גנץ: אמנה פרוייקטור להובלת רפורמה מקיפה באגף לשיקום נכים במשרד הביטחון

זאת בעקבות האירוע שבו נכה צה"ל הלום הקרב איציק סעידיאן הצית את עצמו • בשבוע הבא תתבצע עבודת המטה לצורך הקמת הוועדה, גיוס חבריה ואנשי צוות מתוך המערכת ומחוצה לה • גנץ שוחח במהלך הימים האחרונים עם זיו שילון, וסיכם כי יוביל את התהליכים הנדרשים

בני גנץ / צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת
בני גנץ / צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת

בעקבות האירוע שבו נכה צה"ל הלום הקרב איציק סעידיאן הצית את עצמו, הודיע שר הביטחון בני גנץ על מינוי פרוייקטור להובלת רפורמה מקיפה באגף לשיקום נכים במשרד הביטחון. בהודעה שמסר היום גנץ נאמר כי הוא החליט להקים ועדה ציבורית קצובה בזמן, שתקדם הפקת לקחים מערכתיים וביצוע רפורמה בתפקוד האגף לשיקום נכים.

בשבוע הבא תתבצע עבודת המטה לצורך הקמת הוועדה, גיוס חבריה ואנשי צוות מתוך המערכת ומחוצה לה. גנץ שוחח במהלך הימים האחרונים עם זיו שילון, וסיכם כי יוביל את התהליכים הנדרשים. הוועדה הציבורית שתוקם, תפעל במהירות, ותקדם רפורמה שתשלב בין ראיית צורכי המערכת להבנה עמוקה של צורכי הפרט.

הוועדה הציבורית תפעל במקביל לצוות הבדיקה הפנימי שהוקם במשרד בראשותו של אל"מ (במיל') אליעז קרני, ראש אגף התכנון במשרד, אשר בוחן את פרטי האירוע הספציפי ויגיש את מסקנותיו בימים הקרובים.

שילון, נכה צה"ל שאיבד את ידו השמאלי בקרב ברצועת עזה ב-2012, וגם ידו הימנית פגועה קשה, מוכר בשל פעילותו החברתית למען נכי צה"ל.

גנץ אמר היום: "לאורך החודשים האחרונים, עוד טרם המקרה הטרגי של איציק סעידיאן, קיימנו במשרד שורה של פעולות מתוך הבנה כי האגף נדרש לרפורמה מקיפה. השינוי הנדרש לא קשור רק בתוספת תקציב, אלא גם בהבנה לתחושות הפונים לאגף השיקום ומה שעובר עליהם. זיו שילון יסייע לנו להוביל רפורמה שבאה מהלב - וזה מה שדרוש בכדי להביא לשינוי בעת הזו, אין אדם מתאים ממנו למאמץ הזה. בקרוב צפוי להסתיים המכרז לבחירת ראש אגף שיקום חדש, אשר יפעל במשותף עם הצוות ועם עובדי אגף השיקום המסורים, בכדי להביא לשינוי הנדרש במהירות האפשרית. כולי תפילה שאיציק שנלחם בגבורה בשג'עייה, ימשיך להילחם גם בפציעה הקשה וינצח אותה. ליבי ומחשבותיי איתו ועם משפחתו".

זיו שילון אמר: "אני נוטל עליי את המשימה בחרדת קודש, ומתוך תחושת שליחות אמיתית למען אלפים שלחמו למען המדינה, והמדינה חייבת להילחם גם עבורם. בחודשים האחרונים שוחחתי עם שר הביטחון גנץ רבות בנושא, ואין לי ספק שביחד עם הוועדה שנקים נוכל להביא לשינוי המיוחל. זה לא יהיה פשוט ולא יקרה ברגע- אבל זה חייב לקרות בהקדם. ליבי ותפילותיי עם איציק ובני משפחתו ששהו במהלך החג בבית החולים".

להודעת גנץ הגיב ח״כ אופיר סופר מהאיחוד הלאומי שעמד בראשות הוועדה לטיפול בהלומי קרב ופוסט טראומה: "אדוני שר הביטחון. אתה בתפקיד כבר שנה ולצערי הרב עד למקרה ההצתה של איציק לא חתרת לשינוי. בשנה האחרונה הקמתי ועדה, נשמעו בה עדויות, הצעות לשינוי וקריאה לאימוץ דוח בן ראובן ולמינויו לראש אגף השיקום. התעלמת, מהקריאות ומהבקשות החוזרות ונשנות לפגישה עימי (בניגוד למנכ״ל משרדך). בהודעתך מהערב יש יח״צ בלבד. ‏ועדות, דוחות ומסקנות יש למכביר. ‏אם אתה רוצה לשנות - אמץ את דוח איל בן ראובן ומנה אדם בשיעור קומתו לתפקיד ראש האגף".