התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

משאית המסתור, הפגישה שבוטלה ברגע האחרון והתיקייה החשודה

ד"ר אושי שהם קראוס|  3.7.2020

ניר לאון מחלים ומגיע לבודפשט, שם הוא פוגש אדם שמוצג כשותפו העסקי • ד"ר טארק שחאדה מבטל פגישה עם מנכ"ל הבנק ונוסע בדחיפות לפגישה אחרת בחיפה • ומי שולח לאנדריי אומנסקי הקלטות מטרידות? • התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

ברוכים הבאים לתעלומה של גלובס - חידה בלשית בהמשכים. מדי שבוע יתפרסם כאן דו"ח חקירה חדש, משובץ כתבי חידה מורכבים, מסובכים ולעתים מוזרים, אבל הם המפתח היחיד לפתרון. אתם מוזמנים להקים צוות חקירה משלכם, לחשוב, להתייעץ ולהעלות השערות בתגובות, בעמוד הפייסבוק ובקבוצת הטלגרם שלנו. אם תהיו ממש טובים, אולי אפילו תצליחו לחשוף את האמת. 

סטטוס חקירה: דוח מס' 3 פוצח (הפתרון בפנים). פורסם דו"ח מס' 4.  

מפצחת דוח מס' 3: קרן אורן. 

שימו לב: אם זו הפעם הראשונה שלכם בתעלומה, מומלץ להתחיל מדוח מס' 1. 

דוח מס' 4

מה עובר על ד"ר טארק שחאדה?

התעלומה דוח מס 4  / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

9 במרץ 2020: ניר לאון משוחרר מבית החולים במילאנו ומחפש דרך להגיע לבודפשט בזמן שהקורונה כבר משתוללת באירופה. באותו לילה הוא מטפס למושב האחורי של משאית קירור, שיוצאת לכיוון הונגריה.

10 במרץ 2020: בשעות הבוקר המאוחרות הוא מגיע לעיר ולוקח חדר ב-Caterina Private Apartments. בכניסה הוא נתקל במעצב גרפי ישראלי ידוע שגר באותו בניין, שפונה אל לאון בעברית עילגת ובמבטא כבד. לאחר שיחת חולין קצרה, מצטרף אליהם אדם שלישי ולאון מציג אותו בפני המעצב כשותפו לעסקים - אדם בעל מראה ספק בריטי, ספק סלאבי.

באותו יום נפגשת נטע לי לוי, ראש מחלקת הביקורת בבנק X, עם ראם סבאג, החוקר מטעם משרד רואי החשבון לוינסקי-לנדאו. בתיאום עם מנכ"ל הבנק, הם קובעים לעצמם פגישה שבועית.

הפגישה של ד"ר טארק שחאדה מהפיקוח על הבנקים עם מנכ"ל בנק X היתה אמורה להתקיים כבר בשבוע שעבר, אך נדחתה מסיבות לא ברורות, להיום. כשעתיים לפני המועד מקבל שחאדה הודעת ווטסאפ, ובעקבותיה מבטל את הפגישה. אחר הצהריים הוא נצפה בפגישה עם אישה בעלת חזות אסיאתית בדרך צרפת 90 בחיפה.

12 במרץ 2020: אסף מירסקי, שותפו לחקירה של סבאג, נצפה בקפה המכולת ברמת גן, ושוכח על השולחן תיקייה ועליה הכיתוב: PSD.

בערך באותו זמן, אנדריי אומנסקי מקבל הודעת ווטסאפ מוקלטת מטרידה.


לאן שחאדה נוסע?

דוח מס' 3

לאן מוביל מספר הטלפון?

התעלומה דוח מס' 3 פיצוח  / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

1 במרץ 2020: למרות היעדרו של ניר לאון, מחליטים בהנהלת הבנק הגדול - מעתה נקרא לו בנק X - לקבוע פגישת ייעוץ עם משרד רואי החשבון לוינסקי-לנדאו, לגבי החשד למעילת ענק. נקבעת פגישה פרטית בין מנכ״ל הבנק לבין ראם סבאג, חוקר מטעם משרד רואי החשבון.

במקביל, גם ד״ר טארק שחאדה מהפיקוח על הבנקים קובע פגישה עם מנכ״ל הבנק.

2 במרץ 2020: אנדריי אומנסקי נצפה ב-Ruszwrum בבודפשט, ומשם נוסע ל-Terez Krt 24.

עומר לרנר שהה בדירת Airbnb של המארחת אן בעיירה Llanfairpwllgwyngyll, אך עזב את המקום. לא ברור לאן המשיך משם. כשהגיע לדירה מצא על הדלת, מבפנים, תמונת פספורט של אנדריי אומנסקי. על צדה האחורי של התמונה נמצא מספר טלפון בירושלים. לא ידוע אם עומר התקשר למספר או ידע של מי הוא, אבל מה שכן ידוע הוא שמהבית בעיירה הוא שלח לבת זוגו נטע-לי לוי את הסרטון הבא:

 

איך קוראים למטבע?

