עד 400 אלף שקל לעסק: אושרה תוכנית סיוע מורחבת לעסקים קטנים ולעצמאים

תוכנית הסיוע כוללת מענק השתתפות בהוצאות קבועות, שיוכל להגיע עד לסך של 400 אלף שקל לעסק • עצמאים יהיו זכאים למענק בגובה 70% מההכנסה החייבת שלהם ועד 10,500 שקל • גובה חבילת הסיוע עומד על 8 מיליארד שקל

שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי
שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

כפי שפורסם אמש ב"גלובס", הממשלה אישרה הבוקר (ו') את תוכנית ראש הממשלה ושר האוצר לסיוע מורחב לעצמאים ועסקים קטנים שנפגעו בעקבות הירידה המשמעותית בפעילות המשק בתקופת משבר הקורונה.

תוכנית הסיוע כוללת מענק השתתפות בהוצאות קבועות, שיוכל להגיע עד לסך של 400 אלף שקל לעסק, כתלות במידת הירידה בפעילותו, וכן את הפעימה השנייה במענק הסיוע המורחב לעצמאים, במסגרתו עצמאים יהיו זכאים למענק בגובה 70% מההכנסה החייבת שלהם, ועד 10,500 שקל. גובה חבילת הסיוע עומד על סך של 8 מיליארד שקל ומתווסף לכלל הצעדים שבוצעו עד כה.

החבילה התגבשה בתום כחודש של דיונים בין הנהלת משרד האוצר , רשות המסים והנהלת משרד ראש הממשלה בראשות רונן פרץ, ולאחר שיח עם אוכלוסיית העצמאים ונציגי המגזר העסקי.

חבילת הסיוע מתווספת למהלכים שכבר בוצעו לטובת הסיוע למגזר העסקי ביניהם מענק סיוע ייעודי לעצמאים, פטור מארנונה עסקית ל-3 חודשים, הקמת קרנות להלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים, מימון הוצאת העובדים לחל"ת, החזרי מס ועוד.

המתווה כולל מספר מסלולים. המסלול הראשון הנו מענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים קטנים - 5.2 מיליארד שקל.

מדובר במענק ייעודי לעסקים קטנים (עד מחזור של 20 מיליון שקל), שמחזור המכירות שלהם נפגע משמעותית בחודשים מרץ-אפריל, כתוצאה מההשפעה הכלכלית של התפשטות נגיף הקורונה, במטרה לסייע בכיסוי ההוצאות הקבועות. המענק יינתן גם לעמותות שמוגדרות כמוסד ציבורי זכאי. המענק יוכל להגיע עד לסך של 400 אלף שקל, כתלות במידת הירידה בפעילותו. המענק ישולם על ידי רשות המסים החל מחודש מאי.

המסלול השני כולל מענק סיוע ייעודי לעצמאים - 2.8 מיליארד שקל. בהמשך לפעימה הראשונה ששולמה בחודש אפריל, יועבר מענק סיוע ייעודי לעצמאים שהיקף פעילותם ירד בהיקף של 25% לפחות בחודשים מרץ-יוני. המענק, שיכנס ישירות לחשבון הבנק, יהיה בשיעור של 70% מההכנסה החייבת החודשית הממוצעת, ועד לסכום של 10,500 שקל. בקבוצה זו נכללים גם שכירים בעלי שליטה. ניתן יהיה להגיש בקשות למענק דרך אתר רשות המסים, החל מהשבוע הראשון של חודש מאי.

יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, אמר על החלטת הממשלה: "בלי לשחרר את הילדים לא נשחרר לא את ההורים ולא את המשק. כולנו כלואים בבתים והעסקים מתמוטטים. אנחנו מעריכים ומברכים על כל צעד בדרך לפתיחת המשק, אך שום בשורה מלבד פתיחה מלאה של המשק וחזרה לשגרה לא תציל את העסקים. הישראלים יודעים לשמור על הכללים ובעלי העסקים יודעים לשמור על ההנחיות - בואו נחזור לשגרה מתוך אמון אחד בשני".

אמיתי התייחס גם למודל הפיצוי: "מדובר במודל שמסייע לסקטור מסוים כפי שסוכם, אך נדרשות תוכניות נוספות לשאר הסקטורים והגדלת התקציבים באופן משמעותי. אחרת סקטורים יתמוטטו אחד אחרי השני וזו תהיה פגיעה קשה בכלכלת ישראל".

צרו איתנו קשר *5988