הנקראות ביותר

ליצמן לא חזר בו מתמיכתו באישור יצוא הקנאביס הרפואי

סגן שר הבריאות הבהיא כי לא מתלהב מהרעיון, אך ימשיך לתמוך בו ■ משרד הביטחון ממשיך בניסיון לעכב תוך כדי בחינת היערכות המשטרה לנושא

יעקב ליצמן  / צלם: תמר מצפי
יעקב ליצמן / צלם: תמר מצפי

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הבהיר היום (ה') כי לא חזר בו מתמיכתו באישור יצוא הקנאביס. השאלה עלתה לאחר שאישור היצוא עוכב על ידי ראש הממשלה, לבקשת המשרד לביטחון פנים.

עם הבחינה מחדש של הסוגיה, נשאל ליצמן האם ימשיך לתמוך במהלך. ליצמן הבהיר כי הוא עדיין לא מתלהב מרעיון יצוא הקנאביס, אך ימשיך לתמוך במהלך שכן ייתרנותיו ככל הנראה עולים על חסרונותיו.

"פרסומים השונים לפיהם כביכול חזר בו סגן השר ליצמן מעמדתו בעניין יצוא הקנאביס הרפואי, אינם נכונים", נמסר ממשרד סגן השר. "עמדתו של ליצמן הייתה ונותרה כי מלכתחילה עדיף שישראל לא תייצא שום סם למדינות אחרות, אך עם זאת לא יתנגד ליצוא קנאביס רפואי בתנאים אלו: אם תובטח ההיתכנות הכלכלית של המהלך למשק בישראל ככלל ולמערכת הבריאות בפרט, ואם יובטח מנגנון רגולטורי מתאים למניעת זליגה לעולם הפנאי, באישור ובאחריות משרד לביטחון פנים".

נראה כעת כי כל משרדי הממשלה מעוניינים בעיקרון במהלך, אולם המשרד לבטחון פנים ביקש לעכב אותו כדי לבחון שוב את ההיערכות של המשטרה לפיקוח על החוות, וכן ייתכן שיבקש תקציב נוסף.

מעל מאה חקלאים ויזמים בישראל קיבלו בשנה האחרונה אישור עקרוני לגידול קנאביס רפואי. הם ממתינים לרפורמה בשוק הקנאביס, שאמורה לפתוח את הגידול לתחרות, והכוללת גם את רכיב אישור היצוא. ללא היצוא, התחרות על השוק המקומי תהיה גדולה מידי ולא יהיה טעם להיכנס לתחום מבחינת רוב בעלי הרישיונות, שכבר השקיעו כספים רבים בהיערכות להקמת חממות על עדמותיהם החקלאיות.

החקלאים טוענים כי משקיעים זרים אשר מעוניינים להשקיע עשרות מיליוני דולרים באותן חוות עלולים לסגת אם מצב היצוא לא יוסדר. אתמול הוגש בנושא בג"ץ על ידי חגית ויינשטוק ממשרד ויינשטוק זהבי המייצגת כ-70 מגדלי קנאביס אשר מבקשים לזרז את האישור.

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!