"הסיכוי להעלאת ריבית קטן": הדולר איבד 0.6% מול השקל

הריצה לנכסים בטוחים על רקע החששות להאטה מפילה את התשואות על האג"ח האמריקאיות שנמצאות בשפל של 20 חודשים • הין היפני עלה לרמה הגבוה מול הדולר מאז 10 לינואר • שערו היציג של הדולר נקבע על 3.612 שקלים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ

הדולר נחלש היום (ג') בעולם לרמה הנמוכה מאז אמצע אפריל האחרון, וזאת על רקע הערכות הגוברות כי הבנק המרכזי האמריקאי יוריד את הריבית, בעוד החששות מהאטה מבריחים את המשקיעים לנכסים בטוחים, כמו הין היפני, שעלה לרמה הגבוה מול הדולר מאז 10 לינואר, ואג"ח ממשלת ארה"ב. 

מול השקל הדולר  איבד 0.6% ושערו היציג נקבע ברמה של 3.612 שקלים, האירו  טיפס ב-0.07% מול השקל ושערו היציג נקבע על 4.064 שקלים. 

הדולר אינדקס (DXY) נחלש לרמה הנמוכה מאז ה-18 באפריל. האירו  עולה ב-0.15% מול הדולר ברקע לפרסום נתוני אינפלציה חלשים לחודש מאי ברחבי היבשת.

ביום חמישי הקרוב הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי להכריז על גובה הריבית. הבנק צפוי לפרסם את גודל תוכנית ההלוואות החדשה לבנקים (TLTRO-3), שהוכרזה לפני כשלושה חודשים. 

החשש מהסלמה של מלחמת הסחר, נוכח האיום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הפעלת מכסים על מקסיקו, מגביר את החשש מפני האטה, והמשקיעים מחפשים נכסים בטוחים. התשואות של אגרות החוב של ממשלת ארה"ב ירדו לשפל של 20 חודשים. נזכיר כי ככל שהאג"ח אטרקטיבית - כך התשואה על האג"ח יורדת. 

נשיא הפד של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, אמר אתמול (ב') כי הורדת ריבית עשויה להיות הכרחית בקרוב, על רקע נתוני האינפלציה החלשים והחששות מהאטה של הצמיחה העולמית. 

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "העננים השחורים סביב הסחר העולמי מביאים את הבנקים המרכזיים בעולם להתחיל לפעול. להערכתנו, הדבר גם מקטין מאוד את הסיכוי שנראה עליית ריבית בישראל השנה".

צרו איתנו קשר *5988