רוני נומה: נבלמה מגמת הירידה במספר החולים בחברה החרדית

ראש הדסק החרדי ב"מגן ישראל" אמר היום כי בחלק היישובים מגמת הירידה "הפכה לעלייה קטנה" • "אני מוטרד מהחתונות בחברה החרדית. יש אירועים עם מאות משתתפים"

האלוף במיל' רוני נומה / צילום: שלומי יוסף
האלוף במיל' רוני נומה / צילום: שלומי יוסף

ראש הדסק החרדי ב"מגן ישראל", האלוף במיל' רוני נומה, אמר כי נבלמה מגמת הירידה במספר החולים במגזר, ובנוסף, קיימת גם ירידה במספר הנבדקים.

בשיחה עם עתונאים אמר נומה: "לצערי מגמת הירידה במספר החולים בחברה החרדית נעצרה בחלק מהיישובים, ובחלק מהמקרים גם הפכה לעלייה קטנה. מתוך 710 אנשים שהתגלו אתמול כמאומתים, יש כ-11% מהחברה החרדית". נומה ציין כי בימים האחרונים אותרה התפרצות של הנגיף בקהילה חסידית בחצור הגלילית, וגם ביישוב החרדי רכסים. בנוסף, תוצאות הבדיקות של הביוב בבני ברק, אלעד ונתניה מעידות על תחלואה, אבל עם זאת לא נצפית עלייה בקצב מהיר כבר כעת. "זה אולי יקרה בהמשך, אבל כרגע לא רואים התפרצות נרחבת", אמר נומה.

"אני מוטרד מהחתונות בחברה החרדית", אמר נומה, "יש אירועים עם מאות משתתפים, בניגוד גמור להנחיות וזה מטריד אותנו. זה קורה גם ב'שבתות חתן'". עוד אמר כי הוא מבין שבחברה החרדית, בשל העובדה שיש משפחות גדולות, קיימת תרעומת ודרישה להתיר השתתפות של יותר מ-20 איש בחתונות בשטח פתוח. לדבריו, במשרד הבריאות שוקדים על מתווה הכולל השתתפות של עשרות איש, המחולקים בקפסולות. "אבל כרגע, כל עוד אין מתווה, אי אפשר לקבל את המצב שבו אנשים מפירים את החוק ועושים מה שהם רוצים".

הוא קרא לציבור החרדי להיבדק יותר, ובמיוחד לבדוק ילדים ובני נוער. לדבריו הממוצע הארצי של הבדיקות בשבוע האחרון בחברה החרדית נמוך מהממוצע הכללי.

על השאלה האם הוא מודע לטענות על כך שבחברה החרדית ישנם כאלו שמסרבים להיבדק, או ששולחים בכוונה בריאים להיבדק כדי להשפיע על הנתונים, הוא השיב: "הציבור החרדי מונה כמיליון ורבע איש. רובו מקפיד על ההוראות וגם אם יש תופעות כאלה בשוליים, אי אפשר להתווכח עם הירידה, כי היא בכל המדדים, למעט בימים האחרונים. עם זאת, חייבים להמשיך ולבצע בדיקות בהיקפים נרחבים כדי שנדע מה רמת התחלואה, במיוחד בקרב צעירים, שאצלם יש חולים רבים ללא תסמינים. ללא בדיקה - לא נדע שהם חולים והם עלולים להדביק את הסבא והסבתא".

על השאלה האם החברהת החרדית הגיעה למצב של חסינות עדר, אמר: "אין ספק שלא הגענו לחיסון עדר, אבל כשמסתכלים על ההיקפים הגבוהים של מחלימים במגזר, זה באופן טבעי מייצר קטיעה של חלק משרשראות ההדבקה. אני מעריך שזה תורם ברמה מסוימת, אבל זה לא חיסון עדר".

"יש 54 ישיבות שלא העבירו נתונים"

לדבריו אין כוונה למשרד הבריאות להציע לסגור ישיבות: "זה כלל לא עומד על הפרק". נומה ציין כי יש עלייה של ממש במספר הישיבות המפוקחות ובמספר הישיבות הפועלות על פי מתווה הקפסולות.

עד כה נדגמו למעלה מ-17,170 בחורי ישיבות, מתוך 34,724 אלף תלמידים שנמצאים במתווה. "מצאנו 146 מאומתים, שהם 0.85 אחוז מסך הנבדקים, אבל מתוך כלל הבחורים שנמצאים במתווה יש 11,676 מחלימים שלא מחוייבים בבדיקה".

על הטענה שיש הסתרה של נתוני תחלואה בישיבות, הוא הודה כי "יש 54 ישיבות שלא העבירו נתונים, אבל אני לא מכיר מישהו שמחביא תחלואה בישיבה. אנחנו שולחים צוותי ביקורת. כשהייתה תחלואה גבוהה דיווחנו ולא הסתרנו וכרגע אין תחלואה גבוהה".

נומה ביקש להדגיש בפני הציבור את החובה להקפיד על בידוד במקרה הצורך. "יש משפחות עם חולים שלא מקפידות מספיק על בידוד וזה גורם להדבקות". על הצורך להקפיד על שימוש במסכה במקומות סגורים אמר: "אני מציע לציבור - תתייחסו למסכה כמו לכיפה. מסכה שווה כיפה".

צרו איתנו קשר *5988