מגדלים של 65 קומות על איילון: תוכנית מתחם טרה בתל אביב אושרה להפקדה

הוועדה המחוזית לתיכנון ובניה ת"א אישרה היום להפקדה את תוכנית מתחם טרה ברחוב יגאל אלון בת"א • התוכנית כוללת ארבעה מגדלים בגובה של 40 עד 65 קומות

מתחם טרה תל אביב / הדמיה: אבנר ישר אדריכלים
מתחם טרה תל אביב / הדמיה: אבנר ישר אדריכלים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ת"א אישרה היום (ב') להפקדה את תוכנית מתחם טרה. התוכנית ממוקמת בין רחוב יגאל אלון לציר נתיבי איילון, מול קומפלקס מגדלי עזריאלי. מדובר בשטח של 23 דונם בבעלויות של חברת מילקו תעשיות בע"מ (השייכת לחברה המרכזית למשקאות קלים), עיריית ת"א-יפו ורמ"י. אדר' התוכנית הוא אבנר ישר.

מתחם טרה הוקם בשנות ה-40 של המאה שעברה, לאחר שקבוצת רפתנים משכונת נחלת יצחק, שלא הייתה אז חלק מהעיר ת"א, התאגדה והקימה מחלבה. המגרש שבחרו מוקם על שפת וואדי מוסררה (נחל איילון), באזור שהיה נתון להצפות עונתיות ולכן לא היה ראוי למגורים. חברת טרה פעלה כאן במשך עשרות שנים עד שהעתיקה את פעילותה לנתיבות.

תוכנית מתחם טרה / הדמיה: אבנר ישר אדריכלים
 תוכנית מתחם טרה / הדמיה: אבנר ישר אדריכלים

התוכנית שאושרה היום מציעה הקמה של ארבעה מגדלים בגובה של עד 65 קומות, שניים צמודים לרחוב יגאל אלון, ושניים צמודים לנתיבי איילון. ליד המגדלים הצמודים לרחוב יגאל אלון תהיה גם בנייה בגובה של 7 קומות (מרקמית), הכוללת גם חזית מסחרית. בפרויקט כולו יבנו 663 יחידות דיור. בשלב הראשון יבנו רק 311 יחידות דיור ואם וכשציר תעלת האיילון יקורה יבנו עוד 352 יחידות דיור. כמו כן, מוצעים כ-195 אלף מ"ר עבור משרדים וכ-30 אלף מ"ר עבור מבנים ומוסדות ציבור. התוכנית מציעה שטח פתוח בתחום הבינוי המוצע בהיקף של למעלה מ-5 דונם.

תוכנית האב לקירוי ציר תעלת האיילון אושרה בוועדה המקומית ת"א-יפו בשנת 2016. הקירוי יאפשר פיתוח של שטח ציבורי חדש שישפר את הקצאת השטחים הירוקים ויהפוך למוקד של פנאי, מסלולי אופניים והליכה, בתי קפה ופעילות מסחרית. חשוב להבין שלא מדובר בקירוי כל הציר כי אם במקטעים ושהיישום יהיה הדרגתי. 

מתכננת מחוז תל אביב, חוה ארליך-רוגינסקי, ציינה כי "התוכנית מציעה פיתוח והתחדשות בהתאם למיקומה המרכזי בלב המע"ר המטרופוליני, ובהתאם למדיניות מחוז תל אביב להעצמה לאורך צירי מתע"ן (מערכת תחבורה עתירת נוסעים) מתוקף קרבתה לתחנת רכבת השלום ולתחנת המטרו העתידית".