כ-40% ממשתתפי הגרלת מחיר למשתכן מתמודדים על תל אביב

נכון לאתמול בערב נרשמו להגרלה בעיר הגדולה 6,754 משקי בית • ערים נוספות שצוברות פופולריות בהגרלות שיינעלו מחר הן בני ברק, ראש העין, אבן יהודה וירושלים, ואולם בדיקה של yad2 מעלה, שלא בכל המקומות ההגרלות משתלמות

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ
פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

17,612 משקי בית נרשמו עד אתמול (ב') בערב להגרלה האחרונה לפני הבחירות של מחיר למשתכן. ההגרלה הנוכחית נושאת אופי ממורכז במיוחד, משום שרוב הנרשמים התמקדו בערים תל אביב, בני ברק, ראש העין ואבן יהודה. כך עולה מנתוני משרד השיכון שהתפרסמו אתמול.

5,209 דירות מוזלות מוצעות למכירה באמצעות הגרלות מחיר למשתכן, ב-13 יישובים ברחבי הארץ. שלא במפתיע, תל אביב שמופיעה לראשונה במסגרת ההגרלות, ריכזה אליה את עיקר העניין בקרב הזכאים שנרשמו להגרלות ונכון לאתמול בערב נרשמו 6,754 נרשמים ל-199 דירות שיוקמו בארבעה מגרשים על ידי שותפות בין החברות אלעד מגורים מקבוצת תשובה, צמח המרמן ומשולם לוינשטיין. מדובר במגרשים שנקיים ממחזיקים ומפולשים, כך שבחברות היזמיות סבורים, כי חסמי התכנון עליהם נמוכים יחסית.

דבר נוסף שמרכז את העניין הרב בפרוייקט בדרום תל אביב, הוא המחיר הזול של הדירות, שיחושב לפי 15,500 שקל למ"ר. מניתוח של נתוני y-zer, מערכת המידע לקבלנים של אתר yad2 עולה, כי ממוצע מחירי דירות 4 חדרים יד שנייה בעיר מגיע ל-2.85 מיליון שקל, וגם אם הפרוייקט יוקם באיחור, והזוכים ייאלצו לשכור דירה במשך 5 שנים, עדיין הם יזכו בהנחה של 16%.

בני ברק ריכזה אליה תשומת לב מרובה בקרב האוכלוסיה החרדית. לא רק שלראשונה העיר נחשפת למבצע הדגל הממשלתי, גם היקפי הפרוייקטים שיוקמו באזור כביש אם המושבות, בסמוך למתחם "אושר עד" גדולים - 1,065 יחידות דיור - והמחירים למ"ר, כ-9,900 שקל למ"ר - נחשבים לזולים במיוחד. אמנם על פי השמאי הממשלתי, מחיר למ"ר בסביבה אמור להגיע ל-11,200 שקל, כלומר הנחת מחיר למשתכן תגיע לכ-12%, ואולם מדובר בחישוב תיאורטי, ומניתוח של נתוני y-zer, עולה, כי ממוצע מחירי דירות 4 חדרים יד שנייה בעיר מגיע ל-1.88 מיליון שקל, כך שגם אם הפרוייקט יתעכב, והזוכים ישכרו דירה בעיר למשך 5 שנים, עד לאכלוסו, עדיין צפויה להם הנחה של 18% ממחיר הדירה יד שנייה.

מודעת פרויקט מחיר למשתכן בבני ברק
 מודעת פרויקט מחיר למשתכן בבני ברק

לא סתם פרסמה עיריית בני ברק מודעה בעיתונות החרדית, שבה קראה לציבור הזכאים: "נצלו את ההזדמנות הנוכחית לגור בבני ברק בדירה משלכם, במחיר מיוחד ונמוך בכל הבט". בעירייה העריכו את גובה ההנחה במחיר בעשרות אחוזים משומות של נכסים שנעשו בעיר ובאזור.

ראש העין ממשיכה לשמור על פופולריות רבה בקרב המגרילים, על אף הביקורת הרבה שמוטחת בתכנון העיר ובבנייה המואצת בה: ל-834 דירות שיוקמו בה במסגרת 10 פרוייקטים, נרשמו 4,003 משקי בית. סביר להניח, שהאטרקציה הגדולה בעיר היתה ונותרה המחירים הנמוכים של הדירות שם, שיימכרו בכ-8,000 שקל למ"ר , ועל פי y-zer יעניקו לזוכים הנחה של 19% ממחיר דירה יד שנייה בעיר, כולל תוספת דמי שכירות ל-5 שנים.

אבן יהודה היא מקום חדש על מפת ההגרלות, ומוגרלות בה 179 דירות, להן נרשמו עד כה 3,709 נרשמים, המקום הרביעי מבחינת הפופולריות. גם במקרה זה, לא רק היישוב מאוד אטרקטיבי, אלא גם המחיר המחיר אטרקטיבי מאוד ומגיע לכ-7,800 שקל למ"ר, הנחה של יותר מ-20% מהערכות השמאי.

לשלושת הפרוייקטים עם 547 דירות בירושלים נרשמו 2,840 משקי בית מגרילים. חלק מהדירות יוקמו בפרוייקטים במורדות ארנונה, במחירים של כ-15 אלף שקל למ"ר. באזור זה קבלנים לא נגשו לשמונה מתוך עשרת המכרזים שהוצאו על ידי רמ"י - מקרה נדיר, משום שאין מדובר באזור פריפראלי שהוצף בדירות. ההערכה כאן היא, שהאזור הטופוגרפי התלול העלה מאוד את עלויות הפיתוח, בתוספת לפרסום המכרז במפתיע כשבועיים לפני סגירתו, הם הגורמים לחוסר ההענות למכרזים אלה.

ואולם על אף מחירי הדירות הנמוכים יחסית (שמגלמים הנחה של כ-20% ממחירי דירות חדשות בסביבה), ב y-zer לקחו בחשבון את העלויות הכוללות שיוטלו על הרוכשים, וכמו בייתר המקומות הוסיפו למחיר גם עלות שכר דירה למשך 5 שנים. המסקנה: בירושלים הן יהיו גבוהות ממחירי דירות יד שנייה בעיר ב-2%.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988