הנאמן התנגד, הבנקים רצו לסגור עסקה ומשפחת פישמן תצא עם עשרות מיליוני שקלים (לפחות)

בית המשפט אישר את ההסדר בין משפחת פישמן לבנקים ולרשות המסים • הנאמן טען כי באופן תקדימי יקבלו בני המשפחה נכסים בסכומי עתק ש"הוברחו" אליהם • גורם מעורב בתיק: "הבנקים מיהרו לסגור הסכם למרות שיכלו לקבל סכומי כסף ניכרים"

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף
אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין אישר את הסדר הנשייה של משפחת פישמן עם הבנקים ורשות המסים.

בהחלטתו כתב אורנשטיין כי "בהינתן שלא מצאתי בתנאי ההסדר שנפל פגם היורד לשורשו של עניין או המקיים את אחד מהחריגים המפורטים לעיל, גם לא אדרש לבחון את רכיבי ההסדר אחד-אחד".

עוד הוסיף אורנשטיין כי "אין חולק כי קיים שיפור בהסדר זה בהשוואה לנוסחים בהצעות הקודמות של המגשר, ובאחרון יש כדי להיטיב יותר עם הנושים, לרבות בכך שהסכום שיועבר לידי הנושים לא יפחת מ-214 מיליון ש"ח, בהשוואה לנוסח המקורי לפיו הסכום האמור עמד על 140 מיליון ש"ח בלבד".

לצד זאת, שיבח אורנשטיין את הנאמן של נכסי פישמן עו"ד יוסי בנקל שהתנגד נחרצות להסדר. "מחויבותו הבלתי-מתפשרת של הנאמן לטובת הנושים אינה מובנית מאליה. אמנם הנושים בחרו לבסוף שלא לפעול על פי עמדתו, אולם אין בכך כדי להמעיט מתרומתו המשמעותית להשאת קופת הנשייה, בכלל ולגיבוש הסדרי הגישור, בפרט".

לפני שבוע הסדר הנושים של בני משפחת איש העסקים פושט הרגל, אליעזר פישמן, הגיע לפתחו של נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין.

שלושת הנושים המרכזיים הם בנק לאומי, בנק הפועלים ורשות המסים. ההסדר המוצע התקבל בתום הליך גישור בפני נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס, אשר גרוניס, והוא מסדיר את התביעות נגד רעייתו של פישמן, טובה פישמן, ילדיהם, ענת מניפז, איל פישמן, רונית פישמן-אופיר, ובעניינה של רונית אבן. במקביל, יימשך הליך פשיטת הרגל נגד אליעזר פישמן עצמו, בעיקר בניסיון לאתר נכסים שלו בחו"ל.

לטענת עו"ד בנקל בדיון, באמצעות הסכמים רבים ומפותלים בין חברות השונות של חברות קבוצת פישמן, העביר אליעזר פישמן סכומי עתק לטובת בני המשפחה שלו כדי לדאוג להם. מטרת הסדר הנשייה היא השלמת הברחת הנכסים לבני משפחת פישמן באישור בית המשפט כדי לדאוג לאליעזר פישמן. לטענתו ההסדר איננו אלא תרמית. עוד הוסיף בנקל כי ההסדר המוצע לא תורם דבר שלא יוכל להשיג באמצעות הבקשות השונות שהגיש. בניגוד לאמור בהסדר, בני המשפחה לא רק שלא תורמים דבר לקופת פשיטת הרגל, אלא שבאופן חסר תקדים ההסדר דווקא מעביר כספים מקופת פשיטת הרגל לבני המשפחה בהיקף של עשרות רבות של מיליוני שקלים.

מן הצד השני טען ב"כ פישמן עו"ד שולי גולדבלט כי "האמירות שנאמרות על ידי עו"ד בנקל, הן חסרות בסיס. הטענות שלו שההסדר מוחק חוב של מאות מיליונים של משפחת פישמן הוא מופרך. מדובר במחיזור של טענות שכבר העלה בשני סבבים. הנושים לא קיבלו את הטענות לא בסיבוב הראשון כשהעלה בפניהם את הטענות, ולא בפני המגשר שגיבש את ההסדר, נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס שהוא מומחה לדיני חדלות פירעון".

לטענת גולדבלט, ההשגות של הנאמן נדחו שוב ושוב. מעבר לכך, אומר גולדבלט כי "התיקונים להסדר הגישור שלטענת בנקל נועדו לסייע להבריח נכסים הוכנסו דווקא לדרישת אחד הנושים הגדולים". עוד הוסיף גולדבלט כי "בנקל התחייב בעבר לפרוטוקול כי אם הבנקים, שאינם נושים רגילים אלא מנוסים וטובים ממנו, שאם ההסדר יקובל על ידם - הוא ישתוק ולא יביע התנגדות להסדר, למרות שהוא שגוי בעיניו".

עוד הוסיף גולדבלט כי הנאמן בנקל קיים פגישות פרטניות עם הנושים כדי לנסות לשכנע אותם שלא לתמוך בהסדר. "האמירות של הנאמן נלקחו בחשבון. חלק מההשגות שהוא העלה הובילו לתיקונים בהסדר הגישור".

