אילנה דיין: "אני לא אחמדיניג'אד - לא יכול להיות שנתניהו פוחד ממני"

מגישת "עובדה" הגיבה בגל"צ למכתב התגובה מטעמו של רה"מ שתקף אותה באופן אישי וחריף ■ "נתניהו לא האויב שלי, הוא ראש הממשלה שלי" ■ צפו בתגובת נתניהו המלאה

בנימין נתניהו ואילנה דיין / צילומים: מארק ניימן, לע''מ
בנימין נתניהו ואילנה דיין / צילומים: מארק ניימן, לע''מ

בכל הכבוד לתחקיר "עובדה" ששודר אתמול (ב') בערוץ 2, שעסק בהתנהלות משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, ייתכן כי מה שייזכר מהשידור היא דווקא התגובה הארוכה, המפורטת והמאוד תוקפנית של נתניהו לתחקיר, שנעשתה בין-רגע לאירוע טלוויזיוני נדיר ומדובר מאוד ברשתות. 

התגובה המלאה שתובא כאן בהמשך, מטעמו של ראש הממשלה נתניהו, הייתה למעשה מתקפה ישירה ואישית על העיתונאית אילנה דיין, מתקפה אישית שגובתה במעין תקציר ההיסטוריה של האייטמים העיתונאיים השנויים במחלוקת שפרסמה דיין בשנים האחרונות. בתגובה נטען כי דיין פועלת למעשה להפלת ממשלת הימין בראשות נתניהו ולמען ממשלת שמאל קיצוני.

דיין התראיינה הבוקר (ג') לניב רסקין בגלי צה"ל ואמרה: "אני לא מרגישה קורבן, אבל כדאי שנתניהו ייצא מעמדת הקורבן. התגובה שלו מעידה שהוא חושב שהכתבה הייתה אישית נגדו, ולכן הוא יצא נגדי באופן אישי".

לדברי דיין, "נתניהו הוא לא יריב שלי, הוא לא אויב שלי, אני לא מהווה איום עליו. הוא ראש הממשלה שלי. אני לא משחקת באותו מגרש כמו שלו. אני לא אחמדיניג'אד, או להבדיל גדעון סער, וגם לא ישראל כץ. אני חייבת לבקר ולסקר אותו. זה התפקיד שלי כעיתונאית, ולכן התגובה שלו היא חסרת תקדים. אין לי בעיה אישית נגד נתניהו, יש לי בעיה באיך לשכת נתניהו תופסת את עבודתו של העיתונאי".

דיין הוסיפה: "שלחנו ללשכת נתניהו 32 שאלות וטענות מפורטות שביקשנו עליהן תגובה. קיבלנו רק את המכתב הזה. וזה חלק מהעניין: הם החליטו שהשאלות לא מעניינות, אלא שהכתבה היא רק מסע תעמולה נגדו, ויצאו במתקפה אישית נגדי.

"אני מצליחה להיעלב ועדיין רגישה ולא חסינה מביקורת. אני מתביישת לומר שדי קל להעליב, אותי אבל כאן זה לא המקרה. היו כאן עובדות שביררתי ואישרתי, וזה הכול. בחיים שלי לא הוצפתי בכל-כך הרבה תגובות של אנשים שהבינו את המסר מהכתבה הזו. אסור להגיע למקום שבו נתחיל לחפור במחשכי ההיסטוריה שלנו ולהתנצל על כל מיני דברים שהיו בעבר". 

רסקין: ברור שהתגובה היא לא של סתם יועץ תקשורת. נעשה פה תחקיר, חפירה בהיסטוריה. את יודעת מי כתב את התגובה הזו?

