חרדים | ניתוח

הנשים החרדיות עושות בעשור האחרון מהפכה בחברה החרדית ובישראל בכלל

בנתוני שנתון החברה החרדית של המכון הישראלי לדמוקרטיה נחשפת המהפכה שעוברת החברה החרדית בשנים האחרונות - מהפכה שמובילות אותה נשים

לפני השבוע פורסם שנתון החברה החרדית שעורכים חוקרי המכון הישראלי לדמוקרטיה. ברוב כלי התקשורת בחרו להתמקד בנתון אחד, שיעור התעסוקה של גברים חרדים העומד על 50% פחות או יותר. כולם, חוץ מאיתנו כמובן, התעלמו מהתמונה הזועקת לשמיים המשתקפת בשנתון.

המהפכה - זו מהפיכה רבותיי, לא גרוש פחות. למה? תהיו איתי: בעשור האחרון נרשמה עלייה דרמטית של עשרות אחוזים ברמת ההכנסה של המשפחה החרדית, ורק בין 2014 ל-2017 העלייה הסתכמה ב-10%, פי שניים מבחברה החילונית. וכמובן שבמקביל שיעור העוני ירד דרמטית בחברה החרדית, מ-52% ב-2013 ל-43% ב-2017, ירידה של כמעט 20%.

אבל הנתון הכי חשוב לטעמי לפחות הוא: גידול עצום במספר הנערות החרדיות הניגשות לבגרות מלאה - כן, כולל לימודי ליבה, וכן, גם בסמינרים האדוקים, שיותר ויותר מהם מתגברים את לימודי שיעורי הבגרות.

ולמה? כי זה מוביל לתעסוקה. קרוב ל-80% מהנשים החרדיות עובדות בתחומים שונים וגם נוהרות להייטק. והן אלה שמביאות את עיקר ההכנסה למשפחה החרדית. ובעשור המסתיים הן הגורם העיקרי לתהליך הישראליזציה העובר על החברה החרדית כולה: מלמדות את החברה החילונית שחרדים לא נושכים, ואת החברה החרדית שאפשר לשהות בחברת חילונים ולהישאר חרדים.

בשם ישראל כולה, שאו כבוד למהפכניות, לנשים החרדיות.

עוד על השנתון והנתונים בו

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988