עורך חדשות השבת של "רשת 13" פוטר ועורר סערה

ניר בכר, עורך מהדורת חדשות השבת "בחדשות 13" שפוטר היום, פרסם פוסט שבו האשים את ההנהלה בכך שהיא פועלת "ברוח בלפור" • העיתונאית נגה ניר נאמן צייצה בתגובה: "לשיקולים פוליטיים לא היה מקום ולא יהיה מקום אצלנו"

אולפן חדשות 13 / צילום: צילום מסך, גלובס
אולפן חדשות 13 / צילום: צילום מסך, גלובס

התכתשות של ממש מתחוללת בין עיתונאי "חדשות 13". זאת לאחר שעורך מהדורת חדשות השבת ניר בכר, שפוטר היום רשמית, פרסם פוסט שבו הוא האשים את הנהלת "חדשות 13" והמנכ"ל ישראל טוויטו בסיכול ממוקד לעיתונאים "שלא באים טוב בעין המנכ"ל", וטוען שרוח המפקד ב"חדשות 13" כיום היא רוח בלפור.

בפוסט שפרסם ברשתות החברתיות, בכר הביע תמיהה מדוע הוחלט לפטר דווקא אותו למרות שהמהדורה שערך צמצמה את הפער בשבועות האחרונים מול המתחרים ב"חדשות 12", ומדוע לאחר שכבר זומן לשימוע הוצע לו לערוך את התוכנית "שישי עם איילה חסון" תמורת שכר נמוך ב-30%. עוד תוהה בכר מדוע צורף העיתונאי אבי עמית,  מגיש פינת התחקירים "המפצח", אל רשימת המפוטרים, זאת למרות ההצלחה של הפינה שלו, ולאחר שבשבוע האחרון עקף הרייטינג שלה את המתחרים ב-30%.

"מדוע החליט המנכ"ל להיפטר בעת הזאת דווקא מפינת התחקירים הבועטת ומתוכנית החדשות המצליחה והעקבית שלו, כפי שהוא עצמו הדגיש בלא מעט הזדמנויות? את התשובה צריך לחפש ברוח המפקד שנחת על הכיסא לאחר ששימש כיועץ התקשורת של השרים גדעון סער וישראל כ"ץ - עניין תמוה ומטריד לכשעצמו", כתב בכר בפוסט.

"מיד עם הקפצתו לתפקיד, התברר שרוח המפקד - היא רוח בלפור. גם אם הדברים לא נאמרים במפורש", כתב בכר ופירט שורה של מקרים שלטעמו משקפים אמירה זאת: טענות על כך שלא זימן לאולפן את ישראל כ"ץ, שאלות לגבי הבחירה לפתוח מהדורה עם פריצה לעצרת לזכר רבין או טרוניות על כך שהכתב המדיני מצטט בכתבה על סיפוח את בני גנץ.

"וכל בעודך נדרש לתת הסברים לדובר הליכוד מדוע אתה לא מצעיד לאולפן מידי שבוע את שרי המפלגה אתה מגלה שמה שלא קורה אצלך בתוכנית, ממלא את המסך מסביב לשעון עם כל הריקלינים והארז תדמורים של העולם, שחותרים בעקביות תחת התקשורת החופשית, אבל ניזונים במקביל מהבמה הנדיבה שלה". לטענתו, "הערוץ הבלתי תלוי שנתן בעבר בראש עם תחקירים ועיתונות לוחמת - הוא כעת חתלתול מבוית. אפשר להשליך עד מחר את שק האינטרסים על הבעלים בלווטניק ועל מנכ"ל רשת אבי בן טל. האחריות לעמוד השדרה העיתונאי של החברה מוטלת על העורך הראשי בלבד".

כאמור הפוסט של בכר מעורר תגובות רבות בענף התקשורת, שממילא עסק בימים האחרונים בפיטורים ב"חדשות 13" ובסיבות להם.

כך למשל העיתונאי אלון בן דוד התייחס ב"דמוקרט TV" לתוכנית הפיטורים ואמר כי "קשה להתווכח עם בעלים שאומר לך אני לא מוכן יותר להפסיד כסף. לא הייתי עוטף את זה בשום צבע פוליטי, ואני מתנגד לכל הרמיזות האלה".

