חגית אברון תופרת לכם יום: משיטוט ירושלמי ברחביה ועד טיפ ליום הולדת מיוחד

שיטוט ירושלמי נינוח מהבוקר עד אחר הצהריים בין רחובות וחצרות, פינות נסתרות ודרכים צדדיות בהוויה השכונתית שבין עזה לברלין, וגם טיפים למי שמחפשים איך לחגוג יום הולדת מיוחד או מקום רומנטי להצעת נישואים. מדור חדש

קפה סיבריס / צילום: רוני לאופר
קפה סיבריס / צילום: רוני לאופר

"למה ירושלים תמיד שתיים, של מעלה ושל מטה.
ואני רוצה לחיות בירושלים של אמצע" (יהודה עמיחי)

"חו"ל זה כאן, ממש כאן", מתפעלים כולם בפיתולי כביש 1. בילוי של יום בירושלים משול לטיול המאיים לכסות את אירופה ב-14 יום, שהרי אין באמת אפשרות להכיל את העיר הזו על כל הרבדים האנושיים והתרבותיים שלה, בביקור אחד, גם לא בשנה אחת ויש האומרים גם לא במחזור חיים אחד. הואיל וצריך להתחיל מתישהו, קחו לכם יום חולין, והקדישו אותו לשיטוט בין רחובות רחביה וטלביה. גלו את החצרות, המבנים והאנשים, המייצרים את ההוויה השכונתית המשתרעת בין עזה לברלין.

בשוך הפקקים יש צורך בטיפה מרה, הכוונה לטיפת קפאין. זוהי שעת בוקר קרירה ואפרורית במעט בשכונת רחביה. בית הקפה של עידו עמנואל, מהחילוניים שמטורפים על עירם, הוא מעוז שכונתי הנחבא אל העצים. כמה כסאות מפוזרים באגביות על מדרכה סמוכה לתחנת אוטובוס המובילה 50 גוונים של ירושלמים - מי לישיבה ומי למסגד, מי לאוניברסיטה ומי לעמל יומה.

עידו מצייד את הממהרים בכוס הקפה אולטימטיבית. כל אלה שזמנם בידם מוזמנים לתפוס מושב ולהזמין כריך מינימליסטי מוקפד ועוגה טרייה, שהגיחה זה עתה חמימה מתנורה של קונדיטורית מהשכונה. הקפה, הבטחת הבחירות המרכזית של עידו, מופק בשקדנות מדי יום מפולי קפה זניים הבוקעים ממכונת קלייה ומפיצים ריח שדי בהם כדי לשגע שועלים. מעבר לטעם, מקדם עידו אג'נדה חברתית הגורסת סחר הוגן ושאר סעיפי קיימות.

קפה סיבריס רחוב עזה 13, רחביה, ירושלים

לילך רובין היא מהגרת וותיקה, המתגוררת בעיר למעלה משני עשורים. זמן שלדבריה נקנה באינספור שעות של תהייה וטעייה, ובניסיונות מאתגרים לרדת לפשרה של ההוויה הירושלמית. חמושה בסקרנות של חתול רחוב ובנחישות של לוחם סיירת, יוצאת רובין מידי יום לשיטוט בשכונה אחרת בעיר. על העובדה שאינה ילידת המקום מחפה השכלה משפטית רשמית, המאפשרת לה להישיר מבט מאיים לעבר קומץ מטורפים מחוצפים במאה שערים, שדורשים ממנה ומהקבוצה להתפנות, בטענה להסגת גבול וצניעות.

הנרטיב של השיטוטים הירושלמים אינו מיועד לרכי לבב, אלא לבעלי יכולת התבוננות על מציאות מורכבת. למרבה השמחה רובין מרפדת את שיטוטיה בטעימות ברוח השכונה שבה מבקרים (רחביה, בית חנינא ו/או מאה שערים), מה שהופך את החוויה לגיאו-קולינרית שלמה.

רחוב ברחביה / צילום: אפרת ליכטנשטט
 רחוב ברחביה / צילום: אפרת ליכטנשטט

השיטוט ברחביה מסביר פנים לעושים את צעדיהם הראשונים בבירה, שמסחררת גם נווטי לילה בוגרי בה"ד 1. ה"שאנז אליזה" הקולינרי של השכונה הוא רחוב עזה. שם שוכנים בשעטנז נינוח ברי יין וגלידריות הפתוחים גם בשבת, לצד מסעדות מהדרין ובתי קפה השומרים שבת בפרהסיה. יש כמובן גם טעימות, ואלה לעולם ילוו בהסברים הצוללים לעומק: חלקם נוגעים לענייני הכשרות בשכונה, נושא שמזמן חרג מגבולות הגזרה של התעודה, הסברים אחרים מבקשים לתאר את המתח הקולינרי בין שתי מאפיות. ובכלל, חלק ניכר מהקסם שבשיטוט עם לילך הוא העדר הגדרה ברורה, רק הצעת הגשה לנקודת מבט מעט שונה.

