ראש ה-FBI לשעבר: טראמפ – כמו אחד מראשי המאפיה

ג'יימס קומי, שפוטר ע"י טראמפ לאחר שלא נענה לדרישתו להבטיח לו נאמנות מוחלטת, מספר בספר חדש: "הנשיא הכחיש באוזניי בתוקף שהוא השתתף באורגיה עם פרוצות בבית מלון במוסקבה ואמר: 'אני נראה לך אחד שזקוק לשירותי זונות'?"

דונלד טראמפ / רויטרס
דונלד טראמפ / רויטרס

ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, שפוטר ע"ידונלד טראמפ לאחר שלא נענה לדרישתו להבטיח לו נאמנות מוחלטת, מצייר בספר חדש תמונה מכוערת ומעוררת סלידה של הנשיא. הוא מתאר את התנהלותו כזו של אחד מראשי המאפיה וטוען שטראמפ בנה סביבו בועה של מציאות אלטרנטיבית ועתה הוא מנסה לעטוף בה את אזרחי ארה"ב.

לדברי קומי, טראמפ הוא שקרן מולד ומנהיג נטול אתיקה, חף מכל רגשי אנוש, ומונע ע"י האגו שלו. המגעים עם טראמפ - כותב ראש FBI לשעבר - "החזירו אותי בזכרוני לתחילת הקריירה שלי כתובע נגד דמויות מהמאפיה. מעגל ההסכמה מסביב לבוס. השליטה המוחלטת שלו. שבועת הנאמנות. השקפת העולם של 'אנחנו נגד העולם'. ה-פרחת שקרים על כל דבר, גדול וקטן. הכל מתנהל לפי איזה תקנון של נאמנות מוחלטת, שמציב את הארגון מעל המוסר ומעל האמת".

התוצאה, לדברי קומי: "נשיאות טראמפ משולה לשריפת יערות... מה שמתרחש עתה אינו נורמלי. זה לא פייק ניוז. זה לא אוקיי".

הספר החדש, "נאמנות גבוהה יותר: אמת, שקרים ומנהיגות" (Higher Loyalty: truth, lies and Leadership) יופץ בחנויות ביום ג' הבא, אך עותקים ממנו דלפו לאמצעי תקשורת גדולים, לרבות NBC, ABC, "וושינגטון פוסט", "ניו יורק טיימס" ו"דיילי ביסט", ששלו פרטים פיקנטיים מהספר ופרסמו אותם בהבלטה גדולה באתרים שלהם.

אחד מהקטעים המרתקים ביותר בספר עוסק בשיחה בינואר 2017 בין טראמפ, שהיה אז הנשיא הנבחר, וטרם הושבע לתפקיד, לבין קומי, שעדיין כיהן כראש FBI. קומי בא למשרדו של טראמפ בטראמפ טאואר בשדרה החמישית כדי לדווח לו על ה"דוסיה", תיק על טראמפ שהכין סוכן של המודיעין הבריטי לשעבר ברוסיה, ושכלל, בין היתר, תיאור של אורגיה בהשתתפות טראמפ וכמה פרוצות בחדר בבית מלון במוסקבה, שבו לנו בשעתם ברק ומישל אובמה. הפרוצות השתינו זו על זו, לעיני טראמפ - על פי הדוסיה - כאילו כדי לזהם את המיטה ששימשה את בני הזוג אובמה.

על פי "נאמנות גבוהה יותר", קטע טראמפ את דברי קומי והכחיש באוזניו נמרצות שהוא השתתף באורגיה כזו. "הוא השמיע שאלה רטורית: האם אני נראה כאחד שנזקק לשירותי זונות? אחר-כך הוא החל לדן עמי על כמה מקרים שבהם נשים האשימו בתקיפות מיניות, אע"פ שכלל לא העליתי את הנושא. הוא הזכיר כמה נשים והיה נדמה שהוא זכר את כל הטענות שלהן עד לפרט הכי שולי".

קומי ניסה להרגיע את טראמפ ואמר לו: "אנו לא חוקרים אותך אדוני". טראמפ השתתק אך לא לאורך זמן. הנשיא הנבחר שב לדבר על פרשת האורגיה וניסה לשכנע את קומי מדוע הוא לא היה יכול להשתתף בחינגא כזו. הוא טען שיש לו בעת חיידקים ולכן לא ייתכן שהוא היה מרשה לנשים להשתין סביבו. כעבור כמה ימים, בשיחת המשך טלפונית, שאל טראמפ את קומי מה אפשר לעשות כדי להסיר את הענן, מפני שהדבר מכאיב למלניה, אשתו.

