אבי גבאי הודיע: לא אתמודד על ראשות מפלגת העבודה

זאת על רקע כישלון המפלגה בבחירות האחרונות • גבאי לא הודיע אם הוא פורש סופית מהמפלגה • "היו גם טעויות, עליהן אני לוקח אחריות מלאה ויודע כי אלה נעשו מתוך אמונה אמיתית בדרך ובמחויבות לניצחון" • עד כה הכריזו על התמודדות לראשות הרשימה איציק שמולי, סתיו שפיר ועמיר פרץ

אבי גבאי / צילום: רענן כהן
אבי גבאי / צילום: רענן כהן

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ אבי גבאי, הודיע כצפוי כי לא יתמודד על ראשות המפלגה, וכי יפרוש מהתפקיד עם השלמת הפריימריז לבחירת היו"ר, זאת על רקע כישלונו בבחירות האחרונות.

בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב גבאי כי "הכיוון היה ברור כבר בליל הבחירות האחרונות, אבל החלטות גדולות לא מקבלים בעת סערה, ולכן המתנתי עד שהדברים יהיו אקטואליים בכדי להחליט ולהודיע".

גבאי לקח אחריות על הטעויות שנעשו: "לצערי הגדול זה לא הצליח. לא היה לנו קל. כלל וכלל לא. הלכנו במסע עם אינסוף היתקלויות מכל הכיוונים, מסע רצוף באתגרים מורכבים, מבית ומחוץ, שהפכו את המשימה שלנו לקשה מאוד. והיו גם טעויות, עליהן אני לוקח אחריות מלאה ויודע כי אלה נעשו מתוך אמונה אמיתית בדרך ובמחויבות לניצחון".

גבאי הבהיר בהודעתו כי לקראת החלטת הוועידה מחר הוא תומך בבחירת היו"ר בפריימריז של כלל חברי המפלגה. "בחירת יו"ר היא הדרך המרכזית שבה החברים משפיעים על כיוון המפלגה ואסור לקחת מכם את הזכות והחובה הזאת. זוהי ההצעה שאנו מביאים לוועידה, ולפיה הפריימריז יתקיימו ב-2.7."

בסוגיית הרשימה לכנסת הוא החליט שלא לנקוט עמדה: "ההחלטה השנייה שתובא היא האם לקיים פריימריז גם לרשימת חברי הכנסת או לשמר את הרשימה שהתמודדה בבחירות לאחרונה בהתאמה של יו"ר חדש או כפי שנבחרה לפני 4 חודשים בלבד. בשתי החלופות הללו קיים היגיון, ועל כן הנהלת המפלגה החליטה להביא את שתי החלופות להחלטת הועידה."

אפשר להניח מכך כי אין לו כוונה להתמודד ברשימת העבודה וכי למעשה יפרוש ממנה. הוא כתב כי "אני מתכוון להמשיך ולהילחם על הערכים שלנו, על הדמוקרטיה שלנו, על העתיד לצעירים שלנו ועל מערכות ציבוריות טובות לאזרחי ישראל", אך לא הבהיר היכן ימשיך בפעילות זו.

גבאי הודה לפעילים, לתומכים ולמשפחתו והפציר בהם להאמין בהמשך הדרך, ובכך שאין מדובר במנהיג זה או אחר אלא בעקרונות.

הודעתו של גבאי הייתה צפויה לאור התוצאות העגומות של מפלגת העבודה בבחירות. המפלגה ירדה מ-24 מנדטים בכנסת היוצאת (במסגרת כחול-לבן) לשפל היסטורי של שישה מנדטים בלבד. על אף התחלת קרב הירושה, גבאי נענה לקיום מו"מ עם ראש הממשלה נתניהו על אפשרות צירוף העבודה לממשלה, למרות הבטחת הבחירות המפורשת שלו לא להיכנס לממשלה בראשות נתניהו.

לאחר שהמו"מ לא צלח הסביר גבאי כי נתניהו התחייב שלא לפגוע במערכת המשפט, וכי כמה מחבריו במפלגה הסכימו למעשה, או לא פסלו על הסף. הדברים עוררו ביקורת רבה וגם הכחשות מצד שלי יחימוביץ' ואיציק שמולי.

ועידת מפלגת העבודה תתכנס מחר (ד') במטרה להחליט על אופן בחירת היו"ר, ועל השאלה אם להותיר את הרשימה כפי שנבחרה בפריימריז הקודמים או לקיים בחירות גם עליה. עד כה הכריזו על התמודדות לראשות הרשימה איציק שמולי, סתיו שפיר ועמיר פרץ.

צרו איתנו קשר *5988