הרבעון הקשה ביותר מאז תחילת המדידות: המשק התכווץ ב-6.8%

הצריכה הפרטית צנחה ברבעון הראשון של השנה ב-20.2% • יבוא כלי הרכב התרסק ב-96.9% • נקודת אור: יצוא הסחורות והשירותים עלה ב-2.9% • השפעת נגיף הקורונה צפויה להיות חריפה יותר ברבעון השני

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס
ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

הפעילות הכלכלית במשק התכווצה ברבעון הראשון של השנה בשיעור של 6.8% - כך מעדכנת היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בעדכון שני של החשבונות הלאומיים. בעדכון הראשון, שפורסם בחודש שעבר, העריכה הלמ"ס שיעור התכווצות גבוה אף יותר של 7.1% - אך בשני המקרים מדובר בירידה הרבעונית החדה ביותר מאז החלה המדידה בשנת 1995. 

חשוב לציין כי מדיניות צעדי הסגר של הממשלה החלה בשבועיים האחרונים של חודש מרץ, כך שהשפעת הקורונה באה לידי ביטוי רק בצורה חלקית בנתוני הצמיחה של הרבעון הראשון (המתייחס לחודשים ינואר, פברואר ומרץ). השפעת הקורונה צפויה לבוא לידי ביטוי חריף יותר באומדני הפעילות הכלכלית של הרבעון השני של השנה, שיפורסמו בעוד מספר שבועות.

ירידה חדה בצריכה הפרטית

הפגיעה הכלכלית הורגשה היטב ברבעון הראשון, בראש ובראשונה בהוצאה על צריכה פרטית, מנוע הפעילות העיקרי של המשק - שצנחה במהלך הרבעון ב-20.2%. מהשוואה בינלאומית שערכה הלמ"ס עולה כי מדובר בירידה בשיעור דומה לזה שנרשמה בצרפת (20.4%), כשהירידות החדות ביותר נרשמו בספרד (26.3%), איטליה (23.9%) ובלגיה (23.6%). ההוצאה לצריכה פרטית לנפש ירדה בישראל ברבעון הראשון ב-21.6%.

"ההוצאה לצריכה פרטית שנפגעה קשה מאוד ממשבר הקורונה והושפעה גם מהירידה המשמעותית ביבוא מכוניות הנוסעים", מציינים בלמ"ס. השפעת משבר הקורונה הביאה לירידות גבוהות במיוחד בשירותי ההובלה (הן בארץ והן בטיסות לחו"ל), בשירותי האירוח ובשירותי התרבות והפנאי. ההוצאות לכלי רכב לשימוש פרטי ירדו ב-86.3% בחישוב שנתי (39.2% בחישוב רבעוני) לאחר עלייה גבוהה ברבעון הקודם בשל שינוי מדיניות המיסוי. ההוצאה על הלבשה והנהלה ירדה ב-35.9%, ההוצאות לריהוט ותכשיטים ירדו ב-32.5% בחישוב שנתי, ההוצאה לרכישת ציוד משק הבית כגון: מקררים, מכונות כביסה, מזגנים ירדה ב-4% בחישוב שנתי.

מנגד, הסעיף היחיד שרשם עלייה משמעותית בצריכה הפרטית לנפש הינו צריכת המזון, המשקאות והטבק שרשם עלייה של 5% בחישוב שנתי ברבעון הראשון השנה.

הירידה החדה בתיירות היוצאת הורגשה היטב ברבעון הראשון והתבטאה בירידה של 85.2% ביבוא שירותי תיירות, לאחר עלייה של 61.2% ברבעון האחרון של 2019. גם הצניחה בתיירות הנכנסת הורגשה היטב ברבעון הראשון בדמות ירידה של 64.6% ביצוא שירותי תיירות.

יבוא השירותים האחרים ירד ב-25% ויבוא הסחורות האזרחיות ירד ב- 7.8% ברבעון הראשון של שנת 2020 לאחר עלייה של 23.4% ברבעון הרביעי.

יצוא הסחורות והשירותים (למעט יהלומים וחברות הזנק) עלה ברבעון הראשון של 2020 ב-2.9% בחישוב שנתי, לאחר לעלייה של 9.8% בחישוב שנתי ברבעון הקודם.

ירידה דרמטית ביבוא כלי רכב

ההוצאה לצריכה ציבורית ירדה ב-10.8% ברבעון הראשון של שנת 2020 בחישוב שנתי. ההשקעה בנכסים קבועים (ההשקעה בבתי מגורים והשקעות ענפי המשק בבנייה, בציוד וכלי תחבורה) ירדה ברבעון הראשון של 2020 ב-20.7% בחישוב שנתי, לאחר עלייה של 7.3% ברבעון הקודם. מאחורי הנתונים האלה מסתתרת ירידה דרמטית (96.9%) ביבוא כלי תחבורה יבשתיים וירידה של 52.4% בהשקעות בענפי ה-ICT.

ניתוח הפעילות הכלכלית בענפים השונים ברבעון הראשון מצביע על ירידות חדות בפעילות הכלכלית בענף הבינוי (15% בחישוב שנתי), בענף המסחר ושירותי אירוח ואוכל (16.6% בחישוב שנתי), ובתוצר ענף שירותי תחבורה, אחסנה, דואר ובלדרות (26.5% בחישוב שנתי).

הפעילות הכלכלית בענפי השירותים הפיננסיים, ביטוח, נדל"ן ושירותים אחרים והמידע והתקשורת שמרה במהלך הרבעון על יציבות יחסית.

צרו איתנו קשר *5988