קידום בהריון? זו לא צריכה להיות פנטזיה

הביקוש החזק לעובדים מצטיינים וההכרה בצורך באיזון בין בית לעבודה מכשיר את הקרקע לנשים בהריון שמבקשות להתקדם

הריון / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
הריון / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

נשים רבות חושבות שהשגת ג'וב טוב יותר בתקופת ההריון היא פנטזיה מרוחקת, אבל המציאות מגלה שגם אימהות לעתיד יכולות לבקש קידום ולהגיע לתפקידי מנהיגות במגזרי הטכנולוגיה, המדיה, המסעדנות, הבנקאות והפרסום.

לדברי מאמני מנהלים, מגייסי בכירים ומעסיקים, בדרך כלל נשים מקודמות לתפקידי ניהול חדשים כאשר אין ספק לגבי הרקורד המזהיר שלהן ומחויבותן לעבודה. מנהלות המבקשות קידום מבטיחות מצדן שהן יעבדו קשה כדי להבטיח שהשפעת חופשת הלידה שלהן תהיה מינימלית. הבחירה בהן משקפת את הביקוש החזק לעובדים מצטיינים ואת ההטבות המורחבות למשפחה שארגונים החלו לתת.

באטסי, לדוגמה, שמציעה חופשת לידה ארוכה יחסית של 26 שבועות בתשלום, אומרים שהחברה גייסה או קידמה כ-40 עובדות בהריון מאז 2013. 

"לעתים קרובות נשים בהריון מבוססות היטב בקריירות שלהן", אומרת אליסון רובינזון, מנכ"לית The Mom Project, יריד עבודה מקוון שמטרתו לקשר בין חברות לנשים מוכשרות. "ההריון אינו יכול להיות גורם מגביל אם מעסיקים רוצים לשכור ולשמור על נשים בתפקידי ניהול חשובים".

אלריס לונרגן, מנהלת ב-IBM, זכתה בקידום זמן קצר לפני לידתה של כל אחת מבנותיה. תחילה, ב-2015, היא קודמה לתפקיד של שותפה ביחידת הייעוץ הניהולי של החברה. "ביססתי את עצמי היטב", אומרת לונרגן, שעובדת כבר 15 שנה בחברה. היא חזרה לעבודה לאחר חופשת לידה של 13 שבועות.

בשנה שעברה היא שוב קודמה. ההעלאה בדרגה נכנסה לתוקף שלושה חודשים לאחר שלונרגן לקחה חופשה של 18 שבועות לרגל לידת בתה הקטנה. לונרגן, שנמצאת שוב בהריון, תשקול קידום נוסף לפני לידת בנה הצפויה בנובמבר. "אני אף פעם לא מסרבת להזדמנות", היא אומרת.

נשים שאפתניות צריכות לנסות להשיג תפקידים טובים יותר במהלך הריונן כי "זה נהיה קל יותר", אומרת קייטי סאליבן, סגנית נשיא בכירה ומנהלת ילפ, שהגישה את מועמדותה לתפקיד מנהלת המכירות והצוותים התפעוליים של החברה חודשיים לפני שילדה בסוף פברואר.

"הקידום במהלך ההריון האחרון שלי נראה כדבר מובן מאליו", היא אומרת. חופשת הלידה שלה, שארכה 14 שבועות, הסתיימה ולדבריה, "לא החמצתי כלום".

לא הכול ורוד לנשים בהריון

עם זאת, הטענות על הפליה של נשים בהריון נמשכות, אף שהחוק בארה"ב אוסר זאת. נשים רבות מורדות בדרגה או מוצבות לתפקידים פחות חשובים, וחלקן אף מפוטרות, לדברי מומחים. ב-72% מ-148 התביעות שהוגשו בגין הפליה כתוצאה מהריון בעשר השנים האחרונות, נטען שהמעסיקים פיטרו נשים בניגוד לחוק לאחר שהנשים חשפו את דבר הריונן.

אשלי ברג, מנהלת מכירות בכירה, תבעה בחורף שעבר את BMF Media Group בטענה שעקב הודעתה על הריונה ביטלה חברת שיווק המותגים במפתיע את הקידום שלו זכתה לאחרונה.

"אף אישה לא צריכה להיות במצב שבו עליה לבחור בין הקידום שהיא עבדה קשה בשבילו לבין כניסה להריון", נכתב בתביעה שהוגשה לבית המשפט הפדרלי במחוז הדרומי של ניו יורק. התביעה יושבה החודש, ועורכי הדין של שני הצדדים סירבו להגיב.

יש מעסיקים שעושים מאמצים רבים יותר לסלול את הדרך לקידום נשים בהריון. אמנדה הורן, מנהלת אזורית ב-Bright Horizons Family Solutions, הספקית הגדולה ביותר בארה"ב של שירותי טיפול בילדים בחסות המעסיק, אומרת שהבוסית שלה ידעה על הריונה כשעודדה אותה להגיש מועמדות לתפקיד המנהלת האזורית. גם לשלוש קולגות אחרות, שראיינו את הורן במסגרת הליך קידומה, יש ילדים. אף אחת מהן לא הביעה חשש שהריונה או חובותיה ההוריות יפגעו בביצועיה, לדברי הורן.

הורן קודמה לתפקיד מנהלת אזורית זמן קצר לאחר שילדה את בתה, בסתיו 2017. היא קיבלה רשות להיעדר מכנס שערכה החברה מחוץ לעיר בשבוע שבו היא חזרה לעבודתה בינואר 2018.

מנהלות בהריון אומרות שהן עושות מאמצים לזכות באמון הקולגות. קייט ריילטון, שהצטרפה ל-Rubikloud Technologies בתפקיד סגנית נשיאת אנשים באפריל 2018, מספרת שהיא שאפה "להניע הכול במהירות האפשרית" כי תכננה חופשת לידה של שנה לאחר לידת בנה השני ביוני 2018. בין השאר, היא עבדה בערבים ובסופי השבוע כדי למצוא לעצמה סגנים לפני יציאתה לחופשה.

כמה שבועות לאחר הלידה היא ערכה מצגת למועצת המנהלים באמצעות ועידת וידיאו מביתה - כשבנה התינוק מונח בחיקה. היא גם עסקה בייעוץ עבור החברה חמש שעות בשבוע בממוצע במהלך חופשתה.

"לא היה לי שום זמן מת", היא אומרת.

מנכ"ל Rubikloud, קרי ליו, אמר כי "הבחירה בקייט לתפקיד מפתח במהלך הריונה שכנע אותנו להרחיב את התוכניות לאיזון עבודה-משפחה מוקדם יותר מרוב הסטארט-אפים. התרבות הארגונית שלנו הרוויחה מזה בטווח הארוך". 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988