"מרד חדרי הכושר" מסתבך: פשיטות משטרתיות, קנסות ואזהרות ברחבי הארץ

רק אתמול הנחתה הממשלה על סגירתם, והיום פשטה המשטרה על חדרי כושר ברחבי הארץ, חילקה קנסות וזימנה בעלים לחקירות • "הגיעו אלינו שבעה שוטרים בו זמנית, כאילו אין משפחות פשע באשדוד"

מרד חדרי הכושר: שוטרים פושטים על חדרי כושר ברחבי הארץ / צילום: תמונה פרטית
מרד חדרי הכושר: שוטרים פושטים על חדרי כושר ברחבי הארץ / צילום: תמונה פרטית

יום לאחר הנחיית הממשלה לסגור את חדרי הכושר, והכרזת בעלי מכוני הכושר על "מרד" ופתיחת העסקים כרגיל, ערכה המשטרה פשיטות על חדרי כושר רבים: אמש והיום פשטה המשטרה על חדרי כושר ברחבי הארץ, בין היתר באשדוד, תל אביב, כפר סבא וראשון לציון. השוטרים חילקו אזהרות לבעלי המכונים, ונרשמו גם מקרים בהם זומנו הבעלים לחקירה בחשד להפרת החוק האוסר על פתיחת חדרי כושר. בין המכונים בהם נערכו פשיטות נמנים "ספייס"  ו"לזוז". במקרה של "לזוז" פשטו על המקום שבעה שוטרים, והבעלים הוזמנו לחקירה לאחר שהודיעו לשוטרים כי אין בכוונתם לסגור את המקום.

הרקע לפשיטות של המשטרה הנו רשימת ההגבלות החדשה שאישרה הממשלה להתמודדות עם הגל השני של מגפת הקורונה, וביניהן ההחלטה על סגירת חדרי הכושר. ההודעה עוררה סערה בקרב בעלי חדרי הכושר וסטודיו לאימונים, אשר הודיעו באמצעות "פורום חדרי הכושר" כי הם לא יסגרו את שעריהם (במה שזכה לכינוי "מרד חדרי הכושר") בין היתר מאחר שלא קיימו איתם כל שיח בנוגע להגבלות, ההנחיות לא ברורות וכן חדרי הכושר ומתחמי הספורט אינם מהווים לטענתם גורם משמעותי בשרשרת התחלואה.

אתמול, לאחר דיונים בנושא, פורסמו הנחיות מפורטות יותר בנוגע לסגירתם של מתחמי כושר, ובין היתר הובהר כי מתחמי סטודיו יכולים להמשיך ולפעול. זאת, בניגוד לחדרי כושר. בעקבות ההודעה, החליטו חדרי כושר רבים להסב את חללי חדרי הכושר שלהם למתחמי סטודיו, תוך עמידה בכללי הריחוק החברתי ומספר המתאמנים המותר. ואולם, הבוקר, קיבלו בעלי חדרי כושר רבים ביקור מהמשטרה.

אחת מבעלי חדרי הכושר האלה היא סטלה ויינשטיין, בעלים של רשת חדרי הכושר "לזוז" ומראשי וועד "פורום חדרי הכושר", אשר על חדר הכושר שלה באשדוד פשטו הבוקר  שוטרים. ויינשטיין: "הגיעו אלינו שבעה שוטרים בו זמנית, כאילו אין משפחות פשע באשדוד, ואין יותר פשיעה בארץ. המתאמנים הרגישו מאוימים. בסוף הם גם לקחו את שני השותפים שלי לחקירה. הם מחרבים לנו את העסק לגמרי. אני אזרחית שומרת חוק, וזו סיטואציה מאוד לא קלה עבורי".

לדברי סטלה, היא ושותפיה ביצעו התאמות של חדר הכושר ל"תו הסגול" ולהנחיות החדשות, ובתחילה השוטרים שהגיעו למקום כלל לא ידעו שלמתחמי סטודיו הותר לפעול. "אתמול, עם הוצאת הצו המגביל, קראנו אותו בצורה מסודרת, את כל החוק הזה שיצא ב-47 שניות מחשבה. זה הזמן שהוקדש מהרגע שהוחלט לסגור את כל חדרי הכושר ועד הרגע שחברי הכנסת הצביעו בעד, וב-47 שניות הללו לא ביקשו ולו נתון אחד ממשרד הבריאות על מצב התחלואה וההדבקה בחדרי הכושר. אבל קראנו הכול, ביצענו התאמות והפכנו את חדרי הכושר שלנו למתחמי סטודיו מסודרים, מבודלים כאשר כל מתחם מבודד עם הפרדה מסודרת ולא יותר מ-19 איש בכל מתחם.

"ובכל זאת הגיעו שוטרים ודרשו לסגור בלי להבין, בלי לקרוא את החוק ובלי לברר האם אנחנו עומדים בכללים. הם לא ידעו בכלל שמתחמי סטודיו יפתחו. הם נתנו לנו אזהרה, ואמרו לנו שזה לא מופיע שאנחנו 'סטודיו' ברישיון העסק שלנו" ואחרי שאמרנו שנישאר פתוחים שני השותפים שלי - אנטולי וויקטור שנקל - 'הוזמנו' למשטרה, והם כרגע בתחנת משטרה".

למה אתם לא סוגרים?

ויינשטיין: "אנחנו לא נסגור גם אם נאלץ להיעצר. אני אזרחית שומרת חוק, אך יש גבול, לא אתן לממשלה למוטט את העסק שבנינו ולשלוח אותנו לפת לחם. מדובר בענף עם אפס הדבקות ו-120,000 עובדים. איך אסתכל בעיניים לעובדים שלי? אנחנו אנשים נורמליים שנמצאים בסיטואציה לא נורמלית".

שני השותפים ברשת "לזוז" שוחררו בינתיים מהתחנה, לאחר שהצליחו לשכנע את השוטרים כי על פי ההנחיות הם יכולים לפתוח את המתחם כ"סטודיו" עם ההתאמות הנדרשות, אותם הם עשו.

הפשיטות נערכות על רקע הבלגן החוגג כיום בתחום חדרי הכושר. הגם שההגבלות החדשות נכנסו לתוקף אתמול בשעה 14:00, וחדרי הכושר היו אמורים להיסגר החל משעה זו, לא מעט מתאמנים קיבלו הודעות מהמועדים בהם הם מתאמנים לפיהן המקום יישאר פתוח. כפי שנחשף ב"גלובס", הרקע להודעה הייתה הנחיית ועד הפעולה של פורום חדרי הכושר, שבו חברים מאות חדרי כושר וסטודיו לכושר, שהורה לחבריו לא להישמע להנחיות הממשלה ולפתוח את חדרי הכושר, חדרי האימון והסטודיו כרגיל. הבעלים של חדרי הכושר ידעו כי הם מסתכנים בסנקציות, אך מרגע שהותר למתחמי הסטודיו להמשיך לפעול הם ראו בכך פתח להישאר פעילים, אם יבצעו את ההתאמות הנדרשות. המדינה, כך נראה, חושבת אחרת.

יובל ליבלינג, הבעלים והמנכ"ל של רשת פרופיט, היה בין הרשתות הגדולות היחידות שפעלו בהתאם להנחיות הממשלה וסגר את 25 מועדוני הרשת בשעה 14:00 בדיוק אתמול. הסגירה בוצעה במקביל למחאה שהוביל יחד עם ועד ארגון בעלי העסקים בענף הכושר, שהוא מראשיו. ליבלינג בחר לסגור את כל הסניפים, למרות הנזק הכלכלי העצום שהדבר גורם לרשת ולמרות שהוא ממובילי המחאה.

עמדתו של ליבלינג וארגון בעלי העסקים בענף הכושר הנה כי ההחלטה על סגירתם של חדר הכושר הייתה מוטעית, ולא התבססה על נתוני אמת המצביעים על אחוז הדבקה מהנמוכים במשק במסגרת חדרי הכושר.

לדברי ליבלינג, "הארגון פעל, פועל ויפעל בכל אמצעי חוקי במטרה להסיר את המגבלות בהתאם לנותני האמת של ההדבקות ולמנוע את אפלייתם הלא מוצדקת של חדרי הכושר, וכן יפעל למתווה פיצוי מיידי שישקף את הפגיעה האנושה בענף".

צרו איתנו קשר *5988