מחאת חדרי הכושר: "תאזקו אותי, תעצרו אותי. זהו. אני לא סוגר. זה מה יש"

ועד הפעולה של פורום חדרי הכושר הורה לחבריו לא להישמע להנחיות הממשלה שפורסמו היום, ולפתוח מחר את חדרי הכושר, חדרי האימון והסטודיו כרגיל • על פי החלטת הממשלה ההגבלות אמורות להיכנס לתוקף היום, אך מאמני כושר, בעלי מועדונים וחדרי כושר מסרבים לסגור

חדר כושר של רשת SPACE  / צילום: שי בן נפתלי
חדר כושר של רשת SPACE / צילום: שי בן נפתלי

ועד הפעולה של פורום חדרי הכושר, שבו חברים מאות חדרי כושר וסטודיו לכושר, הורה לחבריו לא להישמע להנחיות הממשלה שפורסמו היום, ולפתוח מחר את חדרי הכושר, חדרי האימון והסטודיו כרגיל. עם זאת, חדרי הכושר שלא יעמדו בהנחיות הממשלה מסתכנים בסנקציות.

"אי אפשר לסגור אותנו שוב. הענף שלנו חטף חתיכת מכה בכל הראשון של הקורונה, והוא לא ישרוד מכה נוספת", אומרת סטלה ויינשטיין מבעלי רשת חדרי הכושר "לזוז" ויו"רית משותפת בפורום חדרי הכושר. "בקושי הצלחנו לשרוד את התקופה הראשונה, ועכשיו מנחיתים עלינו הנחיות גורפות לסגור, מבלי לדבר איתנו, ומבלי לומר לנו מי בדיוק צריך לסגור, מה לעשות עכשיו וכמה זמן זה ימשך. מה אני ורבים כמוני אמורים לעשות עם מיליוני השקלים של השכירויות שאמורים לרדת מהחשבון שלי בשבוע הבא על המועדונים?".

על פי החלטת הממשלה ההגבלות אמורות להיכנס לתוקף היום (ג') בשעה 14:00, אך מאמני כושר רבים, בעלי מועדונים וחדרי כושר מסרבים לסגור. ביניהם גם פיראס ג'אנקולה שפרסם פוסט בפייסבוק בו כתב: " תשלחו אליי פקחים. תשלחו אליי משטרה. תקנסו אותי, תאזקו אותי, תעצרו אותי. ואז כשאגיע לכותרות בכל כלי התקשורת, יעלה שר שקר כלשהו מהממשלה היפה שלנו ויבטיח לעזור לנו. זהו. אני לא סוגר. זה מה יש".

אחד הדברים שמקוממים את העובדים בענף הכושר הוא שלדבריהם הנתונים הסטטיסטיים מלמדים על כך שהם לא חלק משרשרת ההדבקה בנגיף הקורונה, ובכל זאת בכל פעם מחדש הם אלה שסופגים את המכה הכי קשה - ונסגרים ראשונים. הפורום אסף בעת האחרונה את נתוני ההדבקה והפיץ בין חבריו מסמך המלמד כי חדרי הכושר צריכים להיות האחרונים אליהם מופנית האצבע המאשימה בכל הנוגע להפצת המחלה.

המחקר המקיף ביותר שבוצע באירופה כדי לבחון את השפעת הפצת המחלה בפעילות במועדוני כושר ובחן קבוצה גדולה של 3764 נחקרים בגילאי 18-64 כאשר מחצית מהנחקרים התאמנו במועדוני כושר, ולמחצית באופן אקראי לא ניתנה האפשרות להתאמן, מצא כי לא היה כל הבדל בין הקבוצות בשיעורי ההדבקה. לטענת פורום חדרי הכושר, "המסקנה הברורה היא שמועדוני הכושר באירופה אינם מקור להדבקה והפצת הנגיף. נתונים אלו באים גם לביטוי במדינות אירופה השונות שפתחו את מועדוני הכושר לפני יותר מחודש והמצב לא יצר כל התפרצות בצרפת, איטליה, גרמניה, וספרד לדוגמה שבהם הנתונים בגל הראשון היו גבוהים בהרבה מישראל וכעת למעלה מחודש מפתיחת המועדונים הם בשליטה ובמדדים נמוכים בהרבה מישראל".

"לא קיבלנו שום מענה ושום יחס ממקבלי ההחלטות"

ויינשטיין מוסיפה כי "ככל הידוע לנו לא היה מקרה הדבקה אחד בחדרי הכושר. בכל המקרים שהגיעו חולים מאומתים בדיעבד אל חדרי הכושר שרשרת ההדבקה לא נמשכה בחדרי הכושר. חדרי הכושר ממש לא קשורים לשרשרת הדבקה. בשבוע האחרון של יוני יש מאות נדבקים באירועים, במסעדות ובישיבות ולמיטב ידיעתנו בחדרי הכושר הגיעו להתאמן בסך הכול 15 חולים מאומתים, כאשר יש מאות ואלפי חולים. ממחקרים שנערכו באירופה, בהם מחקר גדול בנורבגיה, עולה כי אין הדבקה בחדרי הכושר. המחקר הנורבגי מדבר על 3,000 חולים שהגיעו לחדרי כושר ואפס נדבקים. המחקר הוצג באתר משרד הבריאות בישראל. ויותר מזה, אם עוקבים אחרי נתוני ההדבקה - מ-7 במאי, אז נפתחו חדרי הכושר, לא הייתה עלייה בנתוני ההדבקה והיא החלה אך ורק שבועיים לאחר פתיחת הקפסולות בבתי הספר ובאולמות האירועים. ובינתיים, הורגים אותנו". 