יש לציין כי הצעתו של בנקל להסדר הנשייה הייתה כי בני משפחת פישמן יפקידו 160 מיליון שקל נטו בקופת הנשייה או יתחייבו לכיסוי בסך 400 מיליון שקל בקופה. לטענתו בכך, הבנקים יזכו לשילוש ואף לריבוע של דיבינד הנשייה.

גורם הבקי בפרטים טוען כי הבנקים ביקשו לסיים בהקדם את ההליך שפגע בשמם והזיק להם תדמית ציבורית, על אף חשבון יכולת לקבל סכומי כסף ניכרים נוספים ממשפחת פישמן. מצד שני, אחד הנושים הגדולים אומר ל"גלובס" כי אמנם היה אפשר להשיג יותר, אך המחיר של המשך ניהול ההליך המשפטי לעוד שנים ארוכות, לא הצדיק זאת כלכלית, ובלית ברירה הבנק נאלץ להסכים לפשרה.

סכום ההחזר יוגדל ל-214 מיליון שקל

נזכיר כי כבר ביוני 2017 הגיש הנאמן על נכסי פישמן, עו"ד בנקל, לבית המשפט מתווה להסדר נושים, שלפיו תחזיר משפחת פישמן לקופת המנהל בשלב ראשון 140 מיליון שקל ובתרחיש אופטימי, כ-400 מיליון שקל מתוך חובות בסך כ-1.8 מיליארד שקל, שעיקרם לבנקים ולרשות המסים. ואולם, על רקע התנגדות ציבורית להסדר, החליטו הבנקים לדחות את הצעת הנושים וביקשו לנקוט אמצעים משפטיים נגד פישמן, לרבות קידום הליכי פשיטת רגל נגדו.

לפי ההסדר החדש שאושר על ידי אורנשטיין, סכום ההחזר יוגדל מ-140 מיליון שקל, ל-214 מיליון שקל. עוד מוסכם כי אליעזר פישמן לא יקבל הפטר במסגרת הסדר זה. לשיטת הנושים, ההסדר הוא טוב. ואולם, ההצעה מגלמת תשלום שהוא פעוט ביחס לגובה החוב הכולל בתיקי פישמן שעמד על כ-3 מיליארד שקל.

לפי ההסדר, אליעזר וטובה פישמן מתחייבים לפנות את הווילה היוקרתית שבה הם מתגוררים ברחוב הר דפנה בסביון תוך תשעה חודשים, ולא תוך 24 חודשים כפי שהיה בהסדר הקודם. לפי ההסדר המוצע, במועד קבלת מלוא התמורה בגין מכירת הבית בסביון תשלם טובה לקופת פשיטת הרגל חצי מסכום התמורה נטו, פחות ממחצית סכום התמורה בסך 7.2 מיליון שקל שהתקבלה בגין מכירה שכבר בוצעה של דירה של הזוג פישמן ברחוב חיסין בתל אביב.

בני המשפחה התחייבו לשתף פעולה באופן מלא עם הנאמן לרבות לשם מכירת הנכס. לפי ההסדר, אם הבית לא יימכר עד למועד שבו יפנו אותו הזוג פישמן, יפעלו טובה והנאמן להשכרת הבית לצד ג' כאשר דמי השכירות השוטפים ישולמו לטובה. לאחר מכירת הנכס תשלם טובה חלק יחסי מדמי השכירות לקופת פשיטת הרגל.

כמו כן, לפי ההסדר, יפעלו הנאמן ועו"ד שלום גולדבלט, המייצג את פישמן, למכירת דירה שבבעלות הזוג פישמן בברלין במחיר גבוה ככול האפשר. לפי ההסדר, התמורה שתתקבל בגין מכירת הדירה בברלין תתחלק שווה בשווה בין קופת הפש"ר לבין טובה.

עוד, בין היתר, מתחייבת טובה להעביר לנאמן את כל מניותיה בחברות השייכות לקבוצת פישמן וכל דיבידנד של טובה בחברות יועבר לקופת הפש"ר. עוד, בין היתר, הנאמן ובא כוח משפחת פישמן יפעלו למימוש נכסי חברת "א.ט קירור". בנוסף, לפי ההסדר, ענת, רונית ואייל, ישלמו לקופת הפש"ר 4.8 מיליון שקל (ביחד) ב-12 תשלומים חודשיים שווים.

ההסדר יאפשר לבני משפחת פישמן להגדיל את חלקם בחברת "פישמן רשתות" מ-45% ל-50%. התוצאה תהיה שקופת פשיטת הרגל תאבד את השליטה בחברות הקבוצה. הנאמן בנקל רואה בסעיף הזה את אחד הבעייתיים ביותר בהסדר.

ב-21 ביוני 2017 הכריז נשיא המחוזי בת"א, השופט אורנשטיין, על אליעזר פישמן, כפושט רגל בגין חובות של מיליארדי שקלים. "החייב ביצע מעשה פשיטת רגל שעה שלא פרע את חובו כמתחייב לפי התראת פשיטת רגל. בנוסף, עסקינן בחייב שהיקף חובותיו עצום ואף לגישתו לאחר מימוש הנכסים יעמוד החוב על סך של כ-1.5 מיליארד שקל", כתב השופט.

גילוי מלא: איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בעיתון " גלובס ". פישמן ומשפחת בר און, מבעלות השליטה הנוכחיות, מצויים בסכסוך מתמשך