הסדר טיעון לאילן בן-דב: "בשבילי זו מתנה לחג"

מאיש העסקים נמנעה כמה פעמים האפשרות לבדיקת ינשוף נוספת - והשופט אישר את ההסדר, הכולל חודשיים פסילת רישיון על-תנאי, במקום שלילתו ל-3 שנים ■ סנגוריו: "לא ראוי שיהיה כאן משפט בוזגלו הפוך"

אילן בן דב / יחצ
אילן בן דב / יחצ

נוסף על התרסקות כלכלית וגירושים קשים עימם התמודד בשנים האחרונות איש העסקים אילן בן-דב, הגיעה ביוני האחרון לשיאה ההסתבכות התעבורתית שלו, שמנתה 40 הרשעות קודמות בעבירות קלות - והפרשה, שהחלה בשלילה מתוקשרת של רישיונו ל-30 יום ובהחרמה זמנית של המרצדס שלו, הסתיימה היום (ג') בהסדר טיעון מקל במיוחד, שאותו אישר  בית המשפט לענייני תעבורה בתל-אביב.

במקום 3 השנים של פסילת הרישיון - העונש שעלול היה לחטוף בן-דב לו הורשע בנהיגה בשכרות וסירוב לבדיקת הינשוף, על-פי האישום המקורי - אישר השופט דן סעדון את ההסדר, במסגרתו הודה בן-דב באישום המתוקן, לפיו נהג ברכב "כשלא היה מסוגל לנהוג בביטחון סביר מחמת חולשה גופנית", וגזר עליו פסילה מותנית של הרישיון למשך חודשיים אם ייתפס כך שוב בשנתיים הקרובות וכן קנס בסך 1,400 שקל. 

ביוני 2016 עצרו את בן-דב שוטרים במחסום בידוק ביציאה מנמל תל-אביב, ביקשו ממנו לעבור בדיקת שכרות, והוא סירב ולדבריהם אף התחצף אליהם.

גרסת בן-דב הייתה כי לא סירב לבדיקת הינשוף, שבודקת את רמת הפיכחות של הנהג, אלא נשף 3 פעמים. אולם, "כאשר מסר לו המפעיל כי הנשיפה לא מספיק טובה, הסביר בן-דב כי הוא סובל ממחלת ריאות, ומבקש שתינתן לו הזדמנות נוספת לנשוף, ואף שייקחו אותו לבצע בדיקת דם, אך השוטרים סירבו לכל בקשותיו". 

כתב האישום שהוגש בעניין עסק לראשונה בעבירה חמורה של נהיגה בשכרות וסירוב לבדיקה, בניגוד ל-40 ההרשעות הקודמות מאז שקיבל את רישיונו בשנת 1975, שעסקו בעבירות דוגמת נהיגה במהירות מופרזת או שיחה בטלפון בעת הנהיגה. בכולן, אגב, בן-דב בחר לשלם את הקנס ולהודות בעבירות, ולא להישפט. 

טרם הגשת כתב האישום פנה בן-דב בדרישה להחזרת רישיונו והמרצדס שהוחרמה, ולאחר הגשת כתב האישום בגין נהיגה בשכרות וסירוב להיבדק - כפר בהאשמות. הוא הגיש לבית המשפט חוות-דעת לפיה לא נהג תחת השפעת אלכוהול, והשופט סעדון אפשר לו בדיון היום להצהיר כי הוא חוזר בו מכפירתו ומודה בכתב האישום המתוקן, זה שאינו כולל את עבירת הנהיגה בשכרות והסירוב לבדיקת הינשוף. 

התביעה, שאותה תיאר היום בן-דב עצמו לשופט ככזו ש"עושה מלאכה נאמנה", טענה בפני בית הדין באמצעות עורך הדין ליאור קליין כי "השיקול המרכזי (להסדר) היה קושי בהרשעת הנאשם (בן-דב) בעבירה של סירוב לבדיקת שכרות נוכח ממצאי חוות-הדעת שהציג הנאשם". 

עוד תיאר בן-דב היום לשופט טרם שאושר ההסדר כי "נענשתי במסע הכפשות בתקשורת. למרות שהצהרתי על מצבי בזמן אמת, נענשתי בידי הקהילה והתקשורת, ואני שמח כי התביעה, אמנם באיחור, הגיעה למסקנה כי לא סירבתי ולא נהגתי תחת השפעת אלכוהול". 

"משפט בוזגלו הפוך" 

סנגוריו של בן-דב, עורכי הדין עופר חורש ואילון אורון, פנו לתביעה מכתב לביטול מלא של האישום. משלא נענו, תיאר היום עו"ד אורון בבית הדין, "לא היה טעם לגרום לנאשם עינוי דין שיתמודד עם האישום - גם אם סיכויי הזיכוי גבוהים. לכן הגענו להסדר ויעצנו לנאשם לקבל את ההסדר ולהימנע מעינוי הדין הכרוך בהמשך ההתדיינות".

עוד טענו הסנגורים בפני השופט, טרם שיכריע ברכיבים מינוריים בענישה שנותרו פתוחים מחוץ להסדר הטיעון, כי "לא ראוי שיהיה כאן משפט בוזגלו הפוך", וזאת לאחר שהתביעה מצידה הזכירה את 40 ההרשעות הקודמות מאז קבלת הרישיון בשנת 1975. 

בשיחה עם "גלובס" אמר בן-דב כי "בשבילי זו מתנה לחג. התקשרו אליי אתמול להודיע שבמקום להמשיך במשפט היום - התביעה יורדת מהסיפור".

בן-דב ציין כי "אני בטוח שאם לא היה מדובר בדמות מוכרת, זה היה נגמר מזמן. ההר הוליד עכבר, ואני שמח שהם הבינו את זה. מה שהתחיל ב-3 ימים של כתבות ושידורים בערוץ 2, הסתיים במשהו שדומה לדוח חניה".

צרו איתנו קשר *5988