קק"ל מודיעה על ביטול ההסכם מול רשות מקרקעי ישראל

ההסכם עלול להקפיא שיווק קרקעות למגורים ע"י רמ"י ולהקטין ע"י כך את היצע הדירות ■ מנכ"ל קק"ל מדגיש כי הקרן "מבטלת כל ייפוי-כוח או הרשאה שניתנו לרמ"י בנוגע לקרקעות שבבעלותה"

אמנון בן עמי / צילום: תמונה- אבי אוחיון, לע"מ
אמנון בן עמי / צילום: תמונה- אבי אוחיון, לע"מ

המלחמה בין הממשלה לבין הקרן הקיימת לישראל עולה מדרגה: בזמן שחברי הממשלה ופקידי האוצר מתריעים כי יקדמו חוק שיחייב את קק"ל להעביר לקופת המדינה את מרבית הכנסותיה (כ-80%), הוציאה בשעות האחרונות הנהלת קק"ל מכתב שמכוון לבטן הרכה של האוצר ושל שר האוצר משה כחלון, המורה על "ביטול כל פעולה של רשות מקרקעי ישראל בקרקעות שבבעלות הקרן". 

מנכ"ל קק"ל מדגיש במכתב כי הקרן "מבטלת כל ייפוי-כוח או הרשאה שניתנו לרמ"י בנוגע לקרקעות שבבעלותה".

המהלך של קק"ל עלול להקפיא לא מעט שיווקים של קרקעות לבנייה למגורים שנמצאים כבר עתה בקנה, ונדרשים כמובן למימוש הדגל המרכזי בתוכניותיו של שר האוצר כחלון - הגדלת היצע הדירות ופתרון משבר הדיור עליו הוא מכריז השכם והערב.

בהתאם לאמנה שנחתמה בין קק"ל לבין המדינה בשנת 1961, מנהלת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) את קרקעות קק"ל - כ-2.1 מיליון דונם, 12% מקרקעות המדינה, רובם אגב במרכז הארץ. בתמורה, מעבירה המדינה לקק"ל מיליארדי שקלים בכל שנה בגין אותן קרקעות.

היום בצהריים, לאחר שקק"ל סירבה לדרישת הממשלה להעביר לקופת המדינה 2 מיליארד שקל (הדירקטוריון אישר אתמול העברת מיליארד שקל בלבד) ובממשלה ובכנסת גברו הקולות להצר את צעדי הקרן ואף להלאימה, הוציא מנכ"ל קק"ל, אמנון בן-עמי, מכתב למנהל רמ"י, עדיאל שמרון, מכתב המורה על "הפרת האמנה וההסכם - הודעה על ביטול כל פעולה של רשות מקרקעי ישראל בקרקעות בבעלות קק"ל".

בן-עמי מציין כי "נוכח הפרות חוזרות ונמשכות של ממשלת ישראל את חובתויה כלפי קק"ל, הננו להודיע כי רמ"י נדרשת בזאת שלא לבצע כל פעולה בקרקעות שבבעלות קק"ל, לרבות כל פעולת שיווק קרקעות בבעלות קק"ל או כל עסקה אחרת בקשר לקרקעות שבבעלות קק"ל". בנוסף, מדגיש בן-עמי כי הניתוק החד צדדי אינו מהווה ויתור על חובות עבר שלא שולמו לקרן, "המוערכים במיליארדי שקלים".

מרמ"י נמסר כי: "רשות מקרקעי ישראל שומרת על האינטרסים הציבוריים מעצם היותה הזרוע של מדינת ישראל לניהול אדמות הלאום. הרשות מנהלת את אדמות קק״ל מתוקף שלושה חוקים, אחד מהם חוק יסוד. האמנה בין הארגונים קובעת, שאם צד אחד החליט לא להמשיך, הממשלה תגיש הצעת חוק לתיקון שלושת החוקים. כל זמן שלא תוקנו, אין שום שינוי, גם אם האמנה לא בתוקף. לפיכך, רשות מקרקעי ישראל תמשיך לתכנן ולשווק את קרקעות הלאום, כפי שהיה עד כה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988