ההליכה בשכונה מניבה גם מפגשים אקראיים עם מקומיים, שיחה וטעימה בניב מקומי עם רחל מהכריכים האלמותיים בשדרה, לצד כניסה לפינות נסתרות שרק עין חדה תבחין בקיומן. כך למשל, חמושה רובין במפתחות לבית לוי אשכול (בתמונה משמאל), מבנה יפהפה בעיבורה של השכונה, ששימש מעון רשמי של ראשי הממשלה עד יצחק רבין. הביקור בבית מעניין במיוחד לאור העובדה שמעטים בלבד מכירים אותו, והסמיכות הגיאוגרפית למעון הנוכחי של ראש הממשלה מעוררת דיון שרק מגביר את העניין.

יש עצירה גם בקבר יאסון המסתורי, הצצה לבית לאה גולדברג, עצירה ספרותית באתנחתא, חנות וותיקה לחובבי המילה הכתובה, והיכרות עם אדם המקדיש את גנו לבניית ספינות מעץ, ככה פתאום, באמצע השכונה שעיבורה של עיר שלא ידעה מעולם מה זה ים.

WalkEatJlm שוטטות ואסופת הרפתקאות בשכונות ירושלים, 054-4545868

הליכה מדודה בדרכים צדדיות לכיוון ממילא מגלה עושר קהילתי במרכז אורבני צפוף: הצצה לגינת ירק שכונתית, מבט חטוף לעבר ספרייה ומשחקייה באמצעו של רחוב והשתאות לנוכח ריבוי מרכזי התרבות הקהילתיים מכל הצבעים והגוונים. כל תת-זרם והבית התרבותי שלו.

''המפעל'' / צילום: שרי אסף
 ''המפעל'' / צילום: שרי אסף

מומלץ לבקר ב"מפעל", מיזם אמנות חברתי השוכן בלב העיר, פלטפורמה קהילתית-אמנותית לתערוכות, מיצגים, אמנים וסדנאות. כוורת אמנים שיתופית ושוקקת שבכל רגע נתון מתרחש בה משהו מעניין. לצד תערוכת הקבע והעבודות המתחלפות, המפעל פותח את שעריו בכל יום שלישי לסדנת יצירה לקהל.

כדאי לקחת את הזמן בנחת, ולגלות את שלל התצוגות והתערוכות. כל חלל ופינה בחצר טומנים בחובם מיצג שובר שגרה אחר. אם תחפצו בשעת רביצה ובהייה, אפשר להזמין קפה ועוגה באסקית מעולה בקפיטריה המקומית ולהתיישב בפינה הפונה לחצר הפנימית היפהפייה מלון ולדורף אסטוריה.

המפעל המערבים 3, ירושלים. מומלץ לבדוק שעות פתיחה. סגור בשבת

חגית, הצילו!

מחפשים הפתעה ליום הולדת? טיול מיוחד לחובבי טבע צמחונים? מקום מיוחד להצעת נישואים? יש את מי לשאול!

חגית היקרה,
אשתי חוגגת יום הולדת לא עגול בעליל, ועדיין מצפה שאפתיע אותה. בשנים האחרונות הפכה לצמחונית חובבת טבע, ואני רוצה לערוך לה אירוע משפחתי ברוח הזאת.
גדי

גדי היקר,
ראשית, מזל טוב לאשתך. שנית, בדוק את עצמך עם כמה חברים טובים, כי אם אשתך עדיין מצפה שתפתיע אותה ליום הולדת ועוד לא עגול, כנראה שעשית משהו לא נכון.

נורית הרץ / צילום: דן פרץ
 נורית הרץ / צילום: דן פרץ

ובכל זאת, הואיל ושאלת, המלצתי היא להפתיע אותה ואת המשפחה כולה בסיור ליקוט ובארוחה צמחונית נפלאה אצל נורית הרץ האחת והכמעט יחידה. לנורית, העונה לשם הקולינארי נורה, יש סיפור אישי מרתק שכדאי לחלוב ממנה, שעה שהיא לוקחת אתכם - קבוצות קטנות של משפחות וחברים - לליקוט סביב ביתה שבמטע, שבסיומו יושבים לארוחה נהדרת מעשה ידיה בחצר היפה שבירכתי ביתה.

חגית

נורית הרץ, סיור ליקוט וארוחה. בתיאום מראש. 052-8333844

צרו איתנו קשר *5988