כתב הצפון של "חדשות 13" אלי לוי התייחס ישירות לפוסט של בכר וכתב "ניר יקירי הוא מהאנשים הישרים, הרגישים והחברתיים שהכרתי ב-24 שנותי ככתב הצפון ועבדתי עם שניים-שלושה עורכים. הפיטורים כואבים לי יותר מלכל אדם אחר. אתה עורך מקצוען - אין מקום לציוץ הזה, האשמות האלה פוגעות באדם שבנה את שמו ואת הקריירה שלו מאפס".

על כך השיב לו עמית אהרונסון, כתב מגזין של החברה, שפוטר אף הוא בגל האחרון, כשהוא התייחס לאופן ולגישה שבה פוטרו העובדים בחדשות - שזכתה לביקורת (אם כי עד עתה שקטה) מחלק מהמפוטרים. "ברור אלי", צייץ אהרונסון, "כל כך ישר ורגיש שאפילו להרים טלפון, לשלוח הודעה, להסתכל בפרצוף לחלק הארי של המפוטרים הוא לא טרח. או סתם לוודא שמודיעים להם שמפסיקים לעבוד איתם בזמן ולא, נניח, שלושה ימים אחרי שהעניין יוצא לתקשורת. רגיש. ברור".

עיתונאים אחרים הנחשבים מקורבים לטוויטו מיהרו לצייץ ציוצי תמיכה. הכתב דורון הרמן צייץ: "ניר ידידי, צר לי על פיטוריך. אתה כותב דברים קשים ולצערי גם לא נכונים. זכותך כמובן לכעוס ולהיות מאוכזב. יחד עם זאת תסביר לי בבקשה איך אפשר לטעון טענות סרק כמו שרוח בלפור נושבת ב'חדשות 13'. האם נשבה גם כאשר נלחמו שדרוקר יישאר בחדשות ולא יעבור לתאגיד? אני מבין את מצבך העדין ומאחל לך כל טוב, אבל דבריך מטילים על עיתונאים מעולים כתם. רוב הכתבים אצלנו למרבה הצער חוששים מה יכתבו עליהם נתי טוקר ענת ביין-לובוביץ' ורן בוקר. ולכן לא יגיבו כאן. אבל ודאי תסכים איתי, שאם אתה באמת זועק מדם ליבך. היית צריך להתריע בזמן אמת. לא עשית זאת. מדוע?".

גם העיתונאית נגה ניר נאמן צייצה בטוויטר תגובה על ההאשמת של בכר: "ניר ידידי, לכולנו עצוב על חברים שהולכים בגל הפיטורים הזה, אבל הכעס שלך על אובדן העבודה לא מצדיק הטחת רפש כזאת עלינו, העיתונאים שעובדים כאן. ולא על העורך הראשי הישיר - המנכ"ל שלנו, כשאתה יודע שלשיקולים פוליטיים לא היה מקום ולא יהיה מקום אצלנו".

בכר כאמור הוא עיתונאי ותיק עם קריירה של למעלה מ-30 שנה, ותפקידים במספר כלי תקשורת, בהם "ידיעות אחרונות" וקבוצת "הארץ". אין זאת הפעם הראשונה שסיום העבודה שלו מלווה באקורד צורם מבחינתו, גם בעת פיטוריו מ"ידיעות אחרונות", שם כיהן כעורך 7 ימים, ניהל בכר הליך משפטי נגד הקבוצה וביקש צו משפטי שיורה ל"ידיעות אחרונות" להימנע ממינוי עורך למוסף. במהלך ההתדיינות בתיק חשף בכר לכאורה התנהלות בעייתית בתוך "ידיעות אחרונות" כמו גם של העורך דאז רפי גינת. בסופו של דבר התביעה נמחקה ובכר חויב בהוצאות.

מחדשות 13 נמסר כי "בימים אלו אנו נמצאים בעיצומו של תהליך התייעלות לא פשוט, ארגונית ופרסונלית, עקב קיצוץ של עשרות מיליוני שקלים, כל זאת במטרה להבריא את החברה ולהמשיך לספק לצופים שידורי חדשות ברמה הגבוהה ביותר, כפי שעשינו עד כה. אנו נאלצים להיפרד מאנשי מקצוע מעולים, בניהם ניר בכר. צר לנו על הבחירה שלו לסיים ההתקשרות בנינו בטונים כאלו, ומאחלים לו הצלחה רבה בהמשך הדרך".

צרו איתנו קשר *5988