משתדרגים: משרד הביטחון הכריז על התחלת פיתוח מערכת חץ 4

טיל החץ 4 אמור להחליף את חץ 2 במערכת ההגנה הישראלית הרב שכבתית, מפני טילים • הפיתוח יעשה כמו בכל מערכות החץ עם האמריקאים במימון משותף ואיחוד כוחות מדעי/ביטחוני

טיל חץ 4 העתידי / הדמיה: משרד הביטחון והתעשייה האווירית
טיל חץ 4 העתידי / הדמיה: משרד הביטחון והתעשייה האווירית

בעקבות אישור ועדת השרים להצטיידות להפניית מקצת תקציבי הביטחון של ישראל, פרסם היום (ה') משרד הביטחון את ההודעה הרשמית על התחלת פיתוח הטיל חץ 4, האמור להחליף את חץ 2 במערכת ההגנה הישראלית הרב שכבתית, מפני טילים. הפיתוח יעשה כמו בכל מערכות החץ עם האמריקאים במימון משותף ואיחוד כוחות מדעי/ביטחוני.

בהודעת משרד הביטחון נאמר כי מנהלת "חומה" במפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) וה-MDA (Missile Defense Agency) האמריקאי החלו בפיתוח הדור הבא של מיירטי ה"החץ" - מערכת הנשק "חץ 4".

הפרוייקט מנוהל על ידי התעשייה האווירית - הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק ומיירטי החץ. "חץ 4" יהיה הדור הבא במערך הטילים של מערכת הנשק "חץ", הכוללת כיום את מיירטי "חץ 2" וחץ 3". "חץ 4" יהיה טיל מיירט עם יכולות משודרגות. הוא ייתן מענה למגוון רחב של איומים עתידיים, ומתוכנן להחליף בעשורים הבאים את מיירט "חץ 2".

טיל חץ 4 / הדמיה: משרד הביטחון והתעשייה האווירית
 טיל חץ 4 / הדמיה: משרד הביטחון והתעשייה האווירית

מערכת הנשק "חץ" הינה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב - שכבתי. היא מורכבת ממערך גילוי מכ"מי רב עוצמה ("אורן ירוק" ו"אורן אדיר") המפותח ומיוצר ע"י חטיבת אלתא של התעשייה האווירית; ממערכות שליטה ובקרה וניהול ירי המפותחות ע"י חברת "אלביט מערכות"; וממערך שיגור ומיירטים, המפותחים ומיוצרים ע"י מפעל מל"מ של התעשייה האווירית - "חץ 2" וחץ 3". לפיתוח וייצור מיירט החץ שותפות חברות רפאל ותומר. "חץ 2" המבצעי מאז שנת 2000, משמש כשכבת הגנה בקצה האטמוספירה, "חץ 3", שנמסר לשימוש מבצעי בשנת 2017, הינו מיירט אקסו-אטמוספרי שמהווה את שכבת ההגנה העליונה, בגבהים ומרחקים עצומים ממדינת ישראל. שני המיירטים עברו בשנים האחרונות סדרת שיפורים והוכיחו יכולת מבצעית גבוהה בסדרת ניסויי יירוט מוצלחים בישראל ובאלסקה. כעת עם התקדמות הטכנולוגיה הוחלט על פיתוח וייצור מערכת מתקדמת יותר שתתן מענה לאיום הטילים ארוכי הטווח.

"תוכנית המבטאת את מחויבותה של ארה"ב לסייע למדינת ישראל"

שר הביטחון, בני גנץ: "לצד פיתוח היכולות ההתקפיות החיוניות, מערכת הביטחון פועלת כל העת לחסום את שמי ישראל מול איומים בליסטיים - בבנייה מתמדת של מערך רב שכבתי. פיתוח "חץ 4", יחד עם שותפינו האמריקאיים, יביא לקפיצת מדרגה טכנולוגית ומבצעית בשדה הקרב העתידי, אל מול איומים שמתפתחים כל העת במרחב המזרח תיכוני ומעבר לו".

ראש הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים, אדמירל ג'ון היל: "חץ 4 הינה תוכנית משותפת ל-MDA ולמנהלת חומה ומבטאת את מחויבותה של ארה"ב לסייע למדינת ישראל בחיזוק מערך ההגנה הלאומי נגד איום הטילים".

ראש מנהלת "חומה" במפא"ת, משה פתאל: "פיתוח 'חץ 4' מותנע בעיתוי סמלי, 30 שנה לאחר מלחמת המפרץ, שבעקבותיה הוקמה מנהלת "חומה" ויצאה לדרך תוכנית ההגנה מטילים המשותפת לישראל ולארה"ב. בשלושה עשורים הקמנו את מערך ההגנה מטילים המתקדם בעולם, המונה ארבע שכבות מבצעיות מוכחות. אנחנו ממשיכים להסתכל קדימה לעבר האיומים והיכולות הבאות. ל'חץ 4' יהיו יכולות טיסה ויירוט יוצאת דופן, והן יבטיחו שמדינת ישראל תמיד תהיה צעד אחד לפני אויביה".

מנהל מפעל מל"מ בתעשייה האווירית, יעקב גליפת: "מערכת הנשק חץ, שהייתה הראשונה בעולם שאיפשרה יירוט טילים בליסטיים, תקבל יכולת משמעותית נוספת מבית התעשייה האווירית, בדמות 'חץ 4'. היכולות החדשות, שנמצאות כבר בתהליך פיתוח, יספקו מיירט שיהיה המתקדם מסוגו בעולם וייתן יכולת הגנה משמעותית נוספת למדינת ישראל ולאזרחיה".

צרו איתנו קשר *5988