דרוקר: "הגיע הזמן שעיתונאים יפסיקו לשמש כמיקרופון לתגובות הלא ענייניות והאלימות של נתניהו"

בתוכנית "המקור" ששודרה אמש ועסקה בנתניהו בחרו שלא לשדר את תגובת רה"מ, בה נטען כי בעולם מתוקן רביב דרוקר היה נכנס לכלא על שידור הדלפות • בתגובה אנשי נתניהו הפיצו ברשתות החברתיות את התגובה ערוכה כסרטון • ועד חדשות 13: "חציית קו אדום"

רביב דרוקר ובנימין נתניהו / צילום: יוסי כהן ואמיל סלמן, "הארץ"
רביב דרוקר ובנימין נתניהו / צילום: יוסי כהן ואמיל סלמן, "הארץ"

"הגיע הזמן שעיתונאים יפסיקו לשמש כמיקרופון לתגובות הלא ענייניות והאלימות של נתניהו. שידרנו בעבר כמה תגובות כאלה, וזו הייתה טעות" - כך מגיב הבוקר (ה') העיתונאי רביב דרוקר על סרטון התגובה שהופץ אמש מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בו נטען כי בעולם מתוקן דרוקר היה נכנס לכלא על שידור הדלפות.

נזכיר כי אמש (ד') שודרו בתוכנית "המקור" של דרוקר ברשת 13 הקלטות של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה עם בעלי קבוצת בזק לשעבר שאול ואיריס אלוביץ', בהן ניתן היה לשמוע כיצד פעל הלחץ להציג סיקור אוהד לנתניהו ובני משפחתו והקשר שיש לזה לכאורה לפעולות של נתניהו לטובת בזק.

כמקובל, אנשי "המקור" פנו לקבל תגובה מנתניהו אך בחרו שלא לשדר אותה, שכן התגובה לא עסקה בטענות עצמן ובהקלטות אלא בסיבות שבעטיין לכאורה דרוקר בוחר לעסוק בנושא ובאופן שיש להתמודד עם זה - להשליכו לכלא.

נציין כי אין זו הפעם הראשונה בה נתניהו בוחר בתגובתו שלא להתייחס לתוכן עליו מתבקשת התגובה, ובוחר תחת זאת לכוון חיצים אל העיתונאי שמבקש אותה. זכורה היטב תוכנית התחקירים "עובדה" של אילנה דיין מנובמבר 2016 שעסקה בין היתר בהתערבות של שרה נתניהו במינויים, שבסופה הקריאה דיין תגובה ארוכה במיוחד של ראש הממשלה שנמשכה על פני דקות ארוכות, בה היא עצמה הותקפה אישית.

מאז אומנם מאז תגובות באורך כה יוצא דופן לא חזרו על עצמן, אך כלי התקשורת המשיכו לשמור על זכות התגובה ולשדר את הדברים - גם כשלא היה דבר בין התגובה לבין הנושא עליה התבקשו להגיב.

כאמור, על רקע התגובה הבוטה הוחלט במערכת "המקור" שלא לשדר אותה, ואנשי נתניהו, בתגובה על אי-שידור התגובה, הפיצו אותה ברשתות החברתיות ערוכה כסרטון.

בתגובת נתניהו מואשם דרוקר כי הוא מבצע משפט שדה פלילי נגד ראש הממשלה, משבש הליכי משפט ומאיים על עדי מדינה במטרה להטות את דעת השופטים. "העובדה שהגורמים המוסמכים לא עוצרים את דרוקר ונותנים לו להשתולל בהדלפות ובסחיטה באיומים נגד עדים, מחזקת את התחושה שבכל מה שקשור לנתניהו - המשחק מכור".

כאמור, בסרטון מוסבר כי "בעולם מתוקן רביב דרוקר היה נכנס היום לכלא על שידור הדלפות פליליות ועל שיבוש הליכי משפט, אבל כשהמטרה של התקשורת היא להפיל את מנהיג הימין נתניהו בכל מחיר - נראה שהכול מותר".

כצפוי, עיתונאים רבים ואנשי תקשורת הגיבו הבוקר על התגובה הבוטה, ביניהם שר התקשורת הנכנס יועז הנדל, שבחר לא להתעמת על התגובה הבוטה עצמה: "גם הבוקר נזכיר כי עיתונאים תפקידם לבקר את השלטון, לבקר אותי ואת שאר הפוליטיקאים. אעשה הכול כדי שבישראל תהיה תקשורת חופשית, אמינה ומגוונת", צייץ הנדל בחשבון הטוויטר שלו. 

ועד עובדי חדשות 13 תומך 

בתוך כך, ועד עובדי חדשות 13 פרסם הבוקר תגובת תמיכה בדרוקר תוך הבעת עמדה נחרצת נגד הסרטון שפרסם נתניהו. "ועד חדשות 13 מזועזע מקריאתה של מפלגת הליכוד, כפי ששותפה בחשבון הפייסבוק של ראש הממשלה נתניהו, להכניס לכלא את אחד מעיתונאיה הבכירים של החברה, רביב דרוקר, בעקבות שידור כתבת תחקיר אמש בתוכניתו 'המקור'.

"הדרישה לעצור עיתונאים היא חציית קו אדום נוסף בהסתה המשתוללת נגד התקשורת, ומזכירה משטרים אפלים שבהם כתבים מושלכים לכלא בשל ביצוע מלאכתם המקצועית.

"אנו מחזקים את רביב, את מערכת 'המקור' ואת כל עיתונאי חדשות 13 המשדרים תחקירים רבי-השפעה על דמויות רבות מכל צידי המפה הפוליטית. כן ירבו!". 

צרו איתנו קשר *5988