וול סטריט נסוגה מהשיא בצל הדיווח כי "השלב הראשון" של הסכם סחר לא יקרה השנה

המדדים המובילים בניו יורק נסוגו מהשיא בצל הדיווח שמאפיל על הציפייה להשגת הסכם בין סין לארה"ב • בסנאט הועברה הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים • בורסות אירופה ננעלו בירידות • הנפט קפץ

אילוסטרציה: shutterstock
אילוסטרציה: shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט נסוגו מרמת השיא בצל הדיווח כי השלב הראשון של הסכם סחר בין סין לארה"ב לא צפוי לקרות השנה. מדד הנאסד"ק איבד 0.5%, הדאו ג'ונס ומדד S&P 500 איבדו 0.4% מערכם.

22:00

מחיר הנפט מזנק ביותר מ-3% בהמשך לדוח המלאים בארה"ב של ה-EIA מהשבוע החולף, שהצביע על עלייה צנועה מהצפוי של 1.4 מיליון חביות לעומת התחזית לעלייה של 1.6 מיליון חביות.

21:00

בכירי הבנק המרכזי האמריקאי מסכימים באופן כללי כי אין צורך בהורדת ריבית נוספת אלא אם התנאים הכלכליים ישתנו באופן משמעותי, כך עולה מפרוטוקול ישיבת חברי הפד לקראת החלטת הריבית בה חתך הפד את הריבית בפעם השלישית מאז חודש יולי השנה. עוד עולה מפרוטוקול הישיבה האחרונה של הפד כי המדיניות המוניטרית ככל הנראה תישאר היכן שהיא כל עוד הנתונים מהכלכלה לא יביאו להערכה מחודשת של התחזית. הדברים הללו דומים במהותם לעשות שנשא היו"ר ג'רום פאואל בסנאט מוקדם יותר החודש.

20:00

לאחר מסחר הססני סביב רמת שיא כל הזמנים, כאשר המדדים קובעים שיאים באופן עקבי ללא תיקון במשך שישה שבועות של עליות, בורסות וול סטריט תפסו כיוון שלילי במהלך חד על רקע הדיווח ב"רויטרס" שצוטט מקורבים לבית הלבן שאמרו כי "השלב הראשון" של הסכם סחר בין סין לארה"ב כבר לא ייחתם בשנה הנוכחית.

מדד הנאסד"ק מאבד 0.7%, הדאו ג'ונס ומדד S&P 500 מאבדים 0.6% ומדד הפחד (VIX ) קופץ בכ-10%.

לפי הדיווח ב"רויטרס" נראה כי דרישותיה של סין להורדת תעריפים גדולה יותר מכיוון ארה"ב נענתה בדרישות גבוהות יותר מצד האמריקאים. לפי המקורבים לבית הלבן השלב הראשון לא ייצא לפועל בעוד שטראמפ ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין אמרו בחודש אוקטובר האחרון כי החתימה קרובה ועשויה להגיע תוך חמישה שבועות. אם לא תירשם התקדמות כלשהי בין הצדדים, נזכיר כי ב-15 לדצמבר אמורים להיכנס לתוקף תעריפים שהטילה ארה"ב על מוצרים סיניים בהיקף של 156 מיליארד דולר.

מוקדם יותר היום הסנאט בארה"ב העביר הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים. לאחר מכן טראמם אמר כי שיחות הסחר בין המעצמות עדיין מתקיימות. עם זאת, נזכיר כי אתמול איים טראמפ בהעלאת מכסים נוספים אם סין לא תסכים לחתום על הסכם סחר. 

לדברי אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס: "להערכתנו אין תרחיש סביר שבו ייחתם הסכם סחר שלם - מה שהופך כל תגובת שוק שנשענת על אופטימיות להזדמנות פעולה. בנוסף, למרות התגובות החדות לעתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא בכל מקרה איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית, ממספר סיבות, בניהן שהיקף הסחר בין ארה"ב לסין מדוד, כשהמטבע הסיני עבר ברקע פיחות וספג חלק גדול מהמכסים, כשחברות מסוגלות להעביר חלק משמעותי מפסי היצור המיועדים לשוק האמריקאי/הסיני למדינות צד שלישי וכשחלק מהסחורה המיוצאת כנראה תקציר מוסווית כיצור של צד שלישי".

18:40

בורסות אירופה ננעלו בטריטוריה האדומה בצל פסימיות לגבי השגת הסכם סחר בין סין לארה"ב. מדד הדאקס איבד 0.46%, הקאק השיל 0.25% והפוטסי הבריטי ירד ב-0.84%.

בוול סטריט נמשך הלחץ על המדדים קרוב לשיא כל הזמנים, וזאת בהמשך לאמירה של הנשיא טראמפ אתמול כי יטיל מכסים נוספים על סין אם זו לא תסכים לחתום על הסכם סחר. היום אמר טראמפ כי "שיחות הסחר נמשכות".

 

17:40

מלאי הנפט בארה"ב ירד זה השבוע הרביעי ברציפות, כך לפי נתוני ה-EIA. בשבוע שהסתיים ב-15 בנובמבר מלאי הנפט האמריקאי עלה ב-1.4 מיליון חביות. התחזיות של האנליסטים של S&P Global היו לעלייה של 1.6 מיליון חביות.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בטריטוריה האדומה, ובכך המדדים נסוגים משיא כל הזמנים שנרשם אתמול. מדד דאו ג'ונס מאבד 0.2% בפתיחה, הנאסד"ק משיל 0.25% ומדד S&P 500 מאבד 0.15%.

