אמצע הלילה בוושינגטון וכל המשלחת הישראלית ערה

לנתניהו היה נוח לקבוע את מערכת הבחירות שבועיים אחרי ועידת איפא״ק, מעמד שבו ההשפעה התודעתית על הציבור הישראלי המסתכל על מנהיג דובר אנגלית רהוטה ויחסים טובים עם נשיא ארה״ב היא עצומה • אולם הפעם אשקלון, פתח תקווה ומושב משמרת חשובות מוושינגטון

נתניהו וטראמפ / צילום: קובי גדעון-לע"מ
נתניהו וטראמפ / צילום: קובי גדעון-לע"מ

המבקרים הישראלים, אותה קבוצה השייכת לפמליית ראש הממשלה, פזורים בעיר וושינגטון - אך בחדריהם דולקים האורות בשעה 02:00. בעוד נתניהו, רעייתו שרה ובנו יאיר שוהים במעון האירוח הרשמי "בלייר האוס" המשקיף לבית הלבן בשדרות פנסילבניה, צוות יועציו הבכירים של ראש הממשלה שוהה במלון אחר בעיר (וֹוילארד) וקבוצת העיתונאים שיצאה על מטוס ראש הממשלה שוהה במלון נוסף ברחוב פאלומר.

החדשות על ירי הטיל על מושב משמרת נפלו פה בסיומו של יום א׳, היום השקט בשבוע. אחרי לילה קודם של טיסה ישירה מישראל לוושינגטון, האירועים התרחשו כאשר נתניהו ישן, וכך גם אנשיו. לקח לצוות הדוברות שלו יותר מ-30 דקות כדי ליידע את העיתונאים המלווים שהוא מקבל עדכונים שוטפים וכשעתיים עד לפרסום החלטתו לשוב לישראל ולשגר קטע וידאו מצולם עם תגובותו על ההתרחשות וההחלטה לשוב לארץ.

על אף זאת, נתניהו לא מקפל את הכל וטס באופן מיידי חזרה לישראל. הוא יקיים את פגישתו עם נשיא ארה״ב בשעה שיועדה לכך, יום ב׳ בשעה 12:00 בצהריים שעון ארה״ב (כלומר 18:00 שעון ישראל), ורק לאחר מכן תיסע כל השיירה לשדה התעופה הצבאי אנדרוז, ותמריא משם לישראל. הפגישה עם נשיא ארה״ב חשובה מכדי לבטלה.

הנשיא טראמפ שהה עד אתמול (ראשון בערב) בביתו רחב הידיים בפלורידה ושיחק גולף במגרש אשר בבעלותו כאשר הודעות החוקר המיוחד מולר באשר להשלמת דו״ח הבדיקה שלו זרמו לוושינגטון. על פי סימנים ראשונים, זה אמור להיות השבוע המאושר בנשיאותו של טראמפ בעקבות היעדר ממצאים בנוגע לקנונייה בינו לבין הרוסים במטרה להשפיע על הבחירות. תוכנו של הדו"ח עדיין לא ידוע באופן מלא, אך את ההקלה שחש טראמפ אפשר לשמוע בכל רחבי וושינגטון. זו שיחת היום בעיר, בכלי התקשורת, ברשתות החברתיות, והנושאים המעניינים את ישראל - סוריה, רמת הגולן, הקלת תנאי מעצר הבית של פולארד - כל אלה, נדחקים כאן לקרן זווית.

החלטת נתניהו לקבוע את מערכת הבחירות שבועיים אחרי ועידת איפא״ק, נועדה מלכתחילה לספק לו הזדמנות צילום באחד המקומות האהובים עליו והמשפיעים ביותר, על בימת איפא״ק, לצידו של הנשיא טראמפ בבית הלבן, בפגישות בקונגרס. ההשפעה התודעתית על הציבור הישראלי, המסתכל על מנהיג דובר אנגלית רהוטה עם כריזמה ומערכת יחסים אישית מדהימה עם נשיא ארה״ב, היא עצומה. זה אמור להיות קלף מנצח בקלפי.

אולם להחלטה לנהל קמפיין מוושינגטון ולא משדרות, אשקלון או פתח תקווה יש גם מחיר - והפעם המחיר נראה לא משתלם. 12 שעות טיסה הלוך ללא חיבור רציף לתקשורת בתוספת 12 שעות חזור, וביטול לו״ז כדי לחזור יומיים לפני הזמן בלי הנאום החשוב, כאשר הפגישה בתוך הבית הלבן סגורה לתקשורת. כל אלה יוצרים מצב שמצייר את נתניהו כראש ממשלה המעדיף חגיגות וכנסים על פני טיפול בבעיות האמת של המדינה.

בוושינגטון שוהה גם ממלא מקום שר החוץ ישראל כ״ץ, ובנוסף לעומס הקשה על אזרחי ישראל עם ירי של רקטות ארוכות טווח, בפעם השניה תוך שבועיים - אי אפשר שלא לשים את הדגש על היעדר המינהל התקין בסיטואציה שנוצרה.

נתניהו הוא ראש הממשלה ומינה עצמו גם לשר הביטחון ושר החוץ, כלומר החלקים הבכירים והמשמעותיים של הקבינט הביטחוני המדיני, נמצאים כולם בבירת ארה״ב ולא במדינת ישראל בשעה שבה אירוע בטחוני קשה ביותר, ירי טווח רחוק על מושב בשרון, מתרחש.

ישראל כ״ץ הוא ממלא מקום שר החוץ, וכאמור, גם הוא לא נמצא כרגע בישראל, אחרי שנאם אמש באיפא״ק.

נתניהו מינה בצאתו את שר התיירות יריב לוין לממלא מקום ראש הממשלה ואת שר העלייה והקליטה יואב גלנט לאחראי על כינוס הקבינט, אולם אין לנתניהו ממלא מקום ראש ממשלה קבוע, והחלטות קבינט באופן הזה, אם צריכות להתקבל, יהיו בתהליכים מעוותים. כך לא אמורים להיראות הדברים בדמוקרטיה תקינה.

צרו איתנו קשר *5988