בג"ץ שם ברקס לסלינגר בנושא פרסום קרנות הפנסיה הנבחרות

בג"ץ דחה את ההכרזה על קרנות "ברירת מחדל" הנבחרות: בעקבות עתירת חברות הביטוח הגדולות ולקראת דיון עתידי בנושא, בג"ץ קבע כי "בשלב זה ועד להחלטה אחרת, לא תפורסם זהות קרנות הפנסיה שנקבעו כקרן נבחרת" • יחד עם זאת, ההליך ממשיך כסדרו, וניתן להציע הצעות, ו"רק" פתיחת המעטפות וההכרזה מעוכבות

דורית סלינגר / צילום: איל יצהר
דורית סלינגר / צילום: איל יצהר

בג"ץ שם ברקס, זמני לפי שעה, לדורית סלינגר, רגע לפני פרישתה מרשות שוק ההון בסוף החודש הנוכחי. ל"גלובס" נודע כי בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ החליט כי "בשלב זה, ועד להחלטה אחרת, לא תפורסם זהות קרנות הפנסיה שנקבעו כקרן נבחרת", בהליך שמובילה רשות שוק ההון, בהובלת הממונה דורית סלינגר, לבחירת 4 קרנות פנסיה "ברירת מחדל" חדשות.

ההחלטה של בג"ץ ניתנה בעקבות הגשת העתירה של חברות הביטוח הגדולות נגד מהלך הבחירה שמובילה רשות שוק ההון, ושמתעדף את קרנות הפנסיה שבבעלות בתי ההשקעות, כשבית המשפט קובע כי העתירה תובא לדיון לא יאוחר מ-10 באוקטובר. בינתיים ההליך ממשיך כסדרו, כשהגופים שמעוניינים להיבחר נדרשים להציע את הצעותיהם עד ליום ה-26 לאוגוסט, כשרק פתיחת המעטפות והחלטה על הזוכים מעוכבת.

רשות שוק ההון פרסמה באחרונה את ההוראות לביצוע הליך הבחירה בלפחות 4 קרנות פנסיה חדשות מקיפות לכלל הציבור, תוך שנתנה פקטור לקרנות הפנסיה שבבעלות בתי ההשקעות. הזוכות אמורות להחליף בנובמבר הקרוב את שתי קרנות הפנסיה ברירת מחדל שבחרו במכרז שבוצע לראשונה ב-2016. גם אז הגיעה הסוגיה לכותלי בג"ץ, שאישר את המהלך תוך שהפנה את סלינגר ואנשיה לביצוע ההליך הבא במסגרת חקיקה. זה לא קרה.

אתמול (ג') הגישו התאחדות חברות לביטוח חיים ומגדל מקפת בג"ץ נגד ההליך שמובילה הרשות. על-פי העתירה, סלינגר, שתפרוש מתפקידה בסוף חודש זה, מבקשת להוביל "חלוקה מחדש של שוק הפנסיה בישראל, תוך הדרתן המוחלטת של קרנות הפנסיה המנוסות מההסדר מושא עתירה זו ובחירת 4 קרנות פנסיה אחרות תחתן; בהליך המתיימר להיות תחרותי. ללמדך שלא טובת העובד היא שהנחתה את הממונה, אלא רצונה - בדקה ה-90 של כהונתה - לעצב את השוק כראות עיניה, ללא כל דיון והליך ציבורי ראוי ותוך סטייה ממטרות המחוקק", תוך שבעתירה נכתב בנוסף כי "הממונה טרחה וכללה הוראות נוספות בהסדר החדש, שלא נכללו בהסדר הקודם (ושאכן אינן ממין העניין) ואינן בגדר סמכותה; והכול כדי להשיג את המטרה שהיא שמה לנגד עיניה - לחלק (שלא כדין) את השוק מחדש, תוך הסטת עמיתים ונכסים מקרנות הפנסיה המנוסות אל קרנות הפנסיה של בתי ההשקעות וקידום עסקיהן, והכול ערב עזיבתה את תפקידה".

בתחילה קבעה סלינגר מועד להגשת הצעות שייאפשר לרשות להכריז על הזוכות כבר בתחילת ספטמבר. לאחר מכן היא איחרה את מועד הגשת ההצעות, בשל ביקורת מהשוק. עתה נראה כי הרשות תעוכב עוד בטרם תכריז על הזוכות.

מרשות שוק ההון נמסר בתגובה כי "בית המשפט העליון לא עצר את הליך בחירת הקרנות הנבחרות ואפשר את הגשת ההצעות, וקבע כי לא יפורסמו ההצעות הזוכות עד לקיום דיון בעתירה. לאור החלטת בית המשפט, רשות שוק ההון ממשיכה בהליך. הרשות משוכנעת כי בית המשפט יבין כי במקרה זה האינטרס של הציבור הרחב מנוגד לזה של העותרים, דהיינו, איגוד חברות הביטוח ומגדל מקפת".

צרו איתנו קשר *5988