דיין: "אני יודעת מי כתב את המכתב, אבל מוטרדת ממי שחתם עליו. השם לא חשוב. מה שחשוב זה שהמכתב הזה הוא התשובה של בנימין נתניהו עצמו על כתבה שעסקה במשרד ראש הממשלה. יש הרבה דברים שמטרידים בתגובה הזו. אם נתניהו היה יושב מולי עכשיו, הייתי אומרת לו: 'אתה כל-כך חזק, פוליטיקאי מיומן, איש פוליטי שיודע לנטרל כמעט כל איום בסביבתו - לא יכול להיות שאתה פוחד ממני'". 

לדברי דיין, "נתניהו קרא לי 'אשת שמאל קיצוני'. האם בין-לילה הפכתי לכזו רק בגלל שהעזתי לעשות כתבה על בנימין נתניהו? אני גאה בעיתונות הביקורתית, ואנחנו נמשיך לעשות את זה. גם על בנימין נתניהו וגם על שרה נתניהו מותר למתוח ביקורת, ביושר, באחריות ובהגינות ובצורה מאוזנת, ונמשיך לעשות כן", אמרה.

התגובה חסרת התקדים מטעמו של נתניהו

"מעניין אם אילנה דיין, שמתיימרת להיות אבירת חופש הביטוי, תביא את תגובתנו במלואה, ללא צנזורה: הגיע הזמן להסיר את המסכה מעל פניה של אילנה דיין, שהוכיחה פעם נוספת שאין לה אפילו טיפת יושרה מקצועית. אילנה דיין היא בין המובילים של העליהום המתוזמר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנועד להפיל את ממשלת הימין ולהביא להקמתה של ממשלת שמאל.

"דיין לא מסתירה את כוונותיה. רק לפני שבועיים הכריזה מלחמה נגד ראש הממשלה בכינוס בנושא התאגיד, כשאמרה: 'אנחנו חייבים לנהל את המאבק הזה כמו שלא ניהלנו אף מאבק אף פעם'. אמרה וכעת עושה. התוכנית שלה הערב אינה אלא תשדיר תעמולה פוליטי נגד ראש הממשלה ורעייתו, שכולו מיחזור של רכילות מסולפת ושקרים מרושעים.

"איבתה של דיין לראש הממשלה ידועה, כמו גם דעתה על בוחריו. כשראיינה את נשיא ארה"ב ברק אובמה, היא אמרה: 'רוב הציבור בישראל בחר בנתניהו לתפקיד - זה חלק מהבעיה!'. כלומר, לאילנה דיין יש בעיה לא רק עם ראש הממשלה נתניהו אלא גם עם העם...

"איצטלת 'העיתונאית' של דיין היא בעיקר מסווה לתעמולה פוליטית. בראיון לארי שביט ב'הארץ' ב-2010 אמרה דיין על אהוד אולמרט, בזמן שנחשד בשחיתות חמורה: 'יכול להיות שהפסדנו ראש ממשלה מצוין... זאת אפשרות סבירה למחול על שחיתויות ... שאלת האתרוג היא בעיניי שאלה מורכבת'.

"זה לא כזה מורכב: אצל דיין ראש ממשלה מימין מקבל הכפשה מתמשכת - כפי שאנו שוב רואים בשידור התעמולה הנוכחי, וראש ממשלה משמאל מקבל איתרוג מלא. ב-2012 שוב התגייסה דיין לעזרת אולמרט. בזמן שהתנהלו נגדו משפטים על שחיתות, העניקה לו דיין ראיון מחבק. בתנועת 'אומ"ץ - אזרחים למען מינהל תקין' נדהמו וכינו את התוכנית ומשדר שירות לטובת אהוד אולמרטו.

"אילנה דיין היא אשת שמאל קיצוני. להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מתייחסת דיין כאל 'גזל קרקעות'. בעיתון 'הארץ' הקיצוני היא מוצאת 'מקור גדול של נחמה' ושל 'שפיות'.

"גם כאן דיין לא רק אומרת אלא גם עושה. היא השתתפה באירועים לגיוס כספים לטובת 'הקרן החדשה', ובשנת 2008 אף קיבלה מהקרן האנטי-ציונית 'אות הוקרה' מיוחד. את כספי הפרס תרמה דיין לעמותת השמאל הקיצוני 'איתך - משפטניות למען צדק חברתי', ארגון שהוציא דיבה על חיילי צה"ל בפני ועדת גולדסטון.