הנשיא טראמפ איים אתמול בהעלאת מכסים נוספים אם סין לא תסכים לחתום על הסכם סחר. בהמשך לחוסר הוודאות סביב שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, הסנאט בארה"ב העביר הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים.

מנייתה של טרגט  מזנקת ב-10% לאחר שהחברה העלתה תחזיות לאחר רבעון שלישי מוצלח. את הרבעון החולף סיימה החברה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים בשוק להכנסות של 18.22 מיליארד דולר. הרווח למניה הסתכם ב-1.36 דולרים - מעל לתחזיות שצפו רווח של 1.19 דולרים למניה. התחזיות של החברה עצמה היו לרווח בטווח של 1.24-1.04 דולרים למניה. המכירות בחנויות זהות עלו ב-4.5% לעומת הצפי לעלייה של 3.5%, ותחזית של טרגט עצמה לצמיחה של 3.4%. לשנה כולה צופה החברה רווח בטווח של 6.45-6.25 דולרים - לעומת הערכות האנליסטים בשוק לרווח של 6.18 דולרים למניה, ולעומת התחזית הקודמת שלה לרווח בטווח של 6.2-5.9 דולרים למניה.

15:45

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בשעה זו בירידות ומאותתים על נסיגה מהשיא שקבעו המדדים המובילים אמש. ברקע, הנשיא טראמפ אמר כי הוא יעלה את המכסים על סין בשיעור גבוה יותר אם הם לא יסכימו לסגור את הסכם הסחר.

13:30

נמשכות הירידות בבורסות אירופה ומדד סטוקס אירופה 600  מאבד 0.8%. עם ירידות של כ-1.5% במגזרי המשאבים הבסיסיים והנפט והגז.

חברת SIX, מפעילת הבורסה לני"ע השוויצרית, אמרה כי הצעתה ל-BME, מפעילת הבורסה בספרד, "אטרקטיבית מבחינה פיננסית" לבעלי המניות של BME , על רקע מאבק רכישה עם המפעילה האירופית יורונקסט.

הבנק האירופי המרכזי (ECB) הזהיר בסקירת היציבות הפיננסית שלו היום, כי נטילת סיכונים פיננסיים מוגזמת והאטה ברווחיות הבנקים מציבות אתגרים משמעותיים לכלכלת גוש האירו. 

מניית Micro Focus  הבריטית מזנקת לאחר שחברת התוכנה הודיעה כי היא צופה כי ההכנסות והרווחים שלה לשנה כולה יעמדו בתחזיותיה. 

מניית Nexi  האיטלקית מטפסת לאחר שהתקשורת באיטליה דיווחה כי Intesa Sanapaolo במגעים על שותפות אסטרטגית עם הבנק. 

מניית קמעונאית השיפוצים לבית קינגפישר  הבריטית צונחת לאחר דיווח על ירידה במכירות ברבעון השלישי, בעוד שמניות Rheinmetall  צונחות לאחר שהחברה הגרמנית לייצור נשק קיצצה את תחזית המכירות השנתית שלה.   

10:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל היום (ד') בירידות שערים, על רקע המתיחות שיצרה התבטאותו של הנשיא טראמפ שיעלה המכסים על סין אם לא יושג הסכם בין המדינות.

מדד סטוקס אירופה 600 נופל ב-0.7% בהובלת ירידות של יותר מ-1% במגזרי הבנקים והמשאבים הבסיסיים, כשכל הבורסות והמגזרים נסחרים בטריטוריה השלילית.

בארה"ב יעקבו היום המשקיעים אחר הליך ההדחה של הנשיא טראמפ. באסיה נסגר המסחר בירידות בהובלת בורסות קוריאה ואוסטרליה.

06:45

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום בירידות שערים, על רקע איומו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להעלות את המכסים על סחורות סיניות אם שתי המעצמות הכלכליות לא יגיעו להסכם.

בורסת שנחאי  מאבדת 0.4%, ובהונג קונג יורד מדד הנג סנג  ב-0.6%. הבנק המרכזי בסין הוריד את ריבית הפריים שלו על הלוואות לשנה ולחמש שנים ב-0.05% לעומת החודש הקודם, ל-4.15% ול-4.8%, בהתאמה.   

מדד ניקיי  ביפן מאבד 0.8%. נתוני היצוא לחודש אוקטובר ביפן מראים על צניחה של 9.2% לעומת שנה קודמת, הרבה יותר מהתחזיות שעמדו על ירידה של 7.6%. 

מדד S&P/ASX 200  באוסטרליה צונח ב-1.4%, עם ירידות של 1.5% בתת-מדד הפיננסים, על רקע צניחה במניות ארבעת הבנקים הגדולים במדינה. זאת לאחר שהפיקוח על הלבנת כספים ומימון טרור באוסטרליה פתח בהליך להטלת קנס על ווסטפק.

בקוריאה משיל מדד קוספי  1.2%.

המשקיעים בשווקים מחפשים ודאות בנושא הסחר לקראת הדדליין לחתימת הסכם בין ארה"ב לסין ב-15 בדצמבר. בתאריך זה אמורה לחול העלאת מכס על יצוא סיני לארה"ב.

אתמול (ג') אמר טראמפ כי הוא "פשוט יעלה את המכס אפילו גבוה יותר" על סחורות סיניות אם לא ייחתם הסכם בין בייג'ין לוושינגטון. 

המסחר בוול סטריט ננעל אמש במגמה מעורבת: הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק המשיך ועלה ב-0.2% ואילו מדד S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי.

צרו איתנו קשר *5988