סוארי חובר למנורה מבטחים: הושלמה כניסת אלייד לשותפות בחברת ניהול הפנסיה החדשה הגדולה בישראל

מנורה מבטחים פנסיה וגמל מנהלת בסך הכל נכסים בהיקף כולל של כ-185 מיליארד שקל • במסגרת העסקה הוקצו לקבוצת אלייד 4.9% ממניות החברה הבת מנורה מבטחים פנסיה וגמל, לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד שקל

יצחק סוארי, יו"ר אלייד  / צילום: יוסי כהן
יצחק סוארי, יו"ר אלייד / צילום: יוסי כהן

קבוצת ההחזקות הפרטית הגדולה אלייד, שהובלת, יצחק סוארי, הפך לשותף של קבוצת הביטוח מנורה מבטחים, שבהובלת ערן גריפל וארי קלמן, לא רק בחברת כרטיסי האשראי מקס, אלא גם במנורה מבטחים פנסיה וגמל: קבוצת מנורה מבטחים הודיעה כי הושלמה העסקה שבמסגרתה הוקצו לקבוצת אלייד 4.9% ממניות החברה הבת מנורה מבטחים פנסיה וגמל, לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד שקל. לאלייד גם ניתנה אופציה לרכישת 4.9% נוספים לפי שווי חברה של 2.8 מיליארד שקל לפני הכסף. האופציה הינה לתקופה של 30 חודשים.

על פי הודעת מנורה מבטחים, "עוגנו בהסכם הסדרים" ובהם מדיניות חלוקת דיבידנד של מנורה פנסיה וגמל". על פי מדיניות הדיבידנדים כאמור, מנורה מבטחים פנסיה וגמל "תחלק בכל אחת מהשנים 2021 ו-2022 דיבידנדים בהיקף שלא יפחת מהסכום שחולק על ידה במהלך שנת 2020 והחל משנת 2023 תחלק מנורה פנסיה וגמל, מידי שנה קלנדרית, דיבידנדים בהיקף של לפחות 70% מהרווח השנתי של מנורה פנסיה וגמל הראוי לחלוקה".

העסקה עם אלייד מציפה ערך למנורה מבטחים, שמנייתה עלתה מאז היוודע דבר ההסכם בין הצדדים באמצע פברואר האחרון בכ-22% לשווי חברה של כ-4.4 מיליארד שקל. כמו כן, ערב העסקה עם אלייד מנורה מבטחים פנסיה וגמל הייתה רשומה בספרי מנורה מבטחים החזקות לפי שווי של 828 מיליון שקל - משמעותית מתחת לשווי שנקבע בעסקה עם אלייד. קבוצת מנורה מבטחים רכשה את מנורה פנסיה וגמל ב-2004 בתמורה ל-710 מיליון שקל.

מנורה מבטחים פנסיה וגמל מחזיקה בקרן הפנסיה החדשה הגדולה בישראל, והיא מנהלת בסך הכל נכסים בהיקף כולל של כ-185 מיליארד שקל (כ-155 מיליארד שקל בקרנות פנסיה חדשה), כאשר אלייד העבירה לחברת הפנסיה והגמל של קבוצת הביטוח סך של כ-129 מיליון שקל. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 רשמה מנורה מבטחים פנסיה וגמל רווח של 99 מיליון שקל, לאחר שבכל 2019 היא רשמה רווח שנתי של 156 מיליון שקל, כשנכון לסוף ספטמבר האחרון היו לחברה 2.77 מיליון חשבונות עמיתים.

לדברי ארי קלמן, מנכ"ל קבוצת מנורה מבטחים, "קבוצת אלייד הנה אחד הגופים המובילים והמקצועיים במשק הישראלי ומדובר בהבעת אמון אדירה בקבוצת מנורה מבטחים בכלל, ובמנורה מבטחים פנסיה וגמל בפרט", תוך שהוסיף כי "השווי שנקבע למנורה מבטחים פנסיה וגמל, בגובה של 2.5 מיליארד שקל, משקף את תמחור החסר של מנורה מבטחים החזקות".

מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה וגמל הוא גיא קריגר, ומנכ"ל מנורה מבטחים ביטוח - החברה הבת המרכזית בקבוצת מנורה מבטחים כולה - הוא יהודה בן אסאייג. בנוסף כוללת החברה את חברת הביטוח שומרה, שבניהול דן יצחקי. בנוסף, לקבוצה פעילויות מימון חוץ בנקאיות שנעשות באמצעות החזקות בחברות אמפא קפיטל ו-ERN, ולצדן זרוע נדל"ן ואנרגיה באמצעות החברות בנות מנורה מבטחים נדל"ן ומנורה מבטחים אנרגיה.

אם האופציה שנכללת בעסקה תמומש, אלייד תחזיק בסופו של יום ב-9.6% מהמניות של הגוף המוסדי, ותהיה בעלת אמצי שליטה - דבר המצריך קבלת אישור רשות שוק ההון. אלייד נוסדה כנאמנות על ידי המיליארדר אהרון גוטווירט ז"ל, והיא אחת מחברות ההחזקה המשמעותיות במשק המקומי.

לחברה הפרטית השקעות בשלל תחומים ובהם תחומי הרכב, הנדל"ן, התשתיות, הלוגיסטיקה והאלקטרוניקה. מאלייד נמסר כי "מעבר לתחומי הליבה של הקבוצה, אלייד נוהגת לבצע השקעות מיעוט אסטרטגיות בחברות מובילות, דוגמת מנורה מבטחים פנסיה וגמל, בהן היא מזהה פוטנציאל צמיחה לטווח הארוך, חוזקות עסקיות, ראייה ארוכת טווח והנהלה איכותית". אלייד היא יבואנית הרכב צ'מפיון מוטורס (פולקסווגן, אאודי, סקודה וסיאט), והיא גם בעלת השליטה ברשת החשמל א.ל.מ ושותפה ביבואנית מוצרי החשמל ניופאן, וכן שותפה בחברת השילוח UPS.

צרו איתנו קשר *5988