דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

האיחוד האירופי ישקיע בפרויקטי בלוקצ'יין 300 מ' אירו עד 2020

22 ממדינות האיחוד האירופי הכריזו השבוע על הקמת שותפות בלוקצ'יין • הביטקוין טיפס לראשונה החודש מעל 7,600 דולר

מריה גבריאל, נציבת הכלכלה הדיגיטלית של האיחוד האירופי / צילום: פרנקיוס לניור, רויטרס
מריה גבריאל, נציבת הכלכלה הדיגיטלית של האיחוד האירופי / צילום: פרנקיוס לניור, רויטרס

22 מדינות החברות באיחוד האירופי הכריזו ביום שלישי השבוע על הקמת "שותפות בלוקצ'יין אירופית" (European Blockchain Partnership). על-פי ההודעה שנמסרה על-ידי הנציבות האירופית (הרשות המבצעת של האיחוד האירופי), השותפות תשמש בסיס לשיתוף-פעולה בין המדינות החברות בה לחילופי מידע ומומחיות בתחומים טכנולוגיים ורגולטוריים הקשורים לטכנולוגיית הבלוקצ'יין, כחלק מיצירת שוק דיגיטלי משותף למדינות האיחוד.

ההכרזה על שותפות הבלוקצ'יין באה בהמשך להקמת פורום הבלוקצ'יין של האיחוד האירופי בפברואר. הנציבות הודיעה כי עד כה כבר השקיעה יותר מ-80 מיליון אירו בפרויקטים התומכים בשימוש בבלוקצ'יין בתחומים טכניים וחברתיים. לדבריה, 300 מיליון יורו נוספים יוקצו לפרויקטים בתחום עד שנת 2020.

רשימת המדינות החתומות על ההצהרה כוללת את אוסטריה, בלגיה, בולגריה, צ'כיה, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, אירלנד, לטביה, לוקסמבורג, מלטה, הולנד, נורבגיה, פולין, פורטוגל, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שוודיה ובריטניה.

בלוקצ'יין היא טכנולוגיית התוכנה שבאה לעולם עם המצאת הביטקוין בסוף 2008 ועליה מבוססים רוב המטבעות הדיגיטליים הקיימים כיום. הבלוקצ'יין יוצר מסד נתונים מבוזר, המשותף ברשת עמיתים (Peer to peer), ללא שרת מרכזי. המידע בטכנולוגיה זו נשמר באופן מוצפן ושקוף על גבי מחשבי המשתתפים ברשת, כשהנתונים נרשמים במבנה המוגדר כשרשרת של בלוקים (ומכאן השם בלוקצ'יין). ניתן לדמות כל בלוק בשרשרת הדיגיטלית הזאת לעמוד בספר חשבונות מבוזר, שמשותף לכל משתתפי הרשת ומסונכרן ביניהם.

מאות מיזמים בעולם מפתחים כיום פלטפורמות או יישומים של טכנולוגיית הבלוקצ'יין. על-פי מחקר שנערך בשנה שעברה בבית הספר לעסקים של אוניברסיטת קיימברידג', שאת תוצאותיו פרסמנו גם ב"גלובס", רוב היישומים הפעילים כיום בתחום הבלוקצ'יין מתמקדים בשירותים פיננסיים. עם זאת, יזמים בתחום מפנים תשומת לב גדלה והולכת ליישומים אחרים שאינם כספיים, כמו זהות דיגיטלית, שרשרת אספקה וקניין רוחני.

הביטקוין עלה ב-10% ביממה האחרונה

על-פי הודעת הנציבות האירופית השבוע, אחת ממטרות השותפות שהוקמה היא להיערך לקראת השקת יישומי בלוקצ'יין במדינות האיחוד האירופי לטובת המגזר הציבורי והפרטי כאחד. הנציבות ציינה כי "המהלך אמור להבטיח כי אירופה תמשיך למלא תפקיד מוביל בפיתוח של טכנולוגיות בלוקצ'יין".

לדברי מריה גבריאל, נציבת הכלכלה הדיגיטלית של האיחוד, "בעתיד ישתמשו כל השירותים הציבוריים בטכנולוגיית בלוקצ'יין. השותפות מאפשרת למדינות החברות לעבוד יחד עם הנציבות האירופית כדי לנצל את הפוטנציאל העצום של הטכנולוגיה למתן שירותים טובים יותר לאזרחים".

שוק הקריפטו, הכולל יותר מ-1,500 סוגי מטבעות דיגיטליים, מוערך כיום בשווי כולל של כ-300 מיליארד דולר, לאחר צניחה של כ-65% מהשיא של 830 מיליארד דולר שרשם בתחילת 2018. הביטקוין טיפס היום (יום ה'), לראשונה מתחילת אפריל, מעל שער של 7,600 דולר, אחרי עלייה של כ-10% ביממה האחרונה. עם זאת, מחירו הנוכחי של הביטקוין נמוך ביותר מ-60% מהשיא שאליו הגיע המטבע באמצע דצמבר.

למרות הנסיגה בשוק, חברות רבות בעולם, ובהן גם חברות ישראליות, משקיעות כיום בפרויקטים הקשורים לטכנולוגיית הבלוקצ'יין, שרובם מיועדים לתחום הפיננסי. כפי שדיווחנו באחרונה ב"גלובס", בסוף מארס הוקם "פורום הבלוקצ'יין הישראלי" כמסגרת משותפת לחברות הישראליות העוסקות בטכנולוגיית הבלוקצ'יין, שמטרתו לייצג אותן מול גופי הרגולציה והממשלה. לדברי יגאל נבו, מנכ"ל הפורום המקומי, "הפורום עוסק בקידום קוד אתי מחייב לתעשיית הבלוקצ'יין ויצירת סט כללים מקיף. נוסף על כך, הוא פועל לקידום מחקר טכנולוגי, משפטי ועסקי בתחום". הפורום מאוגד כחברה לתועלת הציבור, שאינה פועלת למטרות רווח. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא מטבעות דיגיטליים?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות