התחממות בצפון: "הירי מסוריה יימשך? תגובת ישראל תחריף"

לפחות 5 רקטות מסוריה נפלו בישראל השבוע, והמתיחות גוברת: צה"ל הגיב גם היום בתקיפת מטרות סוריות ■ איראן איימה כי לא תאפשר לישראל "לפעול מתי שתרצה", אך בצה"ל הבהירו: "לא נסבול ניסיון לפגיעה בריבונות"

 אביגדור ליברמן / צילום: אמיל סלמן
אביגדור ליברמן / צילום: אמיל סלמן

ירי הרקטות לשטח ישראל הבוקר (שבת) והתגובה של צה"ל מהווים את החולייה האחרונה עד כה בהתחממות בגבול הצפון: זליגות הירי מסוריה נמשכות ואף מתחזקות מאז התקרית החריגה בשני, בה צה"ל תקף סוללת נ"מ סורית. עד כה לא נגרם נזק ואיש לא נפגע כתוצאה מהרקטות הסוריות שנפלו בשטח ישראל, אך המתיחות נמשכת - ואיתה הדריכות הביטחונית בצפון. המשטר הסורי הזהיר גם היום: "למעשי התוקפנות המתמשכים עלולות להיות השלכות חמורות".

סבב ההסלמה האחרון החל ביום שני, כאשר מטוסי קרב של צה"ל שהיו בפעילות מבצעית מעל שטח לבנון תקפו סוללת נ"מ סורית ששיגרה לעברם טיל מדגם SA5. המטוסים שיגרו ארבע פצצות שהשמידו את הסוללה הממוקמת כ-50 ק"מ מזרחית לדמשק, באזור בסיס חיל האוויר הסורי דומה, ובדובר צה"ל הצהירו כי "הסוללה הושמדה וכל מטוסי חיל האוויר שבו לבסיס בשלום".

עוד הבהירו בצה"ל כי מטוסי חיל האוויר לא היו מצויים בסיכון בשום שלב במהלך שתי הגיחות שבוצעו ואמרו כי הרוסים עודכנו על התקיפה בזמן אמת. "הסורים חשבו שכלי הטיס נועדו לתקוף ושיגרו טיל נ"מ מסוללת SA-5 שלא סיכן את המטוסים של חיל האוויר הישראלי", מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. "אנחנו ערוכים לכל אפשרות - לא נאפשר ירי נ"מ לעברנו. ישראל לא מעוניינת להסלים את המצב ומבחינתה האירוע הסתיים".

ביום שלישי, כיממה לאחר התקרית, אמר נתניהו דברים ברוח דומה לשר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו: "איראן צריכה להבין שישראל לא תאפשר לה להתבסס צבאית בסוריה". בפגישה, בה נכח גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, דנו הצדדים גם בסוגיית הסכם הגרעין עם איראן - והשלכותיו על התבססות איראנית סמוך לגבול עם רמת הגולן.

ביום רביעי שיגרו איראן וסוריה איום משותף - במטרה למנוע מישראל חופש פעולה בשמי סוריה. "לא מקובל שהמשטר הישראלי חודר לשטח ולמרחב האווירי של סוריה מתי שהוא רוצה", הצהיר הרמטכ"ל האיראני, הגנרל מוחמד באקרי, שהגיע לסוריה לדון ולתאם את האפשרות להעמיק את שיתוף הפעולה הצבאי בין המדינות.

"הגענו לדמשק כדי לתאם את שיתוף הפעולה בהתמודדותנו עם האויבים המשותפים שלנו: הציונים והטרוריסטים", הוסיף הגנרל האיראני, שהדגיש כי ארצו וסוריה הגיעו להסכמה "בדבר קווי הפעולה המשותפים שלנו".

באותו יום שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין: השניים דנו בתכנית הגרעין של איראן וגם במצב בסוריה. בשעות הערב נשמעה אזעקה בבסיסי צה"ל בצפון רמת הגולן, לאחר שהמערכת איכנה שיגור מסוריה. עם זאת, לא זוהתה נפילה בתוך שטח ישראל.

ביום חמישי המשיך הירי ממלחמת האזרחים בסוריה לזלוג לשטח ישראל : נפילה זוהתה בצפון רמת הגולן, בשדה מוקשים הקרוב לגדר הגבול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה לירי הרקטה, תקפו טנקים של צה"ל פעמיים עמדות של צבא אסד בשטח סוריה. "צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה. צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו", הדגישו בדובר צה"ל. על פי מקורות בסוריה, בתקיפה ליד קוניטרה הושמד תותח 130 מ"מ של צבא אסד ובתקיפה השנייה נפגעה עמדה צבאית של המשטר בקוניטרה.

נתניהו הגיב גם ביום חמישי לאירועים ואמר כי ישראל לא תקבל זליגות לשטחה. "יש לנו מדיניות ברורה - מי שמנסה לפגוע בנו אנחנו נפגע בו", אמר בנאום שנשא בטקס לציון יובל לבקעת הירדן. ליברמן בוושינגטון: "אין לנו כוונה לעבור לסדר היום על כל ניסיון להפר את השקט".

"קו ההגנה המזרחי שלנו מתחיל במקום הזה, ואם אנחנו לא נהיה פה טהרן וחמאסטן יהיו פה, ולא ניתן לזה לקרות", אמר רה"מ. "אנחנו רואים קצת צפונה מכאן מה קורה כשהם מנסים להתמקם מעבר לגבולנו. אנחנו לא מקבלים זליגות, ואם פוגעים בנו אנחנו מחזירים אש, וזה לא לוקח הרבה זמן".

גם שר הביטחון ליברמן התייחס לתקיפה, ואמר כי כל פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל תיתקל בתגובה נחושה. "אנו רואים במשטר אסד אחראי לכל מה שמתרחש משטחו, ואני מציע לא לבחון את הסבלנות ואת הקווים האדומים שלנו", אמר ליברמן במהלך ביקור בוושינגטון. "אין לנו כוונה לעבור לסדר היום על כל ניסיון להפר את השקט ולפגוע בביטחונם של אזרחי ישראל, כפי שקרה הבוקר בצפון".

הבוקר (שבת) הופעלה אזעקה במועצה האזורית גולן שבצפון הארץ . זוהו 2 נפילות בשטח פתוח בצפון הרמה, אין נפגעים ולא נגרם נזק. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בזליגה כתוצאה מהלחימה הפנימית בסוריה. מספר שעות לאחר מכן, אישר דובר צה"ל כי זוהו חמישה שיגורים לעבר ישראל בצפון רמת הגולן, וכי אותרו ארבע נפילות בשטח ישראל. בתגובה תקף צה"ל שלושה תותחי ארטילריה של צבא אסד בסוריה.

"גם אם מדובר בזליגה, מדובר באירוע חריג והמשך אירועים מסוג זה יענו בהחרפת התגובה הישראלית", נמסר מדובר צה"ל - במסר המאיים האחרון לשבוע הזה. "צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה ורואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו". בסוכנות הידיעות הסורית אישרו את התקיפה גם כן ואמרו כי צה"ל פגע במספר מטרות באזור קוניטרה, אך הפנו אצבע מאשימה לעבר ישראל. "צה"ל תקף בעקבות ירי שביצעו המורדים, בהנחייתו, בכדי שישראל תוכל להמשיך בפעולותיה התוקפניות", נכתב.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988