אבל מה שחרץ את גורלו של קומי הייתה סדרת פגישות שבה ניסה טראמפ לסחוט ממנו הבטחה לנאמנות מוחלטת. באחת מהשיחות, שהתקיימה בבית הלבן, שבוע לאחר השבעתו של טראמפ, אמר הנשיא לראש FBI: "אני זקוק לנאמנות. אני מצפה לנאמנות". קומי כותב בספרו, כי בעיניו "הדרישה נראתה כאילו היא לקוחה מטקס ההצטרפות לקוסה נוסטרה (המאפיה הסיציליאנית) של סמי השור (Sammy the Bull, רוצח להשכיר של המאפיה)".

על פי הספר, הגיב קומי בשתיקה, וטראמפ עבר לנושא אחר. אך אחר-כך חזר טראמפ לסוגיית הנאמנות. "אני זקוק לנאמנות", הוא אמר.

"תמיד תקבל ממני יושרה", השיב לו קומי.

"זה מה שאני רוצה, נאמנות ישרה'' , אמר טראמפ.

"זה מה שתקבל ממני", ענה קומי.

כעורך-דין, ידע קומי שפגישותיו עם טראמפ עלולות לגרור אותו לסיבוכים משפטיים בעתיד ולכן הוא הקפיד לסכם, לאחר כל פגישה, את חילופי הדברים עם הנשיא. הוא השתמש ברשימות לצורך כתיבת הספר, עובדה שמקנה לדבריו אמינות.

בפגישה עם טראמפ שהתקיימה ב-14 בפברואר אשתקד בלשכה הסגלגלה נכח גם שר-המשפטים, ג'ף סשנס. לפתע ביקש טראמפ משר-המשפטים לצאת מהחדר כדי שיוכל לדבר עם קומי ביחידות על חקירת FBI נגד מייקל פלין, שאך זה פוטר מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי, לאחר ששיקר לממונים עליו לגבי מגעיו עם גורמים רוסיים.

"אני מקווה שתמצא דרך לרדת מהמקרה הזה, תן לפלין ללכת", אמר טראמפ לקומי, לדברי האחרון. "הוא בחור טוב. אני מקווה שאתה יכול לרדת ממנו". טראמפ לא הבין, שבקשה כזו מראש FBI מהווה למעשה שיבוש הליכי משפט.

קומי מיהר לרשום את תוכן השיחה במכוניתו, אחרי הפגישה. לאחר זמן הוא התעמת עם סשנס: "אי אפשר להעיף אותך ככה מהחדר כדי שהוא (טראמפ) יוכל לדבר אתי ביחידות. אתה צריך לחצוץ ביני לבין הנשיא".

לדברי קומי, "סשנס נעץ את עיניו בשולחן והן נעו בחופזה לצדדים. הוא לא אמר דבר. מתנוחת גופו ומפניו הבנתי שהוא לא יוכל לעזור לי".

קומי, רפובליקאי ותיק עד לעת האחרונה, מטיח ביקורת נוקבת במחוקקים הרפובליקאים שרבים מהם מוסיפים לתמוך בטראמפ: "זה לא בסדר לשבת בצד בחיבוק ידיים, או - וזה גרוע יותר - להוסיף לשמור על שתיקה כאשר אתם יודעים שזה לא בסדר, בשעה שהנשיא בחוצפתו מנסה לערער את אמון הציבור במוסדות אכיפת החוק, שמעצם טבעם נועדו לרסן את מנהיגינו".

והוא יוצא נגד תרבות השקר, שמחלחלת לממסד הפוליטי מהבית הלבן: "השקרנים מאבדים את יכולתם להבדיל בין מה שנכון ומה שלא. הם מקיפים את עצמם בשקרנים אחרים... אלה שמוכנים לשקר ולסבול שקרים נהנים מהטבות ומגישה (לדרגים העליונים בממשל). זה יוצר תרבות וזו נהפכת לדרך חיים".

קומי, שגובהו 2.03 מ', לא היה יכול להתאפק ולשלוח לעבר טראמפ חיצים מורעלים שנוגעים במראהו: "טראמפ נראה קטן יותר מכפי שהוא נראה על במת העימותים הטלוויזיוניים וכשהוא הושיט לי את ידו ללחיצה, שמתי לב שהיא יותר קטנה משלי, אבל לא באופן חריג... פניו נראות כתומות במקצת ומתחת לעיניו יש קמטים בצורת חצי סהר, כנראה מפני שהוא משתמש במשקפי מגן בעת שוהא שכוב על מיטת שיזוף. שערותיו הבלונדיניות מסורקות בצורה מרשימה ובבחינה מקורב נראה שהן באמת שלו (ולא פאה). אני זוכר שתמהתי: כמה זמן לוקח לו להתכונן בבוקר כדי להיראות כפי שהוא נראה"?

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988