הנקראות ביותר

הצד האפל של ההשקעה במטבעות קריפטו: הסכנה שב-ICO

מטבעות דיגיטליים הם לא רק ביטקוין: לא מעט סטארט-אפים מגייסים כסף באמצעות הנפקת מטבעות דיגיטליים ■ השקעה באותם מטבעות טומנת בחובה לא מעט חסרונות וסיכונים

ICO / צילום: שאטרסטוק
ICO / צילום: שאטרסטוק

שורות אלה נכתבות בזמן שהביטקוין  ממשיך את ההתרסקות החופשית שלו של הימים האחרונים ונסחר בשווי נמוך מ-6,200 דולר, כשליש מהשיא אליו הגיע לפני מספר שבועות, בדצמבר 2017. ייתכן שכשאתם קוראים את השורות האלה הוא כבר ירד אל אזור ה-5000 דולר, אבל ייתכן גם שהוא חצה בחזרה את קו ה-10,000. הכול אפשרי. מה שבוודאות לא תרם ליציבות ערכו של הקריפטו-מטבע הזה היה מה שנראה כהתחזקותה של קואליציית האיומים בחזיתות השונות כנגד הביטקוין ואחיו למיניהם.

רק בחודש האחרון נוספו עוד ועוד בנקים, מהמובילים בעולם, וביניהם בנק אוף אמריקה וג'יי-פי מורגן לחרם על עסקאות של קניית מטבעות קריפטוגרפיים. פייסבוק הודיעה בשבוע שעבר כי תמנע פירסום הקשור בקידום מטבעות קריפטו על גבי הפלטפורמה שלה. סין יצאה למלחמת חורמה בקריפטו, סגרה אתרי מסחר במטבעות קריפטוגרפיים ואסרה על אזרחיה להשקיע ב-ICO, הלוא הן ההנפקות של המטבעות הדיגיטליים ההולכות ונעשות יותר ויותר פופולריות כאמצעי למימון חברות הזנק. רגולטורים במקומות שונים בעולם "בוחנים מקרוב" את ההשלכות השונות של כלכלת הקריפטו וברור לכל בר-דעת שהבחינה הזו לא תביא עימה בשורות טובות, לפחות לא בעתיד הקרוב.

האם הגיעה העת לחתוך הפסדים ולברוח מהשוק התנודתי הזה, שאיננו בנוי לבעלי עצבים חלשים? ואולי דווקא עכשיו הזמן להיכנס, אחרי הנפילות החדות ומתוך ציפייה להתאוששות וזינוק שווי המטבעות בחודשים הקרובים? האם צודקים רואי השחורות שחוזים את הקריסה הסופית של מטבעות הקריפטו ו"חזרה לשפיות" (הכול בעיני המתבונן, כמובן), או שבדיוק עכשיו הזמן להאזין לאלה שמבינים עניין, בעלי עצבי הברזל שניחנו בקור-רוח ראוי לקנאה, המשדרים לנו בנחת שהם עסוקים ממש בעצם הימים האלה, כשנדמה לנו - חסרי ההבנה - שהכול קורס, באיסוף כמה שיותר מטבעות מתוך ציפייה לעליות שערים חדות, המבוססת על ניתוח אנליטי עמוק והבנת מקרו רחבה.

לקנות, למכור או להישאר על הגדר?

התשובה היא כמובן, שאין תשובה. מדובר על שוק ספקולטיבי לחלוטין, וכל מי שטוען אחרת, שיטען. בשוק כזה ממילא קשה יהיה להוכיח כל טענה שהיא ורק בחינת התוצאות העובדתיות לאורך זמן תאשש את ההנחות למניהן. אני מוכן להמר, שנכון להיום, לא ראינו את תחתית הבור אליו עלולים מטבעות הקריפטו להידרדר עוד בשנה הקרובה. ואני מוכן להכפיל את ההימור שלי ולהוסיף שבשנה הקרובה נראה את הביטקוין מטפס אל שוויים גבוהים בהרבה מאלה שתוכלו לקנות אותו ממש ברגע שתסיימו לקרוא שורות אלה. עכשיו תחליטו איזה סוג משקיע אתם, מהו פרופיל הסיכון שלכם, ורוצו לקנות או למכור, בהתאם. או שתמשיכו לשבת על הגדר, גם זה לגמרי בסדר.

אבל, בואו נדבר רגע על ICO - הנפקת מטבעות קריפטוגרפיים על ידי חברה, המעבירה אותם למשקיע בתמורה להשקעתו בחברה וביחס ישיר לגובה ההשקעה. כל מי שבוחן חברות לצורך השקעה, כולל כותב טור זה, ראה בזמן האחרון יותר ויותר חברות הפונות אל מסלול ה-ICO כאלטרנטיבת מימון מהירה יותר ונוחה יותר מהמסלול המפרך ובדרך כלל גם הארוך מאוד של גיוס כסף ממשקיעי הון סיכון. אין כל פסול בדרך המימון הזו, לפחות ככל שהיא קשורה ביזמים ישרים בעלי מיזם לגיטימי וללא כל כוונות הונאה או מרמה (למרבה הצער, מקרים רבים מדי שכאלה התגלו בשנה האחרונה). ניתן בהחלט להבין יזמים שמצליחים לממן את החברה שלהם בזמן קצר יחסית, לעיתים קרובות תוך גיוס סכומי כסף גבוהים בהרבה מאלה שיכלו לגייס במסלול גיוס הון קונבנציונלי, ובנוסף הם גם מעניקים למשקיעים שלהם תחושה נוחה יותר הכרוכה באפשרות התיאורטית להנזיל את השקעתם ולהפוך את המטבע המונפק להם לשווה ערך סחיר, הניתן למימוש בכל עת.

עוד על ביטקוין


וכאן בדיוק שורש הבעיה. מי שמשקיעים בחברת סטארט-אפ, חייבים להניח שההשקעה היא מסוכנת ביותר וסיכויי הצלחתה נמוכים למדי. הסטטיסטיקה רבת השנים של השקעות במאות אלפי מיזמים ברחבי העולם, אם על ידי משקיעי הון סיכון ואם על ידי משקיעים פרטיים וביניהם גם אנג'לים מקצועיים, היא אכזרית. רוב ההשקעות אינן מצליחות, במקרים רבים יורדת ההשקעה כולה לטמיון ובמקרים רבים אחרים גובה ההחזר הוא נמוך או שאיננו מצדיק את הסיכון הכרוך בהשקעה מסוג זה. ככלל, זהו שוק שיש בו יותר מפסידים מאשר מרוויחים והסיבה היחידה שמצדיקה את ההשקעה בו היא העובדה שעבור חלק מהמשקיעים בהייטק ההחזרים הם גבוהים במידה כזו שהם מאפילים על סך כל ההפסדים של כל המשקיעים האחרים בשוק הזה. מה שהופך את ההייטק לשוק מעניין עבור מי שמוכנים לקחת את הסיכונים הענקיים שכרוכים במימון חברה שאין לה מוצר, אין לה מודל עסקי מוכח, אין לה היסטוריה שאפשר ללמוד ממנה על ביצועיה ובמקרים רבים גם לא ברור עד הסוף האם השוק אליו החברה הזו פונה אכן יוכיח עצמו כשוק גדול ואמיתי. ועוד לא מנינו את הסכנות הכרוכות בהשקעה בצוות הנהלה חדש יחסית, שגם אם אנשיו מנוסים הרי שבדרך כלל לא התנסו בשנים רבות של עבודה משותפת, האיום האימתני של התחרות מצידן של ענקיות ההייטק שתמיד נמצאות ברקע בכל שוק מעניין, קשיי המימון בהמשך הדרך ועוד סכנות רבות, כיד הדמיון הטובה, דמיון שלמרבה הצער הופך פעמים רבות למציאות קשה ועגומה.

ועכשיו, תוסיפו לכל הסכנות הללו את מילת הקסם, ICO. האם מימון חברה באמצעות ICO מטפל בדרך כלשהי אפילו באחת מהסכנות המובאות כאן למעלה? התשובה היא, כמובן, לא. האם מימון חברה באמצעות ICO מעלה את סיכויי ההצלחה של החברה? לא ולא. האם היזמים יהפכו להיות מוכשרים יותר, התחרות תיחלש לפתע, האיומים ייעלמו והשוק יצמח בקצב מזורז? לא ולא, ועוד פעם: לא. ומצד שני, האם הסיכון שלוקח על עצמו המשקיע גדל? כן, בהחלט כן. כי בנוסף לכל הסכנות ה"רגילות", הכרוכות בהשקעה בסטארט-אפ, נוספה עכשיו בפני המשקיעים, גם סכנת הקריפטו. האם ניתן יהיה אי פעם לממש את המטבע? מי יודע. האם הרגולטור ימשיך ב"התנכלויותיו"? הנחה סבירה לכל הדעות. האם ייתכן, שהירידות האפשריות בשוק הקריפטו (שוק ספקולטיבי לחלוטין, זוכרים?) ימחקו את הערך של ההשקעה בחברה הספציפית הזו, גם אם היא עומדת יפה בתוכניתה העסקית והופכת להיות חברה מעניינת ואפילו מבטיחה? כן, בהחלט ייתכן.

הסיכויים להצלחה נמוכים ביותר

והשורה התחתונה: האם יש להפסיק את ההשקעה ב-ICO למיניהם? הפתעה, חברים. התשובה היא בהחלט: לא ולא. אבל, תשאירו את ההשקעות האלה בידי אנשי מקצוע. אל תרוצו להשקיע ב-ICO אם אתם לא מוכנים להסתכל במראה ולספר לעצמכם, וגם להאמין, שזוהי השקעה מסוכנת מאוד, לפחות כמו כל השקעה בחברת סטארט-אפ בעולם ההייטק האכזרי, שבו הסיכויים להצלחה נמוכים ביותר. ותניחו, בסבירות גבוהה ביותר, שגם אנשי המקצוע שישקיעו בשמכם ב-ICO, לא יכו את הסטטיסטיקה של כישלונות ההייטק. כי ה-ICO לא מעלה בשום אופן את סיכויי החברה להצליח. הוא רק נותן בידי המשקיעים אשליה מתוקה שבמקום מניות הם רכשו לעצמם מטבעות הניתנים להמרה בכל עת לשווה ערך כלכלי. אבל, הנושא הפעוט הזה עוד לא הוכח. להפך. הוא נמצא עמוק בתחום הספקולציות. ולכן, בואו תניחו שהשקעה ב-ICO לא רק שאיננה משפרת את סיכויי המיזם להצלחה אלא גם מוסיפה סכנות נוספות בדרך. מי שמוכנים להכיר בסכנות האלה, בהחלט מוזמנים להשקיע ומן הסתם, במקרה של הצלחה, ייתכן שגם ההחזרים יהיו גבוהים יותר וגם אפשרויות ההנזלה בדרך להצלחה יפצו על הסיכון המוגבר אותו הסכימו לקחת על עצמם. אבל, חשוב להבין ולהפנים את המשמעויות הכרוכות באפיקי הה שקעה החדישים האלה. ובמילים אחרות: ICO היא השקעה מעולה עבור בעלי עצבים חזקים בלבד. ראו הוזהרתם.

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!