הופקדה תוכנית המיתאר לזיכרון יעקב

זיכרון יעקב תכפיל ב-20 השנים הקרובות את אוכלוסייתה בלי לבנות על שטחים חקלאיים ותוך נסיון לשמר על רוח המושבה

זכרון יעקב / צילום: תמר מצפי
זכרון יעקב / צילום: תמר מצפי

הוועדה המחוזית חיפה החליטה, ב-22.9.19 להפקיד את תוכנית המתאר הכוללנית לזיכרון יעקב. בהווה, חיים בזכרון יעקב כ-23,000 איש. התוכנית מכוונת לעוד 20 שנים, כשאז, ע"פ הצפי יתגוררו בעיר כ-42,000 איש. המטרות המוצהרות של התוכנית הן לקדם שימור של המבנים והנוף תוך עידוד התחדשות ויצירת חוסן כלכלי עירוני. את הכנת התוכנית ריכז וניהל האדריכל אילן אייזן.

זכרון יעקב נוסדה ב-1882 כמושבת איכרים חקלאית ע"י מתיישבים מרומניה. הברון רוטשילד, שפרס את חסותו על המושבה, הביא לשיגשוגה. הוא בנה את בתי האיכרים, מוסדות ציבור ואף הקים את היקב. אחרי קום המדינה יושבו בזיכרון יעקב מאות עולים חדשים ובשנת 1950 המושבה הוכרזה כמועצה מקומית.

שטחה המוניציפלי של זיכרון הוא 32,000 דונם, ואולם, מתוכם רק כ-8,000 דונם מוגדרים במרקם עירוני. שאר השטח הוא אזורי חקלאות או שמורות טבע וגנים לאומיים. נתון זה מכתיב את הצורך בהגברת הצפיפות בתוך הישוב עצמו ותוספת בניה בשטחים הריקים בתחום השטח הבנוי. הכוונה אינה לעודד בהכרח הגירה מסיבית לישוב, אלא רק לאפשר צמיחה המבוססת על גידול טבעי-לפי ממוצע ארצי של 1.5% לשנה. יש להבהיר שתוספת יחידות הדיור, שהינה כורח המגיע מכיוון מנהל התכנון, עוררה בזמנו תרעומת אצל חברי מועצת העיר שביקשו לשמור על הצביון היחודי של הישוב.

לדבריה של האדריכלית, דר' הדס שדר, שהיתה אחראית על תחום השימור בתוכנית המקודמת, המורשת התרבותית המקומית של המושבה, המהווה מרכיב חשוב במיתוג המקום, עמדה לנגד עיני מתכנני תוכנית המתאר: "בתוכנית יש רשימה של מבנים ואתרים שיש להגן עליהם, אבל גם מתחמים. בחרתי גם בנראטיבים פחות טריוויאליים-כך למשל, מתחם קהילת בית אל, של הקהילה הגרמנית, שהוא חדש יחסית, משנות ה-60, והוא מספר סיפור אחר מאשר זה של המושבה. מתחם נוסף שהוגדר לשימור הוא השכונה התימנית ברחוב תרע"ב. מעבר לזה, מה שקיים בתוכנית זה הגנה ברמה המירקמית, ברמה של צירים. סימנתי תחום גדול יחסית שבו נשמרת רוח המושבה. כך לדוגמא, אם יש מגרש מאד ארוך אז ניתן לבנות בקצה שלו מבנה קצת יותר גבוה, אך רוח הממשק עם הרחוב, מה שהופך את זיכרון לזיכרון, נשמר".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988