טראמפ איים על כלכלת טורקיה; הלירה הטורקית צונחת

הערכות: נשיא ארה"ב נבהל מעוצמת הביקורת עליו בגין החלטתו להסיג כוחות ארה"ב מצפון סוריה • משמעות החלטתו היא אור ירוק להתקפה על הכורדים

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס
הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, איים הערב (ב'), כי "ישמיד" את כלכלת טורקיה אם זו תנקוט פעולה "חריגה" בפלישה צפויה של כוחות טורקיים לצפון סוריה. כתוצאה מכך, הלירה הטורקית צונחת אל מול הדולר לרמתה הנמוכה ביותר זה למעלה מחודש ימים. 

שער הלירה הטורקית ירד היום ביותר מ-2% כאשר היא נסחרת ב-5.84 לירות לדולר, הרמה הנמוכה ביותר מאז ה-2 בספטמבר.

טראמפ יצא באיומו החדש פחות מיום לאחר שהורה למשרד ההגנה להתחיל להסיג את הכוחות האמריקאים בצפון סוריה. משמעות החלטה זו היא מתן אור ירוק לפלישה טורקית לאזור האוטונומי הכורדי בצפון סוריה. טראמפ תיאם את החלטתו לפנות את הכוחות האמריקאים עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בשיחה טלפונית.

בציוץ חדש אומר טראמפ: "כפי שהדגשתי בחוזקה בעבר, ואני אומר זאת עתה שוב, אם טורקיה תעשה משהו, שאני, בחוכמתי הגדולה שאין לה אח ורע בעולם, אחשוב שהוא פעולה חריגה, אני אשמיד ואהרוס כליל את כלכלת טורקיה (ועשיתי זאת בעבר"!)".

 

החלטת טראמפ לנטוש את את הכורדים, בעלי ברית של ארה"ב במאמץ המלחמתי נגד מעוזי דאעש בצפון סוריה, עוררה ביקורת עזה בארה"ב. קבוצה גדולה של מחוקקים, ובכללם מחוקקים רפובליקאים, גינתה את ההחלטה ואמרה שהסגת הכוחות האמירקאים תחולל מתקפה טורקית על הכורדים שניצבו לצד ארה"ב במלחמה נגד דאש. הסנטור הרפובליקאי,לינדסי גרהאם, בעל ברית של טראמפ, אמר כי החלטת הנשיא היא "אסון".

צרו איתנו קשר *5988