בלי אוטובוסים, עם המלצה לכתב אישום: חיים כץ לא יכול היה לייחל לתוצאות טובות יותר בפריימריז

למרות ההאשמות שמרחפות מעל ראשו וחוסר התמיכה של נתניהו, שר הרווחה והעבודה חיים כץ הצליח לסדר לעצמו ולכל מקורביו מקומות ברשימת הליכוד • כוחו של כץ הורגש לאורך כל רשימת הליכוד לכנסת, ובכל עשירייה יש לשר, שהגיע ככל הנראה למקום ה-17 ברשימה, השפעה ניכרת • פרשנות

שר הרווחה חיים כץ / צילום: איל יצהר
שר הרווחה חיים כץ / צילום: איל יצהר

שר העבודה והרווחה חיים כץ עבד באופן מדויק ביותר בפריימריז השנה. לא היו אוטובוסים, ולא רשימות מצולמות ומנופנפות לעין המצלמות אך התוצאות מעידות על חוזקו של האיש, על קשריו בעומק איגודי העובדים החזקים בישראל וכל זה כאשר תלוי ועומד נגדו כתב אישום, אחרי שימוע, דבר העשוי לחסל את הקריירה של השר תוך זמן לא רב.

כל עוד לא הורשע עומדת לו חזקת החפות, אך אם יוגש נגדו כתב אישום אחרי שכבר נערך השימוע, כץ יאלץ לוותר על משרת השר.

בינתיים, השפעתו ניכרת לאורכה של כל רשימת הליכוד לכנסת. בכל עשירייה יש לו השפעה מכרעת. נזכיר כי השר עצמו הצליח להיכנס למקום ה-17 המשוער ברשימת הליכוד לכנסת.

העובדה שגדעון סער, הצליח על אף קמפיין החתרנות שפתח נגדו נתניהו. זו היא הצלחתו של סער, אך גם דחיפה משמעותית מן החבר כץ. השניים עבדו באופן משולב ויעיל בעבר כאשר הריצו את ראובן ריבלין להיות נשיא המדינה. גם הלילה עבודתם הוכחה כיעילה.

חיים כץ הוכיח הלילה גם את כוחו הרב בתוך מרכז הליכוד. הנה, מרכז הליכוד קבוצת ה-3,660 איש, ותיקים ובכירים, קשובים לקבוצות הלחץ הגדולות, שמו פתק בקלפי למען שתי מועמדות המזוהות עם ציר סער-כץ. אתי עטיה, מי שעובדת מזה 17 שנה כראשת לשכתו של כץ (ודוח מבקר המדינה קבע לגביה, שקיבלה שכר מן התעשייה האווירית על אף שלא הייתה עובדת שלהם, ורק עבדה עם השר כץ) במחוז דן הביסה את כל המתחרים, בפער כמעט כפול. היא זכתה לכ 520 קולות של חברי המרכז אל מול 415 של הבא בתור אחריה, אביהו סופר. במחוז תל-אביב, הצליחה מקורבתו של גדעון סער מיכל שיר, להביס בפער של עשרות קולות את מי שהיה המועמד המועדף על ראש הממשלה נתניהו, דוד שרן. גם זה בזכות הקשרים בין סער-כץ ותומכיהם בקרב מרכז הליכוד.

ולפני הכל, כץ הצליח להכניס את פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה למקום 19 ברשימת הליכוד לכנסת. בשנת 2015, במהלך מערכת הבחירות הכללית כעס עידן על סרטון הבחירות בו התגאה נתניהו בצמצום כוחם של ועדים מאורגנים. באותו הסרטון ניתן היה לראות קבוצת תמיכה של נפלטי ועדים, כולל רשות השידור, אגף הגביה ואיתם ישב גם נציג חמאס כאחד מ"מאוכזבי ביבי".

הסרטון הזה הכעיס את עידן באופן מיוחד והוא פרסם סטטוס זועם נגד נתניהו.

ובטוויסט מעניין בתוך הליכוד, התועורר הבוקר ויכוח פנים מפלגתי בנוגע לשריון האישה החדשה במקום 25 אל מול שריון מחוז דן, בו ניצחה אתי עטיה (מקורבתו של כץ).

כץ תמך בקטי שטרית לשריון במקום 25, האישה החדשה. אך קרן ברק הייתה חזקה ממנה וניצחה. בליכוד היו הבוקר אנשים שטענו (לא אנשיו של כץ, דווקא פעילים אחרים) שמאחר ושובצה אישה במחוז דן, גבוה מעל לשריון האישה החדשה, הרי שזה מבטל את שריון קרן ברק למקום ה 25. הם הפנו לסעיף מסוים בתקנון המפלגה הקובע זאת.

אולם, מסתבר שהנושא הוסדר בתכתובת פנימית בתוך הליכוד, כאשר השר חיים כץ, בתפקידו כיו״ר המרכז וידא כמה ימים לפני הפריימריז שהנושא יסודר, בהתאם להצבעה שהתקבלה הקובעת ששריון האישה החדשה במקום 25 לא יפגע.

מטעמו אף הועבר ל"גלובס" מסמך, הכתוב על פתק המוכיח זאת, להלן:

פתק שכתב השר כץ
 פתק שכתב השר כץ

■ חזקת החפות: חיים כץ הוא בגדר חשוד בלבד. מדובר בשלב החקירה, עוד בטרם השלמת איסוף הראיות, ובטרם העברת התיק לבחינת הפרקליטות בשאלה האם יש להגיש כתב אישום נגדו. החשוד הוא בחזקת חף מפשע, כל עוד לא הורשע בדין, ונהנה מחזקת החפות.