רמז בונוס:

מיד אחרי שעומר לרנר נעלם מדירת ה-Airbnb שבה שהה בעיירה Llanfairpwllgwyngyll, המארחת אן נכנסה לנקות ולהכין את הדירה לאורחים הבאים. היא כבר קיבלה כמה ביטולים לשבועות הבאים, בעיקר של אורחים שנבהלו ממגפת הקורונה והחליטו להישאר בבית. בעודה תוהה אם המגפה תתפתח לאסון בינלאומי או שתישאר בגדר אנקדוטה היסטורית, קלטה פתאום פתק מקומט בפינת חדר השינה, ועליו הטקסט הבא: 

הדרך אליי אלגוריתמית. 

תתחילו מהספר, ואז שוב מהספר. 

ואז תעברו לכאן: 

התעלומה / רמז דוח מס 3 / צילום: ויקיפדיה

המפתח הוא לידה. 

פנו אליי!

אני אגלה לכם. 

השאלה היא עדיין: איך קוראים למטבע? 

פיצוח דוח מס' 3

למטבע קוראים Touristoken.

איך הגענו לזה?

הספר Consider the Oyster מאת מרי פרנסס קנדי פישר. הכריכה מופיעה פעמיים, רמז לשמותיה הראשון והשני של המחברת - מרי פרנסס.

סרטון הלידה מרמז לכך שיש לאתר את תאריך הלידה של המחברת - 3 ביולי 1908. בכתיב אמריקאי הוא מופיע כך: 7/3/08.

הטקסט Location מרמז לכך שיש להתייחס למיקום (בטקסט הבא).

צילום מתוך ה-Septoaginta, תרגום התנ״ך ליוונית עתיקה שמכונה גם ״תרגום השבעים״ - כאן צריך להיעזר בתאריך הלידה כדי להתקדם.

התאריך משמש מראה מקום בתוך תרגום השבעים ומוביל לספר שופטים (הספר השביעי), פרק שלישי, מילה שמינית: πειράσαι. בתעתיק מיוונית עתיקה מתקבלת המילה Peirasai.

התמונה של מארק צוקרברג ואחריה המילה !Hello מרמזות על פנייה בפייסבוק מסנג׳ר. מי שפנה לעמוד של Mary Frances Peirasai בפייסבוק - קיבל מסמך, שבו אפשר למצוא את שם המטבע.

דוח מס' 2

מה הבינה נטע לי לוי?

דוח מס' 2 יש פיצוח  / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

28 בפברואר 2020: ד"ר טארק שחאדה, ראש מחלקת פיננסים פתוחים בפיקוח על הבנקים, פונה למשטרה ומגיש תלונה על איומים שקיבל ביום שני האחרון (לפני ארבעה ימים) מניר לאון. כשהוא שומע שלאון אותר מורדם ומונשם בבית חולים במילאנו, שחאדה טורק את הטלפון ומתחמק מלענות שוב.

באותו יום, ראש מחלקת ביקורת בבנק נטע-לי לוי מנהלת שיחת זום עם אנדריי אומנסקי, מנכ"ל חברת הבלוקצ'יין קולטור (Kultur) ממוסקבה. אומנסקי לא מספר ללוי שהספסל שעליו הוא יושב נמצא בגינת בית החולים במילאנו, אבל במהלך השיחה היא קולטת בזווית העין שהוא לובש חולצה של מאושפז, ועליה שמו של בית החולים.

29 בפברואר 2020: עומר לרנר, מנהל ההדרכה בחברת הפינטק לימו (Limu), שמפתחת אפליקציית תשלום לענף התיירות, וגם בן זוגה של נטע-לי לוי, נצפה בשדה התעופה היתרו בלונדון עם גבר ואישה בעלי חזות מזרח אסיאתית.

בינתיים, המשטרה ממשיכה לחקור בעניינו של מנכ״ל משרד רואי החשבון ניר לאון, ומגלה כי ביקר אצל עורך וידאו במילאנו והזמין ממנו את הסרטון הבא: 

 
איפה עומר?

פיצוח דוח מס' 2

עומר נמצא ב-Llanfairpwllgwyngyll

זהו קיצור שמה של העיירה Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch בוויילס, המקום בעל השם הארוך ביותר באירופה והשני הארוך בעולם (בראש הטבלה ניצבת עיירה בניו זילנד, ששמה מורכב ממילה אחת בת 85 אותיות). 

איך הגענו לזה? 

הסרטון מורכב מרצף תמונות של אפיפיורים וקדושים נוצרים. צירוף האות הראשונה בשמו של כל אחד מהם, לפי סדר ההופעה בסרטון, מוביל לשם העיירה. 