"רדיפת חיילים איננה דבר זר לאילנה דיין. בשנת 2004 העלילה דיין על קצין קרבי, סרן ר', שהוציא להורג ילדה פלסטינית. סרן ר' זוכה מכל אשמה בבית הדין הצבאי. בית המשפט המחוזי קבע שהדיווח של דיין 'עיוות את האמת', ובית המשפט העליון אישר שבכתבה יש 'לשון הרע'.

"לאחרונה קיימה דיין ראיון מתחנף עם אבו מאזן. במקום לאתגר אותו עם אמירתו המסיתה והמזעזעת, 'אני מברך על כל טיפת דם שנשפכת בירושלים', היא בחרה להתרפס בפניו בנושא אלאור אזריה. בזמן שמשפטו של החייל מתנהל, ועומדת לו חזקת החפות, אמרה דיין לאבו מאזן: 'אני התביישתי כשראיתי את הסרטון הזה והזדעזעתי והוטרדתי... התביישתי עוד יותר כשקראתי את הסקרים, וראיתי שכל-כך הרבה ישראלים תומכים בחייל הזה'. שוב אנו רואים שלאילנה דיין יש בעיה עם העם.

"אחרי ששידרה דיין בפעם היחידה תוכנית על נזקי ארגוני השמאל הקיצוני, שהתבססה על תחקיר של ארגון 'עד כאן', היא מיהרה להתנצל ולהגן על השמאל הקיצוני: 'האנשים האלה עושים עבודת קודש... היה צריך לתת יותר דגש למה שארגוני זכויות אדם עושים למען בעיקר הפלסטינים בדרום הר חברון, שזה מה שעזרא נאווי הקדיש לו את חייו'.

"עזרא נאווי, אותו מהללת דיין, הוא מי שהתפאר בכך שהסגיר פלסטינים לידי הרשות הפלסטינית - למעצר ובמקרים מסוימים אף למוות - כשכל 'חטאם' היה שמכרו קרקעות לידי יהודים. אגב, את החלק השני של תחקיר 'עד כאן' על ארגוני השמאל הקיצוני דיין כבר לא שידרה.

"הציבור הרחב איבד כבר מזמן כל אמון בגופי תקשורת מרכזיים שהתירו כל רסן בתעמולה שלהם נגד ראש הממשלה וממשלת הליכוד. התוכנית של דיין הערב מוכיחה שהציבור צודק. לא פלא שרבים וטובים סירבו להתראיין לה. הם יודעים שהמשחק מכור, ושבמקרה הטוב ישתמשו בהם כעלי תאנה בתוכנית שכל מטרתה הכפשה ורצח אופי.

"הערב בחרה דיין להשמיץ שוב גם את שרה נתניהו, שבאופן חסר תקדים ממשיכה גם כרעיית ראש ממשלה בעבודתה הרגילה כפסיכולוגית ילדים בשירות הציבורי, ובנוסף פועלת ללא לאות למען ניצולי שואה, חיילים בודדים, נשים מוכות, ילדים חולי סרטן, משפחות שכולות ונפגעי פעולות טרור. מובן שכל זה לא יזכה לתוכנית מיוחדת של דיין, שיורדת לשפל המדרגה בניסיון לפגוע בראש הממשלה באמצעות השתלחות בבני משפחתו.

"תוכניתה של דיין הערב מדגימה היטב מדוע שוק התקשורת חייב לעבור רפורמה. ראש הממשלה נחוש לפתוח גם שוק זה לתחרות שתוסיף לגיוון וריבוי דעות, לצד שידור ציבורי ממלכתי ויעיל. כך הוא יעשה - גם אם אילנה דיין תמשיך את תשדירי התעמולה שלה נגדו פעמיים בשבוע", לשון התגובה.