כתבת "גלובס" שני אשכנזי פנתה למשרד הבריאות בשאלה כמה אנשים נדבקו בשבועות האחרונים בין היתר בחדרי הכושר, ונענתה כי "הנתונים אינם זמינים".

פורום חדרי הכושר הוקם לפני כחודשיים על רקע המשבר הכלכלי הקשה שפקד את ענף הכושר עם סגירתם של כל חדרי הכושר והמועדונים, ללא מועד פתיחה ידוע. ויינשטיין: "הענף נפגע משמעותית מאוד, ולא קיבל שום מענה ושום יחס ממקבלי ההחלטות. לא נפגשו איתנו עד היום, אף חבר ממשלה לא מתייחס אלינו, למעט ח"כ עודד פורר שמשתדל לשמור אתנו על קשר, אבל הוא לא יכול לסייע לנו הרבה, ולכן נאלצו להקים וועד פעולה שישמיע את הקול של ענף הכושר".

מאות חדרי כושר ובעלי סטודיו לכושר התאגדו, בהם "לזוז", "ספייס", "פרופיט", "הולמס פלייס", "בוטס פינטנס סנטר" של רוני דואני ועוד רבים אחרים, גדולים וקטנים. כולם מתכוונים להתעלם מהודעת הממשלה על סגירת חדרי הכושר, ולפתוח מחר כרגיל.

ויינשטיין: "למה שנסגור? לא קיבלנו שום הודעה מסודרת. אנחנו ניזונים ממידע מהחדשות. לא ברור לנו האם סוגרים או לא, מי בכלל צריך לסגור. אנחנו מנסים להבין מה קורה דרך ערוצי החדשות והודעות שר הבריאות אך מעבר להודעות כלליות לא ברור לנו מה משמעות החלטת הממשלה. האם אנחנו אמורים לחכות להחלטת ועדת הקורונה, האם סוגרים את הדלת עכשיו? אני אישית יצרתי קשר ודיברתי עם יועצים של חברי כנסת שלא התייחסו אלי ואמרו שזה לא בזירה שלהם, אבל בממשלה אף אחד לא מתייחס אלינו. לכן, אנחנו לא מתכוונים להתייחס להנחיות. מכיוון שאף אחד לא פנה אלינו בצורה רשמית ומסודרת אנחנו פותחים כרגיל".

חברי פורום חדרי הכושר מתקוממים על כך שהממשלה מקבלת החלטות הרות גורל לענף מבלי להיוועץ בגורמי המקצוע, ומבלי לדבר עם הוועד כלל. ויינשטיין: "יש דרך לפנות לעסקים. יש דרך לדבר. כשרוצים לגבות מיסים יודעים למצוא אותנו וליצור אתנו קשר. הם מודעים מאוד לוועד וליושבי ראש הוועד. אנחנו לא אמורים להתעדכן מהחדשות, אז עד שלא ישבו איתנו בצורה מסודרת אנחנו עובדים".

בנוסף, מבהירים חלק מהפועלים בענף כי בעקבות התפרצות הנגיף ודרישות הממשלה הם השקיעו כספים רבים בהתאמת חללי הכושר שלהם לכללי התו הסגול ולכללי הריחוק החברתי וההגיינה הנדרשים - וכעת שוב סוגרים אותם, חרף העובדה ששמרו על הכללים באדיקות.

תסיסה ומרד נגד ההחלטה הלא רציונלית

לדברי ניסים זוארץ, בעלים של "ניסים זוארץ סקול", בית ספר להכשרות כושר, ואחד מראשי מאבק העוסקים בענף הכושר, ההחלטה אינה רציונלית ואינה מידתית ועלולה לקבור את הענף. "לא ניתן להרוג את ענף הכושר. לא ייתכן כי ההחלטות מתקבלות מבלי לדון עם אנשי המקצוע ומבלי להבדיל בין חדר כושר לבין סטודיו או סטודיו לפילאטיס. סטודיו הוא קפסולה בטוחה של בין 15-20 אנשים ויש להתיר להם להתאמן כמו תפילות בבתי כנסת. סטודיו לפילאטיס הוא עד עשרה אנשים. בנוסף, חדרי הכושר ומועדוני הכושר, על אף ההפסדים הכבדים שספגו בתקופת הקורונה, השקיעו באמצעי מיגון ושמרו על כללים נוקשים על מנת למנוע הדבקה. לא ניתן להפיל על כתפי ענף הכושר את הגל השני, כאשר הוא שמר על הכללים בחומרה. אנשי משרד הבריאות ומקבלי ההחלטות לא מבינים את התחום ושולפים החלטות מהמותן. מתחת לפני השטח אני מרגיש תסיסה ואת תחילתו של מרד ענף הכושר בהחלטה הלא רציונאלית".

לדברי ויינשטין, "יש 5,000 עובדים ישירים בענף שבקושי רב הצליחו להחזיר את כל הלקוחות, וזה ללא המאמנים האישיים ועוד עוסקים במקצוע. מה אני צריכה לעשות עכשיו? לבטל מנויים? להחזיר כספים? להקפיא? איזה פיצוי אני אקבל מהמדינה? הרשת שלי ועוד הרבה מאוד מקומות חייבים מיליוני שקלים בשכירויות. מי יפצה אותי על זה ומי ידחה לי את זה? יש הלוואות וארנונה ועוד ועוד הוצאות שיורדות קבוע ואף אחד לא מדבר איתנו על מה יהיה, אף אחד לא נותן לנו הקלות ושום דבר לא ברור".

צרו איתנו קשר *5988