה ישראל בסיוע ארצות-הברית בניסיון למנוע מארגון התיירות העולמי של האו"ם לקבל את הפלסטינים כחברה מן המניין, הסכימו ברשות לוותר על בקשתם להתקבל כחברים בהצבעה שתוכננה.

יו"ר הארגון הודיע בכינוס בסין כי ההצבעה על הסעיף המדובר תדחה ל-2019. מי שהיה שותף למגעים נגד הצטרפותם של הפלסטינים היו גורמים במשרד החוץ שהפעילו לחץ על ראשי הארגון ונציגי מדינות אירופה ושר התיירות יריב לוין.

קודם לכן נחשף כי הרשות הפלסטינית מבקשת לשדרג את מעמדה, בניגוד להבטחה שנתנו לנשיא טראמפ להרגיע את השטח לקראת עצרת האו"ם. בשנים האחרונות נמנעו הפלסטינים האחרונות מלנסות ולשדרג את מעמדם במוסדות האו"ם ובארגונים בינלאומיים, ועל כן הרצון להתקבל לארגון התיירות היה מהלך מפתיע.

צרו איתנו קשר *5988