דוח מס' 1

לאן נעלם ניר לאון?

התעלומה - דוח מס' 1 פיצוח / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

23 בפברואר 2020: משרד רואי החשבון לוינסקי-לנדאו, המתמחה בחשיפת הונאות עסקיות, פונה להנהלה של אחד הבנקים הגדולים בישראל. מנכ"ל המשרד ניר לאון, שנכנס לתפקיד לפני חצי שנה בלבד, שולח מייל קצר למנכ"ל הבנק ובו שורה של ראיות ונתונים שמצביעים על מעילת ענק מתמשכת, שיטתית ונדירה במורכבותה, שמתרחשת ברקע פעילות הבנק כבר זמן רב.

המנכ"ל עונה למייל של לאון, אך שלושה ימים חולפים ואין תשובה. הוא מנסה להשיג אותו בנייד הפרטי שלו, ומגלה שהוא כבוי. הוא מתקשר למזכירתו של לאון, שנשמעת מודאגת: לאון לא היה במשרד כבר שבוע, אי אפשר להשיג אותו וגם משפחתו מחפשת אחריו. הנושא כבר נמצא בטיפול משטרת ישראל.

26 בפברואר 2020: חקירה קצרה של המשטרה מובילה אותה לשגרירות ישראל ברומא, והתשובה לא מאחרת לבוא: לאון נדבק בנגיף הקורונה, מצבו הידרדר במהירות וכעת הוא שוכב מורדם ומונשם בבית חולים במילאנו.

צוות החוקרים אובד עצות. איש בסביבתו הקרובה של לאון לא מבין מדוע נסע למילאנו או מה יש לו לחפש שם, ונראה שאין אפילו קצה חוט שאפשר להתחיל ממנו. הרמז היחיד נמצא בטלפון הנייד של לאון, שעל המסך השבור שלו הופיע כיתוב מוזר:

47?26?22?N 019?15?43?E.200E.M3.D-F-T.M1.8.TK30.   / צילום: אפרת לוי, גלובס

השוטרים בשטח הצליחו לפענח את הקוד מבעד לשברי המסך, והגיעו לרצף הבא:

.47°26′22″N 019°15′43″E.200E.M3.D-F-T.M1.8.TK30
?What is my occupation

פיצוח דוח מס' 1

המקצוע שלי הוא: אמן

איך הגענו לזה? הרמזים מובילים אותנו לבית קולנוע בבודפשט, ששמו Muvesz Art Mozi, כלומר קולנוע אמנות בהונגרית. הנה הפתרון המלא: 

שורת הקוד שהופיעה על מסך הנייד של לאון מתפרקת לגורמים שמרכיבים הוראות הגעה לקולנוע. 

47°26′22″N 019°15′43″E | הקואורדינטות של שדה התעופה פרנץ ליסט בבודפשט.

200E | קו האוטובוס שנוסע משדה התעופה אל תחנת המטרו Kobanya Kispest.

M3.D-F-T | קו המטרו M3 נוסע מתחנת Kobanya Kispest עד לתחנת Deak Ferenc Ter (כאן מרומזת בראשי התיבות: D-F-T).

M1.8 | קו המטרו M1 נוסע מתחנת Deak Ferenc Ter אל כיכר אוקטוגון (אוקטה בלטינית שווה 8, ועל כן הצירוף הוא M1.8).

TK30 | מרמז על הכתובת שאליה צריך להגיע ברגל מכיכר אוקטוגון, Terez Korut 30, שם מצוי הקולנוע.

ואיך כל זה קשור לעלילה שלנו? זה התפקיד שלכם לגלות.

האם אתם החוקרים המתאימים לפיצוח התעלומה? מחכים לפתרונות המפורטים שלכם בתגובות, ברשתות החברתיות ובמייל:  Taaluma@globes.co.il 

רוצים להצטרף לקהילת הפותרים החופרים שלנו? חפשו אותנו בטלגרם: התעלומה של גלובס. 

פתרון הדוח השבועי יימסר כאן בשבוע הבא, לצד שמות הפותרים נכונה. אם מתחשק לכם לשלוח לנו פתרון אבל לא מתאים לכם ששמכם יפורסם - אנא ציינו זאת. 

כל הפרטים בעלילת החידה הם פרי מוחו הקודח של הכותב, ד"ר אושי שהם-קראוס, דוקטור לפילוסופיה של הכלכלה ומתמחה בבנקאות עתידית. פתרון הדו"ח השבועי יימסר כאן בשבוע הבא. 

הכותב מבקש להודות: 
לפיליפ ארטשטיין, על החשיבה פורצת הגבולות
לרו"ח טארק עבד, על הבקיאות והעזרה הרבה

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות
צרו איתנו קשר *5988