ההחלטה שלא תמצא חן בעיני היועצים המשפטיים בעיריות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות סבור כי היועצים המשפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה • במסגרת החלטה חדשה המליץ הנציב לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת האחריות החדשה על היועצים המשפטיים

השופט בדימוס דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות / צילום: תמר מצפי
השופט בדימוס דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות / צילום: תמר מצפי

יועצים משפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה - כך סבור נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, שפנה לאחרונה למנהלת המחלקה להנחיית תובעים מוסמכי יועץ משפטי לממשלה בפרקליטות המדינה, והמליץ לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת אחיות "פיקוח" חדשה על היועצים המשפטיים; זאת, לאחר שמצא שמחלקה משפטית באחת העיריות לא דרשה עדכון ודיווח ממחלקת הפיקוח אודות התקדמות טיפול בתלונה בגין עבירות בנייה משמעותיות, על אף שידעה על קיומן.

מדובר בהמלצה שניתנה בעקבות תלונה שהוגשה לנציבות בנוגע להפרות בנייה משמעותיות בעיר במרכז הארץ, שלא זכו לטיפול ומעקב כנדרש מהתביעה העירונית ואגף הפיקוח בעירייה במשך ארבעה חודשים.

הקים בחצר דירות לילדיו ופלש לשטח ציבורי

במסגרת התלונה שהוגשה לנציבות ציינה האישה כי פנתה למחלקה המשפטית בעיר מגוריה והתלוננה על כך שהשכן שלה מבצע עבירות בנייה משמעותיות. בין היתר נטען כי השכן פועל להקמת מעון וגן לילדים בחצר, מרחיב את דירתו והקים בחצר דירות לילדיו שעזבו את ביתו זה מכבר. בנוסף, לדבריה, השכן פלש לשטח המוגדר כשטח ציבורי, סיפח לעצמו אדמות ציבור, בנה חומת לבנים ללא היתר ואף התקין מערכת ביוב עצמאית, שהקמתה פגעה במערכת הביוב הציבורית במקום.

בתלונה לנציבות נטען כי על אף הדיווח על עבירות הבניה החמורות לכאורה, ארבעה חודשים לאחר הגשת התלונה לעירייה טרם הועברו ממצאי הביקורת מאגף הפיקוח למחלקה המשפטית.

בבדיקה שביצע הנציב רוזן הוא מצא כי מאז פניית המחלקה המשפטית לאגף הפיקוח על הבנייה ועד למועד פניית המתלוננת לנציבות, חלפו ארבעה חודשים, וטרם נתקבלו ממצאים כלשהם.

בהחלטתו קבע הנציב כי המחלקה המשפטית פעלה כדין משהעבירה התלונה לאגף הפיקוח על הבנייה, הואיל ונושא זה מצוי בטיפולו. "עם זאת, בחלוף הימים, ובוודאי לאחר ארבעה חודשים, ראוי היה כי האמונים על התביעה המשפטית יפנו בכתב לגורמים האחראים על הפיקוח כדי להעמידם על הצורך לסיים הטיפול בעניין, כך שיתאפשר למחלקת התביעה לשקול נקיטת צעדים שיהא בהם להתמודד כנדרש עם העוברים על החוק בריש-גלי", כתב הנציב.

לא ניתן להותיר את המצב השורר כיום

עוד ציין הנציב בהחלטה כי "העיריות והרשויות המקומיות עמוסים לעייפה בעבודה ובמיני מטלות שאינן תמיד נגזרות מסוגיות משפטיות צרופות. חרף נתון זה, נראה כי לא ניתן להותיר המצב השורר כיום במקומו. משהודע למחלקת התביעה על ביצוע לכאורה של עבירות בנייה משמעותיות, ראוי ונדרש כי זו תעשה בכוחה ותניע הגורמים האחראים לפעול כדין וכנדרש במקרים אלה".

כאמור, רוזן המליץ למנהלת המחלקה להנחיות תובעים מוסמכי היועץ המשפטי לממשלה בפרקליטות המדינה, לבחון גיבוש נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח.

צרו איתנו קשר *5988