קבינט הדיור אישר לותמ"ל לתכנן 8 מתחמים חדשים של פינוי-בינוי

מדובר בארבעה מתחמים באשדוד ועוד ארבעה מתחמים בנתניה, בחדרה, באור-יהודה ובירושלים

קבינט הדיור הכריז על שמונה מתחמי התחדשות עירונית חדשים ברחבי הארץ, ארבעה מהם באשדוד, להקמת 9,800 יחידות דיור. המתחמים הומלצו על-ידי מינהל התכנון, ובעקבות ההכרזה הם יטופלו על-ידי הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל):

מתחם "נורוק טהון" שבנתניה, מצוי בתחום הרחובות טהון במזרח ונורוק במערב, במרכז העיר נתניה על שטח של כ-25 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-505 יחידות דיור, במקום 164 יחידות דיור ב- 10 מבני מגורים בני 4 קומות מעל קומת עמודים, שיפונו לטובת הפרויקט. התכנון המוצע על-ידי היזמים ישראל-אירופה שבבעלות אלעד איפרגן, והרצל בן דוד, כולל בינוי של מגדלים של 10-30 קומות, שטחים למסחר, בתי ספר, גני ילדים, שצ"פים מרכזיים ועוד.

מתחם "נאות ספיר" באשדוד, מצוי ברובע ה' על שטח של כ-40 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-880 יחידות דיור, במקום כ-208 יחידות דיור קיימות, שיפונו לטובת הפרויקט. התכנון המוצע עבור המתחם כולל בינוי במספר מבני מגורים של 10-30 קומות. בחלק ממבני המגורים מוצע עירוב שימושים עם גני ילדים, מעונות או מסחר בקומת הקרקע תוך יישום עקרונות הבנייה הירוקה.

מתחם "אחד העם-הרצל" באשדוד, מצוי אף הוא ברובע ה', בסמיכות למתחמי פינוי-בינוי "המעפילים" מצפון ו"נאות ספיר", על שטח כולל של כ-17 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-505 יחידות דיור במקום 112 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרויקט, ב-3 מגדלי מגורים מעל 6 קומות מסד ברחוב הרצל עם חזית פעילה ועירוב שימושים. עוד מוצעת הסדרה ושדרוג של מבני ציבור הקיימים במתחם, מבנה תעסוקה ומבני ציבור למעונות יום וגני ילדים עבור האוכלוסייה הצפויה. תמהיל הדירות מגוון ויכלול דירות בגדלים משתנים, כולל דירות קטנות. עוד מתוכנן חיבורו של רחוב אחד העם עם רחוב הרצל ופתיחתו לתנועת רכב ואופניים.

מתחם "המעפילים" באשדוד, מצוי ברובע ב' של העיר אשדוד, על ציר שדרות הרצל, על שטח כולל של כ-115 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-2,360 יחידות דיור, במקום 488 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרויקט. התכנון המוצע לחיזוק ציר הרצל כשדרה מרכזית כולל בינוי בתמהיל מגורים מגוון, המשלב בין בנייה מרקמית לבין בנייה גבוהה של מבנים בני 20-30 קומות. מוצע בתכנון ערוב שימושים עם מסחר ומבני ציבור. בנוסף תכנון מחדש של מתחם ציבורי קיים למתנ"ס, פארק רובעי , ספריה עירונית ופיתוח שימושים עירוניים הנדרשים לרווחת האוכלוסייה הצפויה להתגורר במתחם.

מתחם "הרותם-פלדות" באשדוד, מצוי ברחוב רותם ברובע ח' באשדוד על שטח כולל של כ-155 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-1,390 יחידות דיור, במקום 308 יחידות דיור שיפונו במסגרת הפרויקט ב-16 מבני מגורים בבינוי של 15-27 קומות.

מתחם "חדרה-לב העיר-הפיאצה", מצוי במרכז העיר חדרה, בליבה הגאוגרפי, ההיסטורי והתרבותי של העיר, על שטח כולל של כ-30 דונם. שטח התוכנית גובל בצירים הראשיים של העיר: ציר הרברט סמואל מדרום, ציר הנשיא מצפון, רחוב רוטשילד ממזרח ושדרות הרצל ממערב. המתחם צפוי לכלול 1,240 יחידות דיור, במקום כ-128 יחידות דיור, שיפונו לטובת הפרויקט, בבנייה של עד 8 קומות ובסמוך מגדלים בני 20 קומות.

מתחם "המלבן" באור-יהודה, מצוי במזרח אור-יהודה, במרכז שכונת קריית גיורא, בסמיכות לתחנה עתידית של הרכבת הקלה, על שטח כולל של כ-33 דונם. המתחם מצוי על רחוב יוסף חיים המיועד להיות מורחב ולהוות ציר עירוני משמעותי ובצמוד לנתיב "מהיר לעיר". המתחם צפוי לכלול כ-715 יחידות דיור, במקום כ-156 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרויקט, בבנייה של עד 10 קומות ומגדלי מגורים בני 19 קומות,

לאחרונה קודמו בותמ"ל תוכניות מתחמי פינוי-בינוי הממוקמים בעיר צפונית למתחם זה, תוכנית "הכלנית" שאושרה במאי 2019 ותוכנית "סביון" הצפויה לדיון בהפקדתה במהלך חודש יולי 2019. קידום מתחם זה בנוסף על המתחמים הנ"ל יאיץ ויסייע לקידום הליכי התחדשות העירונית באור-יהודה.

מתחם "הנורית" בירושלים, מצוי בשכונת קריית מנחם על שטח כולל של כ-110 דונם וצפוי לכלול כ-1,800 יחידות דיור, במקום כ-660 יחידות דיור, שיפונו לטובת הפרויקט במבנים בגבהים משתנים שבין 7 קומות ועד 2 בנינים של 39 קומות.

כמו כן אישר הקבינט הרחבה של מתחם א במחנה סירקין ב-400 דונם, לצורך העברת צירי תחבורה רוחביים במקום, שיכלול 8,000 יחידות דיור, ובכך דחה את הטענות של תושבי כפר סירקין שביקשו לדחות את הדיון, עד אחרי שהממשלה החדשה תוקם.

הורחב גם המתחם הצפוני של עראבה ב-850 דונם. שטחו החדש יגיע ל-2,650 דונם, והוא כולל כ-2,500 דירות, אושר מתחם בן 140 דונם בדרום מזרח ג'וליס ל-550 יחידות דיור, בדרום כפר רג'ר אושר מתחם של 1,300 דונם להקמת 1,000 יחידות דיור. וצפונית לאבו סנאן אושר מתחם של 1,115 דונם להקמת 3,800 יחידות דיור.